Europa'ya Yolculuk Onay Aldı

 > -
Abone ol
Europa'ya Yolculuk Onay Aldı

NASA, Dünya'nın ardından insanlığın yeni evi olabileceği düşünülen Europa'nın keşfi için ABD Kongresi'nden önemli bir bütçe desteği aldı.

Güneş Sistemi'nde Dünya'nın ardından yaşama en elverişli yerlerden biri olarak gösterilen Jüpiter'in uydusu Europa'nın keşfi, ABD Kongre'sinden önemli bir destek aldı. Kâr amacı gütmeyen Planetery Society tarafından düzenlenen toplantıda yer alan Kongre üyeleri, Europa'nın keşfine onay verdiklerini belirtti.

Toplantıda söz alan Cumhuriyetçi Parti'den John Culberson, "Yaşamı bir başka güneş sisteminde aramamıza gerek yok... Yaşam arka bahçemizde bizi bekliyor" ifadesini kullandı. NASA yazın yaptığı açıklamada Europa'daki yaşam olasılığının dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları ve mühendislere ilham verdiğini ve buzul uydunun keşfedilmesini sağlayacak projelerin teşvik edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Beyaz Saray, 2015 için belirlediği 17.5 milyar dolarlık NASA bütçesinde Europa'ya sadece 15 milyon dolar ayırsa da, ön çalışmalar için kullanılacak bu miktarın yanı sıra kamudan da destek alınıyor. Europa'ya 2025'te gönderilmesi planlanan uzay keşif araçlarının belirlenmesini sağlayacak proje yarışmasına başvurular geçtiğimiz ay sona ermişti.

Bütçe desteği sağlanmalı

Europa forumunda yer alan Temsilciler Meclisi Bilim, Uzay ve Teknoloji Komitesi Başkanı Lamar Smith, 'Amerikan halkının Dünya benzeri dış gezegenlere büyük merak duyduğunu ve sadece ortaya atılan bir fikrin yıllarca keşfedilmesini desteklediğini' söyledi. Culberson ise 'Dünya dışı yaşamın keşfedilmesinin medeniyetin geleceğini belirleyecek bir an olacağını' belirterek, uzayın keşfine verilen önemi vurguladı.

Kalın buz tabakasının altında Dünya'daki suyun üç, dört katını barındıran okyanuslar olduğu tahmin edilen Europa'nın, aynı zamanda jeolojik faaliyetler sayesinde sıcak bir deniz tabanına sahip olduğu düşünülüyor. Kısa süre önce uydunun güney yarımküresinde keşfedilen gayzerler, buzul tabakanın altındaki dinamikleri gözler önüne sermişti.

Culberson, Kongre'nin Europa görevleri için gerekli bütçeyi sağlamasına çalışacaklarını belirtirken, Temsilciler Meclisi üyelerinden Adam Schiff, 'Europa keşfinin öncelik arz ettiğini' ifade etti. Beyaz Saray'ın düşük bütçesine rağmen, Kongre son iki yılda Europa görevleri için NASA'ya 155 milyon dolar aktardı. NASA, 2025 civarında düzenlenecek bir görev için milyar dolarlık bütçe gereksinimi duyuyor.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir