Görüş Bildir
Haberler
Fuat Avni’ye Bilgi Aktardığı Gerekçesiyle Tutuklanan Koçyiğit'in İfadesinden Öne Çıkan 9 Başlık

Fuat Avni’ye Bilgi Aktardığı Gerekçesiyle Tutuklanan Koçyiğit'in İfadesinden Öne Çıkan 9 Başlık

FreiGeist
14.10.2016 - 11:40 Son Güncelleme: 14.10.2016 - 23:04

FETÖ soruşturmaları kapsamında Fuat Avni’ye bilgi aktardığı iddiasıyla  tutuklanan Başbakanlık Uzmanı Mustafa Koçyiğit, devletin gizli bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi’nde görevli mühendisler aracılığıyla sağlandığını açıkladı. Bugün basına yansıyan bilgilere göre Koçyiğit, MİT’in Emniyet İstihbarat Dairesi’ne gönderdiği FETÖ üyelerinin isimlerinin bulunduğu 20 bin kişilik isim listesini İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli mühendislerden aldığını itiraf etti. Ayrıca Koçyiğit, Emniyet İstihbarat Dairesi’ndeki bilgileri kendisine gönderen mühendislerle ByLock üzerinden haberleştiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalanan Koçyiğit, Ankara Cunhuriyet Başsavcılığı’ndaki sorgusunda önemli bilgiler verdi. 

Milliyet’'ten Tolga Şardan'ın haberine göre Koçyiğit'in ifadesinden öne çıkan başlıklar şöyle:

"Üniversite aşamasında Gülen Cemaati diye o zamanlar tanıdığım yapıyla tanıştım"

"Üniversite aşamasında Gülen Cemaati diye o zamanlar tanıdığım yapıyla tanıştım"

'Dershanelerine gittim. Başarılı bir öğrenciydim. Dersanede ücretsiz okudum. Sonrasında üniversite sınavında Niğde birincisi olarak Ankara Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi’ni 1997’de kazandım.

Örgüt evleri

Örgüt evleri
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara’da arkadaşlarla ev tutmuştuk. Ama zaman zaman bu yapının evlerine gidip orada “abi” diye hitap ettiğimiz bizden büyük kişiler Said-i Nursi ve Gülen’in kitaplarını okuyup izah ediyorlardı. 

2003’te Polis Akademsi’nde yüksek lisansa başlamıştım. 2009’da 3 yıllığına ABD’ye gittim. ABD’de Yasin isimli, bu yapıyla irtibatlı bir şahısla ara ara görüşüyordum. 

2012’de Türkiye’ye döneceğim zaman Yasin ‘Benim selamımla birisi seni arayacak’ dedi.

"Selamla arandım"

"Selamla arandım"

2012 yaz aylarında Türkiye’ye geldim. Ankara’ya yerleştim. 2004’te başladığım Başbakanlık uzmanlığı görevime kaldığım yerden devam ettim. Bir gün Yasin’in selamı ile birisi aradı. Kendisi ile buluştuk. Bana kendisinin Selman olduğunu söyledi. Bana, Gülen yapılanması adına teknik ve bilgi işlemdeki mühendislerin işlerini takip görevi verdi. Selman ile toplam 10-12 kez görüştük. Yaptığım işlerle ilgili birtakım tavsiye ve talimatlarda bulunuyordu.

"ByLock kullandık"

"ByLock kullandık"

Ben, Selman abinin bana verdiği talimat doğrultusunda Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda çalışan Burak isimli şahısla irtibat kurup aldığımız talimatları yerine getirmeye başladık. Biz mühendislerle ByLock isimli program üzerinden yazışıyorduk. Daha sonra da Eagle ve Tango isimli programları kullandık. Bu 3 programın da özelliği yapılan yazışmaları 3 gün içinde otomatik olarak imha ediyordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"İstihbarat’taki mühendisler"

"İstihbarat’taki mühendisler"

Sonradan anladığım kadarıyla beni İstihbarat Daire’deki teknik işlerde bu şekilde görevlendirilmemin nedeni hükümetin ve cemaatin arasının açılacağı, bu dönemde İDB’den veri almanın personel alt yapısını oluşturmaktı. 

Selman abi ile son görüşmemizde yanında kendisini Selahattin diye tanıtan birisi daha vardı. Kendisinin Ankara’daki görevinin sona erdiğini ve Selahattin isimli kişi ile işi yürüteceğimizi söyledi. Emniyet istihbaratta Hayrettin kod Haşim T., Bekir kod Burak A., Bülent kod, Ömer kod Özkan, Mahmut kod Akif G. ile tanıştık, görüştük.

"MİT’in listesi çalındı"

"MİT’in listesi çalındı"

Bana iletilen verileri Furkan kod adlı kişiye veriyordum. Bu verileri ne yaptığını bilmiyorum. Mahmut O. adlı İDB’nin Z Şubesinde çalışan personelin Y Şubesinde görevlendirilmesini istiyorduk. Çünkü Mahmut O. bize çalışıyordu. 

MİT’in İstihbarat Dairesi’ne bildirdiği 20 bin kişilik listeyi de İDB’den temin ettik. Burak A. e-mail ile gönderdi. İnternete genellikle ‘vın’ üzerinden bağlantı yapıyorduk.

"Fuat Avni, yurt dışında yaşayan 8-10 kişilik bir grup"

"Fuat Avni, yurt dışında yaşayan 8-10 kişilik bir grup"

'Fuat Avni kullanıcı adıyla Twitter profili olduğum ifade edilmiş ise de bu doğru değil. Profili kullananlar yurt dışında yaşayan 8-10 kişilik bir gruptur'

İçeriğin Devamı Aşağıda

"30 bin Tango kullanıcısı"

"30 bin Tango kullanıcısı"

En son kullandığımız haberleşme programı Tango idi. 30 bin örgüt elemanı kullanıyordu. 15 Temmuz’u evimde geçirdim. Ertesi gün dışarı çıkmıştım. O zaman telefonumu çöpe attım. Pazartesi günü itibariyle Başbakanlık’taki görevime döndüm.

"İstihbarat Daire’den temin ettiğim bilgilerin devletin gizli bilgileri olduğunu biliyordum"

"İstihbarat Daire’den temin ettiğim bilgilerin devletin gizli bilgileri olduğunu biliyordum"

Bu nedenle devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin suçunu kabul ediyorum. FETÖ yapılanmasının suç örgütü olduğunu bilmiyordum. Yaptığım işleri Selman ve Selahattin abilerin talimatı ile yaptım.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
79
43
34
12
11
10
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Zeki bir adamın bunu çözebilmesi lazım.Fuat Avniye bilgi aktarıyor diye birine tutuklama geliyor ise Avni'nin söyledikleri dogrudur ve meşrudur.Aklın yolu bi... Devamını Gör

Doğruysa ülke gözümüze sokula sokula satıldı ve Avni dogruları söylüyordu.Zaten ben Avni'nin mantıksız tek yazısını görmedim.İlişkilendirdiğinde Hepsi gayet ... Devamını Gör

Sinan Barutçu

antik roma şehirlerinden beri para karşılığı devlet işlerini yaptırmak için görevlendirilen kişilere bürokrat denir. eğer bürokrasi de liyakatı yok edersen v... Devamını Gör

Berçem Keleş

Vay arkadaş badem bıyıklı abilere bak sen. Zamanında onların yurdunda eğitim aldım. Ama hiç bir zaman hiçbirini sevmemiştim. Hiç samimi değillerdi. Makine gi... Devamını Gör