Görüş Bildir
Haberler
Evlilik İçin 'Ehliyet' Önerisi

Evlilik İçin 'Ehliyet' Önerisi

Ulaş
14.11.2021 - 21:45

Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu çalışmalarını raporlama aşamasına geldi. Toplantılarda komisyon üyeleri 'evlilik ehliyeti' fikrini gündeme taşıdı. Buna göre evlilik adayları dünya evine girmeden önce psikolojik rapor alarak evliliğe uygun olduğunu kanıtlamalı. Komisyon raporuna da 'evlilik ehliyeti' kavramının girmesi bekleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Aile içi şiddet vakaları ve kadın cinayetleri dur durak bilmiyor. Bu soruna çare olmak için çalışan Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu'nda ortaya çıkan 'evlilik ehliyeti' fikri gündeme geldi.

Mesaisini akademi, medya ve psikoloji camiasından uzmanları dinleyerek geçiren Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu artık önerileri toplayarak raporlama aşamasına geldi. Komisyon üyelerinin son toplantıda evlilik öncesinde taraflardan 'psikolojik rapor, sabıka kaydı, şiddet eğilimi olmadığına dair belge' istenmesi önerisi geldi.

Bu öneri destek gördü. Komisyon raporunda "evlilik ehliyeti" kavramının yer alması benimsendi.

Bu öneri destek gördü. Komisyon raporunda "evlilik ehliyeti" kavramının yer alması benimsendi.

Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, evlenme adayı olan çiftlerin mutlaka ön eğitimden, bilgilendirmeden geçmeleri gerektiğini belirterek, bu eğitim sonrası alınacak ehliyetle dünya evine girmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Komisyon toplantılarında Kadına Şiddetle Mücadele Bakanlığı'nın kurulması, ihtisas mahkemelerinin oluşturulması, sığınma evlerinde kalma süresinin uzatılması gibi seçenekler de ele alınan diğer hususlar oldu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
91
11
11
9
8
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Tıntın

Bu öneri güzel ama ebeveyn olmak için olsa daha mantıklıdır ve Türkiye’de ise komik diye düşündüm başlığı görünce Türkiyedeymiş gerçekten komik. Türkiyedeyi... Devamını Gör

Ercan

1- senin aylarca belki senelerce anlayamadığın şiddet eğitilimini 5 dakikada mı anlayacak. 2- Evliliğe uygun görünmeyen adam ya cinnet getirir de şiddet m... Devamını Gör

gaydırı guppak

1. olayın 5 dklık olduğunu sanmam ama evet psikolog ya da psikiatr anlatabilir.2. samuray kılıcı ile öldürülüyor bu ülkede insan senin dediğin olay için aynı... Devamını Gör

favilla favilla

siz daha yapanı cezalandirmayi beceremiyorsunuz önlemeyi nasıl becereceksiniz eğitimmis