Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Facebook'un Neden Sildiği Anlaşılmayan 11 Sansürlenmiş Fotoğraf

 > 
74PAYLAŞIM

Sizce sansürlenmelerine gerek var mıydı bilmiyoruz ama Facebook'a göre sansürlenmelilermiş. Gerçi sansür işleminden sonra Facebook, gelen itirazların üzerine bazı fotoğraflarda sansürün gerek olmadığını anlamış ve özür dilemiş ama.  Buyurun Facebook tarafından sansürlenmiş 11 fotoğraf:

Kaynak: http://www.oddee.com/item_98429.aspx

1. Facebook gövdesi ikiye ayrılmış olarak gözüken bu kadının fotoğrafını sildi.

Ekim 2012’de Avustralyalı erkeklerin dergisi Zoo Weekly gövdeden ikiye ayrılmış bikinili bir kadın fotoğrafını yayınladı.  Bu, “Sol mu sağ mı?” oyunun bir parçasıydı ve okuyuculara hangi tarafı daha çok sevdiği soruluyordu. Kaldırılan “Göğüsler mi popo mu” fotoğrafı erkeklere hangi tarafı tercih ettikleri ve nedenini soruyordu. 

Gövdeden ayrılan kadın üzerindeki yorumlar aşırı derece cinsiyetçiydi. Ve belkide gerçekten kaldırılması gerekiyordu, bilmiyoruz.

2. Facebook’un dirseklere karşı bir şeyi var.

En azından göğse benzeyen dirseklere.

Bu Tumblr’ ın çalışanları tarafından yapılan son dönem Facebook deneyiydi. İddialarını kanıtlamak için, Tumblr’ın arkasındaki insanlar banyoda köpüklü tarafına dirseklerini dayayan bir kadını gösteren fotoğraf yayınladı. Ancak, Daily Dots’un yazdığına göre, ilk bakışta dirsekler “tek kollu kadın üzerinde büyük sol göğüs” ile karıştırılabiliyordu. Facebook sadece bir bakış attı. 24 saat içinde fotoğraf kaldırıldı ve TOTDUOT’a bir mail gönderildi. Mail, grubun sitenin Haklar ve Sorumluluklar Beyanı’na uymadığını bildiriyordu. 

Hatasını fark ettikten sonra Facebook hata için özür dilemek için siteye bir bildiri daha gönderdi.

3. Doğuştan özrü olan bebeğin fotoğrafını kaldırdılar.

Öfkeli bir anne Facebook’tan nadir bir doğum kusuruyla doğan oğlunun sayfasında paylaştığı fotoğrafları neden kaldırdığına ve neden daha sonra siteden kendinin tamamen engellendiğine dair cevaplar bekliyor.

Memphis, Tennessee’den Grayson James Walker 15 Şubat 2012’de nadir görülen doğum kusuru anensefali ile dünyaya geldi. Beynin ve kafatasının bir kısmı yoktu.

Kaldırılan fotoğrafları tekrar tekrar koyduktan sonra hesabı geçici olarak engellendi. Heather çocuğunun şapkasız fotoğrafının hangi kategoriye girdiği hakkında bir fikri olmadığını söyledi. Şimdi fotoğrafı defalarca paylaşıyor ve arkadaşlarının ve ailesinin Facebook ile iletişim kurmasını sağlıyor.

4. Facebook bir İrlanda kasabasının ismini “kırıcı” olduğu için yasakladı.

Bu, küfür filtrelerinin çözdüklerinden daha çok problemlere sebep olup olmadığı sorusunu ortaya çıkarıyor.

Effin kasabası yaygın bir küfür ile aynı yazılışa sahip, ama aslında İrlanda’da County Limerick’te yüzlerce yıldır var olan gerçek bir yer. Aslında, isim Aziz Eimhin’in İrlandaca telaffuzundan geliyor. Limerick Üniversitesi çalışanı Ann Marie Kennedy kasabasının sosyal medyada tanınması için uğraşıyor, çünkü profiline kasabasının isminin yazılmasına izin verilmedi.

5. Amerikalı bir kadın Down sendromlu çocuğunun fotoğraflarını Facebook’ta paylaştıktan sonra engellendi.

Fotoğrafları “uygunsuz” olarak nitelendiren sosyal ağ özür diledi.

North Carolinalı Diana Cornwell Facebook’ta yerel Özel Olimpiyatlardaki yarışmada yarışan 7 yaşındaki oğlunun fotoğraflarını paylaştı. Daha sonra giriş yaptığında website gözlem ekibinden kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiğine dair mesajlar aldı.

Cornwell’in hesabı fotoğrafları kaldırana kadar üç günlüğüne engellendi. Facebook daha sonra olay için özür diledi ve insan hatası olduğunu söyledi.

6. Bir anne emziriyor gibi gözüken bir çocuğunun fotoğrafını paylaştıktan sonra Facebook’tan engellendi.

Lauren Ferrari sosyal ağ sitesinde tartışmalı fotoğrafı yayınladı. Fotoğraf beş yaşındaki kızını ve küçük kardeşini gösteriyor.

Birkaç saat içinde fotoğraf ortadan kalktı ve Facebook şirketin toplum standartlarını ihlal ettiğini söyledi. Bir haftalığına engellendi. ABD polisi bunun “kötü ailelik” örneği olduğunu söylüyor.

7. İki adamın öpüştüğü bir fotoğraf, “siyasi, cinsel veya diğer türlü hassas” doğanın ahlaki koduna uymadığı için Facebook tarafından kaldırıldı.

Ünlü İspanyol fotoğrafçısı Juan Hidalgo bu fotoğrafı Madrid temelli Açık Kültür grubu için ‘Gay Art Looks For A Home’ girişimi ve belgeselinin parçası olarak çekti. Proje ise fotoğrafın “sansürlü” bir versiyonunu koydu.

Daha sonra, bir Facebook sözcüsü Towleroad ile iletişime geçti ve fotoğrafın yeniden düzenlendiğini söyledi.

8. Çiş yapan çocuklara sansür.

Bu yıllardır olan bir şey. 4 yaşındaki bir çocuk ve arkadaşı pantolonlarını indirip avlu çitlerine çiş yapmaya karar verdiler. Anneleri fotoğraflarını çekti ve önce Instagram’da sonra Facebook’ta paylaştı.

Neden fotoğrafta sansür olduğunu merak edebilirisiniz. Çünkü Facebook kadınla iletişime geçti ve hizmet şartları dolayısıyla fotoğrafı kaldırmasını söyledi.

9. Vatikan’ın bile bebek İsa’ya bakan yarı giyinik Meryem Ana resimleriyle artık problemi yok.

Ancak Facebook’un problemi var gibi. Çocuklarını emziren üyelerin fotoğraflarını uzun süredir yasaklayan sosyal ağ, ressam Kate Hansen’ın  paylaştığı milattan önce temelli emziren anneler resmini 3 defa kaldırdı. 

Facebook Hansen’in resimlerinin “yanlışlıkla kaldırıldığını”söyledi. Üç kere yanlışlıkla :)

10. Bu fotoğrafta da bir emzirme olayı var gibi gözüküyor, işte bu yüzden fotoğraf Facebook'tan kaldırıldı.

11. Bunun neden kaldırıldığına dair ise bir fikrimiz yok. Sadece göbek yahu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adammama

zoo weekly nin fotografının cinsiyetcilik içeren yorumlar yüzünden kaldırılması cok sacma yahu dergi zaten erotik zaten kadını bir sex objesi olarak gösteriyor işi bu sayfayı kapatmaları daha isabet olurdu

dyagmurs

Facebook haklı , özellikle hasta bebek ve göbek çok feci :(

aspersky

#7 nin kalkmasi gayet normal.Sapiklara yer yok facebokta

nepenthe

homofobik insan parçası kokusu alıyorum

Gizli Kullanıcı

insanlar hala facebook nasıl kullanıyorlar anlam veremiyorum. senelerdir kullanmıyorum ve çok mutluyum.

ruhsuztuz

sonuncusu isabet olmuş

Görüş Bildir