G.Ö: Google'dan Önceki 11 Arama Motoru

 > 
69PAYLAŞIM

Google internet yaşantımızın büyük bir parçası. Bazı kullanıcılar var ki, adresleri dahi Google arama çubuğuna yazıyor. Arama motorlarının şahı Google öncesinde de internet üzerinden arama yapılıyordu. Arama motoru kavramını ortaya koyan ve geliştirerek bir anlamda Google'ın yolunu açan arama motorlarına göz atıyoruz.

1. Archie - 1990

Archie, ilk arama motoru olarak tarihe geçti. Bir FTP sitesi olarak kurulan Archie, indirilebilir dosyaların listelendiği bir oluşumdu. Sınırlı saklama alanı sebebiyle sadece indirme listeleri aranabiliyordu. İçerik bazında arama yapılamıyordu.

2. Turbo Gopher / Veronica & Jughead - 1991

Turbo Gopher dizininde kayıtlı dosyaların adlarını ve içinde geçen kelimeleri arama işlemi yapılıabiliyordu.

3. VLib - 1992

Dünyaca ünlü CERN laboratuvarlarında çalışan ve HTML dilini geliştiriren Tim Berners-Lee'nin ortaya koyduğu bir proje olan VLib, sanal kütüphane olarak çalışıyordu.

4. Excite - 1993

Altı Standorf Üniversitesi mezunu tarafından kuruldu. 1999 Ocak ayında 6,5 milyar dolara satıdı. 2001'de iflas ettiğinde değeri 10 milyon dolar olarak belirlenmişti.

5. Aliweb - 1993

Indekslenmek istenen siteler kendilerini bu siteye kaydediyorlardı. Gün geçtikçe artan kayıtlar ardından kapasite sorunları yaşamıştı.

6. Primitive Web Search - 1993

Sayfaların başlıklarının arandığı bir bölümü ve URL'lerinin arandığı başka bir bölümü olan arama motoruydu.

7. Infoseek - 1994

Infoseek ile ilk defa web tasarımcıları sayfalarının içine arama çubuğu ve butonu koymaya başladılar. Bu uygulama ardından Netscape isimli tarayıcı varsayılan tarayıcı olarak Infoseek'i kullanmaya başladı.

8. Altavista - 1994

Bugün kullandığımız arama motoru görüntüsü ve işleyişi ilk defa Altavista ile geldi denebilir. 2003 yılında Yahoo tarafından satın alındı.Ülkemizde de tercih edilen ilk arama motorlarından biriydi.

9. Galaxy - 1994

Galaxy, kendi belirlediği alt konularda ilgili web sitelerini indeksleyerek, arama yapanlara kolaylık sağlayan ve etkin bir sonuç veren ilk arama motoruydu.

10. Web Crawler - 1994

Web Crawler sayfaların tüm verilerini indeksleyen ve arama sonrası gezinmeyi sağlayan arama motoru oldu. Bir süre sonra American Online tarafından satın alındığında ise popülaritesi daha çok arttı.

11. Yahoo - 1994

1994'te sevilen web sitelerini bir araya getirip, indekslemesi ile işe başladı. Bu site sayılarının artması ile birlikte, bu siteler içinde arama özelliği de geldi. Bu noktada gelir modelini belirleyen Yahoo, kişisel siteleri bedavaya, ticari siteleri ise 300 dolara indekslemeye başladı. Bu özelliği halen devam eden Yahoo, aynı zamanda ilk web tabanlı e-mail uygulamasını da kullanıcıların beğenisine sundu. 2002'ye kadar arama motoru özelliğini devreye sokmadı.

Google - 1996

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

copernic vardi. ayni anda 20 arama motorunu tarardi. internetin altini ustune getirirdi.

Gizli Kullanıcı

copernick unutulmuş en iyilerinden biriydi.

Görüş Bildir