Farklı Kültürlerin Sembolü Olarak Dünyanın Dört Bir Yanından 13 Hz. İsa Tasviri

434PAYLAŞIM

Dünyanın dört bir yanında bulunan Hristiyanlar peygamberleri Hz. İsa'yı kendi kültürlerine göre tasvir ediyor. Hal böyle olunca da ortaya çıkan görüntüler hem birbirinden farklı hem de bölgenin özelliklerini yansıtan tasvirler oluyor. Bu ilginç duruma bir göz atıyor, farklı kültürlerin Hz. İsa'larına bakıyoruz.

1. Moğolistan

Bu tasvirde görülen Hz. İsa'nın gözleri biraz çekik ve saçları da yaygın tasvirinden farklı. Moğolistan'ın bir Asya ülkesi olması sebebiyle Hz.İsa'nın bu şekilde gösterilmesi doğal ama Hz. İsa Moğol değildi.

2. Hindistan

Hindistan kültürünün gizemli ve biraz da bizim minyatür sanatına benzeyen çizimlerinde Hz.İsa'yı mavi bir şekilde görmek mümkün. Tıpkı Hindu tanrıları gibi.

3. Kore

Kore'den gelen bu tasvirde ilginç saç şekli, kemikli surat ve yine çekik gözler dikkat çekiyor. Aslında bakıldığında Hz. İsa'nın bir Koreli gibi tasvir edildiği açık. Burada da Budizm etkileri söz konusu.

4. Filipinler

Buradaki görselde de Hz. İsa'nın adeta bir Filipinli gibi resmedildiğini görüyoruz.

5. Yeni Zelanda

Farklı çalışmalar içinde en korkutucu ve karanlık olanı Yeni Zelanda'dan geliyor. Adanın yerel sanatlarının etkisi olsa gerek.

6. Etiyopya

Yine bizdeki minyatür çalışmalarına benzer bu tasvirde Hz.İsa, bir Afrikalı gibi gözüküyor.

7. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika'nın Philadelphia eyaletinde bulunan ve Afrika kökenli Amerikalıların yaptığı bu tasvirde Hz.İsa siyah ten rengine sahip. Oysa Madonna 1989 yılında yayınladığı 'Like A Prayer'ın klibinde Hz. İsa'yı bir siyahi olarak tasvir ettiği için Hristiyanlıktan aforoz edilmişti.

8. Mozambik

Mozambik'ten gelen bu görüntüde Hz. İsa yine çok farklı bir biçimde resmedilmiş.

9. Kongo

Elbette Kongolu Hz. İsa da siyahi.

10. Rusya

Yaygın tasvirine aykırı olmasa da, küçük farklılıklar dikkat çekiyor.

11. Haiti

Peygamber ve onu dinleyen yerel halk arasındaki benzerlik dikkat çekici.

12. İsveç

Kuzeyli, yakışıklı Hz. İsa, bilinen tasvirine çok yakın ancak elbette renkli gözlü.

13. Çin

Çinli Hz. İsa'nın çekik gözlü olmaması düşünülemezdi sanıyoruz. Üstelik Çin geleneklerine uygun olarak bir de hocası var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-ileri2

Şöyle bir durum vardır.Genelde amatör ressamlar bir başkasının portresini yaparken ister istemez kendine benzetir.GSF mezunu biri olarak söylüyorum. Farklı kültürlere mensup insanların kendi kültürüne kendi yüz yapısına benzer İsa portreleri çizmeleri gayet normal.Kaldı ki İsa günümüze kadar yazılı tasvirlerden yola çıkılarak resmedilmiştir.Güzel konuya temas etmişsiniz.

sagan

12 havari dışında görülmemiş bir şahıstan bahsediyoruz. Çok da şeetmeyin yani. :))

orhan-sezgin

olay gözden kaçmış olabilir ama madonnanın hz isa yı siyahi bir insan figüründe yayınladığı klip like a prayer olması lazım gözden kaçmış sevgili editör !

nebusimdi

Bütün dünya farklı çizmiş, editör hala "yaygın kullanım"dan bahsediyor. Yaygın dediği, Avrupa'da yaygın olan galiba. Avrupa'nın dışı insan sayılmadığına göre! Ayrıca bu çizilen İsa'lar Avrupa paganizminin Zeus'u, Meryem'ler de Venüs'ün kucağına çocuk verilmiş halidir. Bizdeki Hz.Ali'ler de bu İsa'laştırılmış Zeus'un sakal ve bıyık çizilmiş halidir. Hayatı Filistin'de geçmiş ve doğal olarak esmer ve siyah saçlı olması gereken biri sapsarı portakal gibi zaten olamaz.

octaviusaureliu

Rusyaninki en gerçekçi(bizanstan çaktıklarindan) olanı bencede İsveçinki bildiğin brad pitt birde sakal olsa

Görüş Bildir