Forbes’a Göre Meslek Seçimine Karar Vermeden Önce Mutlaka Cevaplamanız Gereken 12 Soru

-

Yaptığımız işin hayatımızın da, psikolojimizin de, bedensel ve ruhsal sağlığımızın da üzerindeki etkisi büyük. Özellikle de gençler ve yeni mezunlar olarak, bir an önce bir işe "kapağı atabilmek" adına bazen öyle yanlış seçimler yapıyoruz ki sonra ayıkla pirincin taşını ayıklayabilirsen.

Kariyerinize henüz başlamamış da olsanız, mevcut kariyerinizi değiştirmeyi de düşünüyor olsanız kendinize mutlaka sormanız gereken soruları Forbes'dan derledik.

1. Yapmayı sevdiğim ve istediğim şey nedir?

  • Halen okuyor olabilirsin. 

  • Yanlış bir bölüm seçmiş olabilirsin. 

  • Şu anki işinizi sevmiyor ve değiştirmek istiyor olabilirsin.

Öncelikle bu soruyu sorarak başla.

2. Bunun için gereken yetenek ve becerilere sahip miyim?

Ne yapmak istediğimizi tam olarak bilmek, onu yapabileceğimiz anlamına gelmeyebiliyor. İstediğin şey için sende ne eksik ve bunu geliştirebilir misin?

3. Yeteneklerimi hangi alanlarda değerlendirebilirim?

Çerçeveyi geniş tut. Örneğin araştırma yapmayı ve bilgileri sentezlemeyi seviyorsan pekala bir editör olabilirsin. Ya da diyelim yaratıcı yönüne güveniyorsan endüstriyel ürün tasarımından reklamcılığa kadar değerlendirebilirsin.

4. Nasıl bir çalışma ortamı benim karakterime uyar?

Kendi kişiliğini iyi analiz etmelisiniz. Sessizlik mi, hareket mi sana daha cazip? Diyelim müşteri önünde sunum yapabilir misin; ya da masa başı mı, saha çalışması mı seni cezbeder?

Çünkü çoğu insan aslında yaptığı iş kendi karakterine uymadığı için mutsuz oluyor.

5. Bir arkadaşımla şu anki işlerimizi değiştirme şansım olsaydı bu kim olurdu ve neden?

Harika bir anket sorusu. Aniden çok fazla şeyi çözümlemene kesinlikle yardımı olur 👊

6. Ben nasıl bir yaşam tarzı istiyorum?

Belki az kazançlı bir sosyal sorumluluk işi seni mutlu eder; belki de 'hafta sonu sevdiklerinle bir yerlere kaçmaya' yetecek kadar para kazanmak? Örneğin ikincisiyse, iyi para getirmeyeceğini bildiğin bir alan seni hayli mutsuz edebilir. Bunu da en iyi sen çözümlersin.

Yani sana kendini en iyi hissettirecek koşulları bir düşünüp tart.

7. Her zaman neyi merak etmişimdir?

Elbette kişisel meraklarını iş dışında da tatmin edebilirsin; tabii vakit bulursan. Kolaylıklar... 😔

Ama bunu işe entegre etme şansın varsa kuşkusuz o iş tadından yenmez.

8. Gereken yetenek ve eğitime sahip olsaydım neyi kesinlikle denemek isterdim?

Benzer soruların laciverti gibi düşün. O hayali bir kur ve şunu sor: Buna en yakın ne yapabilirim?

9. En baştan okuma şansım olsa hangi bölümü seçerdim?

Buna yapacak pek bir şey olmayabilir (tabii ki hiç olmadığı anlamına gelmez); ama bir sonraki adımın doğru olması için kendini en iyi şekilde tanıman şart.

10. Çevrem en çok hangi konuda iyi ve kötü olduğumu düşünüyor?

Bazen kendi kusurunun da, becerisinin de farkında olmaz insan ve bu dünyanın en normal şeyi.

11. Şu anki işimin en sevdiğim ve avantajlı tarafı ne?

Bir sonrakinde onları kaybetmeyi ne kadar göze alabilirsin?

12. Ve artık emekli olduğumda ne ile anılmak isterdim?

Bir başka çok güzel soruyla Forbes, anketini noktalamış.

Sonuç olarak meslek seçmek, meslek değiştirmek ve kariyer planı hazırlamak yorucu bir süreç.

Ve iş yaşamı ne iş yaparsan yap çokça stres, çokça yorgunluk.

En azından bir yol çizmeden önce kendi ihtiyaçların ve hedeflerine odaklanırsan, seni daha mutlu edecek seçimler yapabilirsin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

#8 hiç fark etmiyor almıyorlar maalesef en kralı gelse kendimi kanıtlarım ama gel gelelim eğitimini alma şansım olsa nuh diyorlar peygamber demiyorlar. hay sizin koyacağınız kurala diyorum. işin kötü yanı başka ülkelerde yapılıyor bir iki tane de olsa ama gel gelelim trde yok anasını satiim bu yüzden vazgeçmek istemesem de zorunda kaldım diyelim. aşağıya da yazmışım ama asıl istediğim mesleğe alacaklarını bilsem bırakırım mesleğimi açık ve net

mosh-pit

Dostum şunu unutma ki bizler mesleklerimizi ya da hayatlarımızı seçemedik. Zaten zaman olgusu hakkımızda kararı kendisi vermişti. Bizler sadece mevcut kaderi yaşadık. Hangimiz liseden sonra istediği üniversiteye gitti? Hangimiz üniversiteden sonra okuduğu bölümle alakalı bir meslek edinebildi? Bizler 33 kişilik sınıflarda gri duvarlı devlet okullarında yetiştik. Yeteneklerimiz köreltildi, standart bir kişilik için yaşadık, yaşıyoruz ve yaşatacağız. Bu yüzden Forbes kıçımı yiyebilir. Ben dünyanın en yüksek refahlı ülkesinde yaşamıyorum. Her gün kişisel zevklerimi tatmin edemediğim için sorumluluklarıma yönelemiyorum Amerikan gençleri gibi. Öğretmenlerimiz tarafından hep doktor olmamız gerekirmiş gibi yetiştirildiğimiz için böylesine hasta ruhlu olduk.

Gizli Kullanıcı

Aslinda ne yazik ki bir aci gercek cikiyor soylediklerinizde. Robot olup dusunmek nedir bilmiyor ve hic inatci degil millet. Hayat sartlari der durur kalbini kemirir bu istek. Ne yazik ki insanlar mazosist olmayi tercih ediyor mutluluktansa. Malum mutlu olursak kotu bir sey baslarina gelir dusuncesi de var. Ama mesele ne zorlukla karsilasirsaniz karsilasin pes etmemeniz. Bir koyde yasayan kadin eger dunyaya adini duyurabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Cok zor olur mesele bunun icin hazir misiniz yoksa ruzgar mi savursun sizi secim burada sizin. Herkes kendi secimlerinin sonuclarini yasar. Secim yok demeyin bu yasami da kendiniz sectiniz. Secemiyceginiz sey aile ve akrabalarinizdir gerisi sizde

john-dee

Okültist ve simyacı olmak isterdim. Sembolizmle de uğraşmak isterdim. Evet şimdi hangi okulda okumam gerekiyor?

Gizli Kullanıcı

Bir arki var buradan tanidigim rusyaydi sanirim bunun oldugu okullar.

london

Yorulmadan dinlenebileceğim bir iş ?

Gizli Kullanıcı

şu an düşünüyorum da 14 yaşındayken üç meslek arasında kalmıştım. biyoloji veterinerlik tıp. iyice düşünüp kararımı vermiştim hangisini okuyacağıma. işin garip yanı hayatımda ilk kez bu kadar olgun düşünmüş bir yetişkin gibi karar vermişim. tabi ne olacağım çocukluktan belliymiş de biz fark etmemişiz. gerçekten hem ilgi alanıma hitap eden hem de meslek olarak yapabileceğim bir meslek. tadından yenmiyor böyle olunca.

ahmet-ozteker

Hangi mesleği seçtin veya hangi mesleğe karar verdin acaba?

Gizli Kullanıcı

alan biyoloji meslekte bilim insanı

Görüş Bildir