Görüş Bildir
Haberler
Gazze'deki Sivil Ölümlere Batı Dünyasından İlk Ciddi Tepki İngiltere'den

Gazze'deki Sivil Ölümlere Batı Dünyasından İlk Ciddi Tepki İngiltere'den

Caner
24.07.2014 - 21:09
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazze'deki Sivil Ölümlere Batı Dünyasından İlk Ciddi Tepki İngiltere'den

İngiltere Dışişleri Bakanı Jacob Hammond, Batı kamuoyunun Gazze ile ilgili görüşünün Filistin lehine değişmeye başladığını ve endişelerin arttığını söyledi

İngiltere Dışişleri Bakanı Jacop Hammond İsrail ziyareti sırasında Sky News televizyonuna verdiği mülakatta, “Operasyon sürdükçe ve Gazze’de sivil kayıplar arttıkça Batı ülkelerindeki kamuoyunun endişeleri artıyor ve İsrail’e gittikçe daha az sempatiyle bakılmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Al Jazeera'da yer alan haberde Hammond, “İsrailli yetkililere, meşru bir şekilde kendilerini savunma haklarını yerine getirirken kayıpları en aza indirmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

İsrail’in Gazze’deki saldırıları başladığı günden bu yana Batı ülkeleri İsrail’e açıktan destek vererek, Tel Aviv’in meşru savunma hakkını kullandığını öne sürüyor.

Batı ülkelerinden yapılan açıklamalarda İsrail’e hemen hemen hiç eleştiri yapılmazken Hamas kınanıyor.

Gazze'de sivillere yönelik saldırısını aralıksız sürdüren İsrail ordusu son olarak Birleşmiş Milletler'e ait bir okulu vurdu. Saldırılardan kaçan sivillerin sığındığı okulda çoğu çocuk en az 15 kişi öldü, 120'den fazla kişi yaralandı.

Gazze'de 7 Temmuz'da başlayan İsrail saldırılarında şimdiye kadar en az 774 Filistinli öldü, 5 bine yakın kişi yaralandı.

Bölgede ateşkes sağlanması için diplomatik girişimler de sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry , Gazze'de ateşkes konusunu görüşmek için dün Kahire’deydi. Burada Mısırlı mevkidaşı Sami Şükri ile bir araya gelen Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüşmüştü.

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, görüşme sırasında Kerry ve Abbas herhangi bir ateşkes anlaşmasının Mısır'ın girişimiyle uyumlu olması gerektiği konusunda aynı görüşü paylaşmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise salı günü, Gazze'deki şiddetin durması için İsrail ile Hamas arasında yaptığı ateşkes çağrısını yinelemişti.

T24

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/gazzedeki-siv...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın