Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fotoğraf Makineleri Hakkında Yanlış Bilinen 8 Doğru

295PAYLAŞIM

Bu diyaloglar hepimizin başına gelmiştir, bir fotoğrafçı görünce gerek makinesinden gerek çekim tekniğinden başlarız sohbet etmeye. Fakat gel gelelim yanlış bildiğimiz doğrulara.

İşte hepimizin yanlış bildikleri. Konuyu bilmeyen arkadaşlar için en basite indirgedim, bazı derin detaylardan bahsetmemiş olabilirim, bu işle ilgilenen tüm arkadaşlara sevgiler :)

1. Benim fotoğraflarım kötü çünkü iyi bir fotoğraf makinesi alabilecek param yok (!)

Tamamen efsanedir, günümüzde cep telefonuyla bile efsaneler yaratabiliyoken bu hurafelerin hala devam etmesi şaşırtıcı. Fotoğraf makinelerinin fiyatını arttıran şey daha düşük ışıkta kolay fotoğraf çekmek ve seri fotoğraf çekmek gibi hususlardır. Maalesef bunlar sizin fotoğrafçılık yeteneğinizi arttıramaz. O yüzden harikalar yaratmak için gerekli olan şey sizin hayalgücünüz!

2. Senin fotoğraf makinen kaç megapiksel?

Efsanenin diğer ucudur, megapiksel fotoğrafın kaç pikselden yani kareden oluştuğudur. Eğer fotoğrafa bilgisayarınızın ekranından bakıyorsanız bahse girerim 20 megapiksellik bir fotoğraf ile 100 megapiksellik bir fotoğrafı ayıramazsınız. Megapikselin yüksek olması sadece, çektiği fotoğrafları baskıya alan insanlar için kafaya takılabilecek bi husustur.

3. Senin makinen dün daha farklıydı, ucundaki şey daha uzundu sanki?

Bazılarımız tarafından bilinmeyen bir bilgi de; fotoğraf makineleri Gövde (body) ve Lens olmak üzere iki parçadan oluşur. Farklı tarz çekimler yapmak istediğinizde saniyeler içerisinde lensinizi değiştirebilir ve makinenize bambaşka hal verebilirsiniz.

4. Daha büyük bi lens aldım ama hala iyi fotoğraf çekemiyorum (!)

Tabi ki büyük bir lens fotoğrafın kalitesini etkilemez. Lensin büyük veya küçük olması içinde dizili camların uzaklığından dolayıdır. Genelde zoom lensler daha uzun bir yapıya sahipken, cebinize sığabilecek kadar küçük lenslerle efsaneler yaratabilirsiniz. Lens alırken dikkat etmeniz gereken husus ise Diyafram'dır. Diyafram değeri sayısal açıdan ne kadar azsa o kadar arka plan bulanıklığı elde edebilirsiniz.

5. Senin lensin neden zoom yapmıyo dandik mi bu ?

Her lens zoom yapacak diye bir kaide yoktur, bilinenin aksine zoom yapmayan lensler tek fonksiyonlu olduğu için daha kaliteli görüntü almanızı sağlar.

6. Benim için fiyat önemli değil en iyi makine hangisiyse onu öner bana (!)

Hepimizi güldüren ukalalıktır, 150 bin tl'lik fotoğraf makinelerin varlığı bu arkadaşları biraz üzebilir.

7. Ya bi şey sorucam hangi photoshop programını kullanıyosun?

Hakkında kitap yazılası soru :) Photoshop bir fotoğraf işleme programının ismidir. Öyle ki Selpak, Fanta gibi kendi sektörüne isim verecek kadar başarılıdır.

8. Canon mu Nikon mu?

Açıklayabilmek için çırpındığımız en efsane sorudur. Cevabı yoktur tabi ki, en başta bahsettiğimiz gibi makinenin gövdesi sadece ışık koşullarını ve çekim hızını etkiler, inanın bana Canon'la çektiğiniz bir fotoğrafın hemen hemen aynısını Nikon'la da çekebilirsiniz :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haciyalniz

Benim fotoğraf makinem panasonic (lumix) çoğu marka hastalarından iyi fotoğraflar çekiyorum gerçekten diğerlirinide kullandım Kalite fiyat bakımından çok iyi panasonic sonuçta üretici firması japon olan bir marka ben memnunum daha iyileri var tabiki ama amatör seniz ve çokta para vermek istemiyorsanız gayet iyi .

mnyksvsc

Peki ne yapmak gerekiyor, işte fotoğraf makinelerinin bu teknolojik yersizliğini kapatmak için, Photoshop ya da Photomatix gibi fotoğraf işleme yazılımları kullanarak, fotoğrafların doğru pozlanmış kısımlarını birleştirmek gerekiyor. Birleştirdikten sonra biraz da yaratıcılık katarak, fotoğrafı, makinenin çektiğinden daha güzel ve daha ilgi çekici hale getirebiliriz. İşte sonuç: Bazı eski fotoğrafçılar doğallığının bozulduğunu gerekçe göstererek, işlemeye karşılar. Düşüncelerine saygı duyarım ama işleme yapılan ve yapılmayan fotoğraflar arasındaki fark ve yaratılan etki açıkça ortada diye düşünüyorum. Güner Gülyeşil'den alıntıdır.

mnyksvsc

Burada ise, zemin iyi pozlandı. Zemindeki ışık yertersizliğini gidermek için pozlama süresini uzattım. Zemin olması gerektiği gibi çıkarken, pozlama süresi uzadığı için ve gökyüzünün ışık şiddeti zeminden daha fazla olduğu için, gökyüzü patladı. (Halbuki gözümüzün dinamik aralığı çok geniş olduğu için, gözümüz gökyüzü ile zemin arasındaki ışık şiddeti farkının dengesini çok iyi ayarlayabiliyor.)

mnyksvsc

Daha iyi anlama açısından, aşağıdaki örnek fotoğraflara bakalım; Bu fotoda, gökyüzü istediğim gibi pozlandı. Ama zemindeki ışık şiddeti, gökyüzüne oranla daha az olduğu için, zemin karanlık çıktı. Çünkü gökyüzünü doğru pozlamak için seçtiğim pozlama süresi , zemini iyi pozlamaya yetmedi. (Pozlama süresi; sensörün - ya da eski makinelerde filmin - ışığa maruz kaldığı süre.)

mnyksvsc

Fotoğraf makinesi sensörleri, insan gözünün sahip olduğu dinamik aralığa sahip olmadığı için, bu teknolojik yetersizliği en aza indirmek için, fotoğrafları mutlaka işlemek gerekiyor. Hem fotoğraf kalitesinin yükselmesi, hem de yaratıcı sonuçlar için önemi çok büyüktür. Öncelikle ''dinamik aralık'' ne demek: Yeni başlayan fotoğraf meraklılarının kabusudur. Özellikle ışığın fotoğrafçılar açısından en kötü saatleri olan, güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde çekilen fotoğraflar, tam bir ızdıraba dönüşebilir. Ya gökyüzünün iyi çıktığı (pozlandığı) bir fotoğrafta zemin karanlık çıkar, ya da zeminin iyi pozlandığı bir fotoğrafta gökyüzü patlar, bembeyaz çıkar. Bir türlü doğru pozlamayı bulup, gökyüzü ile zeminin ışık dengesini kuramayız. İşte bu durum, fotoğraf makinelerinin uzun bir zaman daha çözümü bulunamayacak teknolojik bir yetersizliğidir.

Görüş Bildir