Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eurovision'un En Sevilenlerinden Nostaljik Bir Derleme

329PAYLAŞIM

1. Domenico Modugno - Nel blu dipinto di blu (VOLARE)

1958 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İtalya'yı temsil etmiştir ve yarışmada 13 puanla üçüncü olmuştur .Gipsy Kings in sevilen şarkısı Volare'nin orijinalini dinlemek isteyenlere...

2. France Gall - Poupée de cire, poupée de son

1965 Eurovision Şarkı yarışması'nda Lüksemburg adına yarışıp 1. olan France Gall'ın enfes şarkısı. France Gall, tüm güzelliğiyle karşımızdadır. 0:25, 0:37, 1:02 ve 1:15'tek dudak hareketlerine dikkat :)

3. Anne Marie David - Tu Te Reconnaitras

1973 Eurovision Şarkı Yarışması'nda David, ülkeyi Tu Te Reconnaîtras adlı şarkıyla temsil eder. Oylama çok çekişmeli geçer. İspanyol ve İngiliz şarkılarıyla geçen kıyasıya mücadele sonunda ikinci İspanya'nın 4 puan önünde birinciliği kazanır.

Şarkı yetmişli yılların sonuna doğru Nilüfer tarafından Türkçe uyarlaması ile okunmuştur.

4. ABBA - Waterloo

6 Nisan 1974'teki Eurovision Şarkı Yarışması'nda ABBA "Waterloo" ile birinci oldu. Bu başarı ABBAnın tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABDde de ünlü olmasını sağladı.

5. Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika

1975 yılında Kemal Ebcioğlu bestesi "Seninle Bir Dakika" ile yarışmış, bir başka Atilla Özdemiroğlu bestesi olan ve Cici Kızlar tarafından seslendirilen "Delisin" adlı parça ile birlikte birinciliği kazanmıştır. Cici Kızlar grubundan Bilgen Bengü'nün çektiği kurada kazanan isim Semiha Yankı olmuş ve Stokholm'de Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanmıştır. Semiha Yankı yalnızca Monako'dan 3 puan alarak sonuncu olmuştur. Alınan bu kötü sonuç politik nedenlere bağlanmaktadır (yarışmadan çok kısa süre önce Türkiye, Kıbrıs Harekatı'nı gerçekleştirmiştir). Yankı, sonraki yıllarda sahnelerden hiç kopmamış ve adı hep Eurovision'la birlikte anılmıştır.

6. Brotherhood of Man - Save your kisses for me

1976 yılında Eurovision'da İngiltere adına bu şarkıyla katılıp 1. olan grup ve şarkısı. Tüm zamanların en yüksek Eurovision puanını alan şarkıdır aynı zamanda. Çok duyulmuş ve tanındık bir melodi olup, (özellikle nakarat kısmıyla) inanılmaz rahatlatıcı ve mutluluk veren bir şarkıdır...

Ayrıca ek bilgi olarak, 3 dakikalık Eurovision şarkı süresi kısıtlamasını tamı tamına doldurmuşlardır.

7. Marie Myriam - L'oiseau et l'enfant (PAROLES)

1977 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı temsil etti ve "L'Oiseau Et L'Enfant" (Kuş ve çocuk) adlı şarkıyla birinci oldu. Şarkının müziğiJean-Paul Cara, sözleri Joe Gracy'dendir.

8. Johnny Logan - Whats another Year

Eurovision Şarkı Yarışması'da İrlanda adına yarışan Johnny Logan, şarkıcı olarak iki kez, besteci ve söz yazarı olarak da bir kez birincilik elde etmiştir. Sözlerini yazdığı ve bestelediği bir şarkı daha Eurovision'da ikinci olmuştur.

1980 yılında "What's Another Year" ile Eurovision şarkı yarışmasında İrlanda'ya birincilik kazandırmıştır.

9. Carola Häggkvist - Främling

1983 Eurovision şarkı yarışması'nda 3. olan Carola'nın mükemmel şarkısı. Bu şarkı ile Corinne Hermes ve Ofra Haza'nın ardından 3. olmuştur. Bu yarışmadan 8 yıl sonra, Eurovision 1991'de birinci olan Carola, 2006'daki yarışmada Invincible isimli şarkı ile beşinci olabilmiştir.

10. Corinne Hermes - "Si la vie est cadeau"

Corinne Hermès Fransız şarkıcı Lüksemburg adına yarıştığı 1983 Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Si la vie est cadeau" (Eğer Hayat bir Armağansa) adlı şarkıyla birinci olmuştur.

1980'li yıllarda Türkiye'ye gelmiş ve festivallere katılmıştır.

11. Ami Aspelund - Fantasiaa

1983 Eeurovision Şarkı Yarışması'nda Finlandiya'yı temsil etmiş ve 41 puanla 11.olmuştur.

12. Franco Battiato & Alice - I TRENI DI TOZEUR

1984 Eurovision Şarkı Yarıması'nda İtalya'yı Franco Battiato ve Alice temsil ederek 70 puanla beşinci olmuştur.

13. Sandra Kim - J'aime la vie

3 Mayıs 1986'da Norveç-Bergen'de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda J'aime la vie adlı şarkısıyla birinci olmuştur.

14. Celine Dion - Ne partez pas sans moi

Aslen Kanadalı olan Celine Dion İsviçre'ye bu yarışmada zaferi getirdi. Şarkının bestesi bir Türk , Atilla Şereftuğ'a aittir.

15. Azucar Moreno - Bandido

1990 yılında Eurovision'da ilk defa uygulanmaya başlanan playback müzik üzerine canlı performans sergileme kuralının ilk ve son mağdurları olmuşlardır. İspanyol temsilciler sahneye çıkmışlar müzik girmediği için şarkılarını icra edememişlerdir. Daha sonra teknik arızanın giderilmesi sonrasında şarkılarını seslendirmişler ve beşinci olmuşardır. Bu şarkı Aşkın Nur Yengi tarafından aranje edilmiştir.

16. Secret Garden - Nocturne

1995'te yapılan 40. Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Nocturne" isimli şarkının Norveççe versiyonunu seslendirerek, 148 puanla birinci olmuştur.

Bu şarkı için Eurovision'un en iyi şarkısı denmişti ki hala daha deniyor. Norveç bu şarkıyla 95 Eurovision da birinci olmuştu ve bu şarkı yıllar geçmesine rağmen hala daha dinlenip hüzünlenilecek, eski günleri yad edilecek bir parca olarak alkışlarla hafızalarımıza kazınmıştı.

17. Sebnem Paker - Dinle

1997 yılında Grup Etnik ile birlikte, müziği Levent Çoker'e ve sözleri Mehtap Alnıtemiz'e ait "Dinle" adlı parça ile üçüncü oldu.

18. Imaani - Where are you

1998 Yılındaki yarışmada İngiltere' yi temsil etmiş ve 2. olmuştur.

19. Ruslana - Wild Dance

2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Ukrayna temsilcisi birinci olmuştur.

Türkiye,Ruslana'ya 12 tam puan vermiş, Ruslana'da Türkiye'de epey konser vermişti. Ruslana, Ukrayna'nın turuncu devrimlerinin de önemli aktörlerindendir.

20. Chiara - Angel

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de düzenlenen 2005 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Malta 192 puanla My Number One şarkısının ardından ikinci olmuştur.

21. Alexander Rybak - Fairytale

Alexander Rybak 2009 Erovision Şarkı Yarışmasında, büyük bir performansla birinci oldu. Alexander Rybak, Rusya’nın başkentiMoskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Rus ve Norveç halk ezgilerinden esinlendiği Fairytale (Peri Masalı) isimli şarkısı ile 387 puan toplayarak kazanmıştır. Şarkının söz ve müziği Alexander’ın kendisine aittir. Şarkı, ünlü modern halk dansı topluluğu Frikar ile sahnelenmiştir.

22. Urban - Symphony Rändajad

Urban Symphony, Estonyalı yaylı çalgı grubudur. 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkesini Rändajad adlı şarkıyla temsil etmiştir. 129 puanla altıncı olmuş ve ülkesinin son zamanlardaki en iyi başarısını elde etmişlerdir.

23. Yohanna - Is It True

Jóhanna Guðrún Jónsdóttir veya bilinen adıyla Yohanna Moskova'da Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Is It True?" adlı şarkı ile yarışmıştır ve Norveç'in ardından ikinci olarak yarışmayı bitirmiştir ve elde ettiği bu sonuç İzlanda'nın aldığı en iyi sonuçtur.

Açıklamalar:Alkışlarla yaşıyorum

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taitava

Ayrıca sandra kim Eurovision'a katıldığında 13 yaşındaydı.

taitava

Seninle bir dakika ve dinle candır:D

tesla-basgan

güzel derlemeler... ;)

Görüş Bildir