Filmlere, Romanlara ve Şiirlere Konu Olmuş Büyülü Şehir İstanbul'un İlklerini Merak Ediyor musun?

-
Abone ol

İstanbul... Kaç filme kaç romana kaç şiire konu olmuş büyülü şehir... Bakalım bu denli önemli olan şehrin ilkleri nelermiş?

1. İlk alışveriş merkezi : Galleria

Ekim 1988 tarihinde Ataköy'de inşa edilen ve Türkiye’nin ilk büyük alışveriş merkezi  olma özelliğini taşıyan Galleria, Türkiye’de alışveriş merkezi kültürünün öncüsüdür.

2. İlk Lunaparkı: Tatilya

Tatilya, 1995 yılında yapımına başlanan, 20 Nisan 1996 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılarak faaliyete geçen eğlence parkıdır. "Hayal Dünyası" sloganıyla kapalı alanda birçok oyun parkurunu içinde bulunduran bu park Beylikdüzün'deydi. İçerisinde sinema salonları, Alabora, Su kayağı, Tatilya Ekspresi ve Masal Dede gibi oyun parkurları mevcuttu. Tatilya Eğlence Merkezi, 3 Nisan 2006 tarihinde kapandı.

3. İstanbul'un İlk Otobüsü ve Otobüs Hattı

Tramvay İdaresi tarafından satın alınan Renault-Scémia marka tahta kasalı 4 otobüs, 21 Ekim 1927 gününden itibaren "Beyazıt Meydanı-Bakırcılar-Fuatpaşa-Mercan-Sultanhamam-Yenicami Eski Postane" arasında hizmet vermeye başladı. Bu mesafeyi kestirmeden giden otobüs halk tarafından çok tutuldu.

4. Türkiyenin İlk Spor Kulübü: Kadıköy Futbol Kulübü

1901’de Kadıköy Futbol Kulübü, sonradan kurulacak  olan üç büyüklerin öncüleri olarak ele alınabilir.

5. İstanbul'da Açılan İlk Açılan Otel: Pera Palace Otel

Türkiye'nin Avrupa standartlarında açılan ilk oteli, Pera Palace Hotel'dir. Kuruluş çalışmalarına 1892 yılında başlandı. 1895'te ise açılış balosu yapılan Pera Palace Hotel'in tasarımını, Levanten mimar Alexander Vallaury yapmıştır.

6. İlk Vapur Seferleri: Şirket-i Hayriye

17 Ocak 1851'de Reşid Paşa'nın desteği ve dönemin padişahı Abdülmecid'in onaylamasıyla kuruldu. İlk zamanlarda Tersane-i Amire vapurlarıyla aralarında rekabet olmaması için yalnız Eminönü ile Boğaz köyleri arasında sefer yapma hakkı verilen şirket, ilk seferini Üsküdar'a yaptı.

7. İlk Dolmuş

Dolmuşçuluğu meslek haline getiren ilk kişi, Aşçı Halil adıyla bilinen bir kişiydi. Cağaloğlu’ndaki lokantasını şoför arkadaşlarının etkisiyle kapatmış ve 1931 yılında “10 kuruşa bir adam" sloganıyla Karaköy - Taksim arasında yolcu taşımaya başlamıştı.

8. İlk Elektrikli Tramvay

İstanbul'da ilk elektrikli tramvay 20 Şubat 1914 tarihinde Karaköy-Ortaköy arasında hizmete başladı.

9. İlk Benzinli Otomobil

1895 yılında Anadolu yakasının Fenerbahçe semtinde oturan Iraklı tüccar Züheyirzade Ahmet Bey’in ithal ettiği kırmızı üstü açık bir araba ile İstanbul halkı otomobille tanışır. N.S.U marka olan bu araba saatte 20 km hız yapabilen bu otomobil insanların oldukça ilgisini çekmişti.

10. İlk Havaalanı: Atatürk Havaalanı

Atatürk Havalimanı veya eski adıyla Yeşilköy Havaalanı'dır. 1900’lerin başında Türkiye'de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan Atatürk Havalimanı, 1953 yılında uluslararası hava trafiğine açılmıştır.

11. İlk Trafik Kazası

26 Ocak 1912'de Zincirlikuyu'da oldu.

12. İlk Camii: Arap Camii

İstanbul'un Fethi için 717 yılında gelmiş olan Müslüman Arap kumandanlarından ve sahabe neslinden meydana gelen bir ordu tarafından yapışmıştır.

13. İlk Basketbol Karşılaşması

Ülkemizde basketbol ilk kez 1904 yılında, İstanbul’da, Robert Kolej Spor Salonu’nda oynanmıştır.

14. Bilinen İlk Hapishane

Rivayetlere Ayvansaray semtinde yer alan Anemas Zindanı'ymış.

15. İlk Yangın Kulesi

Fotoğraftan da anlayacağınız üzere Galata Kulesi. 528 yılında Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiş. Bölgede çıkan yangından sonra kullanılamaz hale gelmiş. 14. yüzyılda Cenevizliler tarafından yenilenerek tekrar kullanılmaya başlamışlar.

16. İlk Nüfus Sayımı

1455'de Fatih Sultan Mehmet'in emriyle ilk nüfus sayımı yapıldı.

17. İlk Deprem

Miladi 358'de yılında olan deprem sonrası şehirde büyük hasarlar meydana gelmiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nomadsoul

Fame City vardı Tatilya'dan önce.

gokhan-gulmus

#2 80lerde altın çağını yaşayan küçükçiftlik lunaparkı duymasın sopayla kovalar seni. ilk kapalı eğlence merkezidir o. #4 1899'da (kimi yerler 1900 de der) kurulan Black Stocking'e ayıp değil mi? daha bilmediğimiz ne yalanlar var acaba? intihal yapmayınca böyle hata dolu içerik oluyor demek.

okisi

lan zincirlikuyuda ne evler varmış be arkadaş ya ah ulan dedeeeem dedem biraz daha öte tarafı kapamadın dimi dedeeeem dedem bir cadde yanı alsak şu an ben zengindim ama bir cadde yanı aldığı için torbacı oldum amk

gzm-ynklr

Tatilya ne giderdik ya.Ayrıca 1999 Gölcük depremini de asla unutmayacağım.

hakkant

Tatilyayı görünce hüzünlendim ilk eğlence merkezi olduğuny bilmiyordum 😶

Görüş Bildir