Erdoğan Yeniden Genel Başkan: Parti Tüzüğünde 11 Madde Değiştirildi, 'Rabia' Tüzüğe Girdi

 > -

AKP 3. Olağanüstü Büyük Kongresi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, delegeler ve partililer Ankara Spor Salonu'nda. Erdoğan’ın 998 gün aradan sonra yeniden genel başkan olacağı bugünkü olağanüstü kongrede, ‘Rabia’ olarak nitelenen seçim meydanlarındaki ünlü sloganı, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ de partinin temel amaçları arasında tüzüğe girdi. Yıldırım genel başkan olarak son konuşmasını yaptı. 'Görevi devrettiğim için mutluyum' dedi.

Erdoğan bin 370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday gösterildi.

Erdoğan mayıs ayının başında Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ayrılmış olduğu AKP'ye üye olarak geri dönmüştü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, oy verme işleminin ardından 1414 oy ile yeniden AKP Genel Başkanı oldu. 

Kongre için binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Spor Salonu önünde toplandı. Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü.

Erdoğan ilk konuşmayı salon dışında yaptı: 'Fiili bir ayrılığımız vardı ama bugün yeniden beraberiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 11.30'da kongrenin düzenleneceği salona gelerek dışarıda bekleyen partililere seslendi. Erdoğan, "Değerli yol arkadaşım, Genel Başkanımız Sayın Binali Yıldırım, sevgili yol arkadaşlarım sizleri 998 gün sonra en kalbi duygularla selamlıyorum. Fiili bir ayrılığımız vardı ama bugün yine sizlerle beraberiz" dedi.

Ve Erdoğan, AKP'ye Üye Oldu: 'Partili Cumhurbaşkanlığı Dönemi' Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Ve Erdoğan, AKP'ye Üye Oldu: 'Partili Cumhurbaşkanlığı Dönemi' Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Binali Yıldırım genel başkan sıfatıyla son kez konuştu: 'Genel başkanlığı devretmenin gururunu yaşıyorum'

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanı olarak yaptığı son konuşmasında, "Bizim kongremiz bayramdır. Değişimin lideriyle milletin partisini bir kez daha bir araya getiriyoruz. 1'inci Olağanüstü Kongre'mizde Cumhurbaşkanı'mız, 'Bu bir Fatiha'dır, bu bir başlangıçtır' demişti. Ben de diyorum ki 3'üncü Olağanüstü Kongremiz de bir besmeledir. Gururla taşıdığım AK Parti genel başkanlığı görevini Sayın Cumhurbaşkanımız, kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a devretmenin gururunu, onurunu yaşıyorum" dedi.

Yıldırım'dan sonra kürsüye Erdoğan çıktı: 'Bu sabır gerektiren yolculukta elbette yolunu kaybedenler oldu.'

"Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin gündemi, öncelikleri, sıkıntıları değişmiştir. Değişmeyen yegane şey tüm bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti oldu gerçeğidir. AK Parti demokrasinin teminatıdır, değişimin teminatıdır, reformun adresidir. AK Parti olarak sürekli hedeflerimizin çıtasını yükselterek, mazeret yerine çözüm üreterek milletimizin gönlünün baş yerindeki yerimizi korumayı başardık.
İlk günkü heyecanla çalıştık. Bu sabır gerektiren yolculukta elbette yolunu kaybedenler oldu. Ama bizim menzilimiz değişmedi. Kim dönerse dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan.
İster Meclis'e sokmasınlar, ister partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister sokakların altını üstünü getirsinler, ister darbe yapıp canımıza kast etsinler, biz bu yoldan dönmeyeceğiz."

15 Temmuz darbe girişiminin ardından uygulamaya sokulan olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile ilgili de konuşan Erdoğan "Huzura kavuştuğumuz ana kadar OHAL'i kaldırmayacağız. Neyimiz eksik, fabrikalar mı çalışmıyor, okullar mı kapalı?" dedi.

MKYK listesine 19 yeni isim girdi

Mevcut MKYK üyelerinden 19 kişi listede yer almazken, bu isimlerin yerine 19 yeni isim görevlendirildi.

Binali Yıldırım, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Ethem Sancak, Hacı Ahmet Özdemir, Harun Karacan, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Emrah Karayel, Mahir Ünal, Mehmet Emin Yılmaz, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Yasemin Atasever, Zeki Akgün, Zelkif Kazdal MKYK'ya yeni giren isimler oldu.

Kongreye katılmayan Abdullah Gül'ün mesajı okundu: 'Kutlu davamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum'

Abdullah Gül'ün mesajını Divan Başkanı Hayati Yazıcı okudu. Gül mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"Değerli gönüldaşlarım, kıymetli delegeler, fedakar ve cefakar çalışmalarıyla partimizi daima zafere ulaştıran teşkilat mensubu kardeşlerim, arkadaşlarım, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. Olağanüstü Kongresi'nin memleketimiz, Türk demokrasisi ve kutlu davamız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 14 Ağustos 2001'de o günkü arkadaşlarımızla birlikte kurduğumuz AK Parti 16 yıllık zaman sürecinde ülkemizde pek çok tabuları yıkmış, kronik sorunlara çözüm üretmiş, siyasi, ekonomik ve sosyal konularda çoklu reformlarla halkımıza çok büyük hizmetler yapmıştır."

Kongrenin ana sloganı ’Yeni Atılım Dönemi: Demokrasi, Değişim, Reform’

Kongre için Türkiye genelinden 60 bin katılımcı Ankara'ya geldi. Yerli ve yabancı basın kuruluşlarından 600 civarında gazeteci ise yine kongre için Ankara'da.

Parti tüzüğünde 11 maddelik değişikliğe gidildi, tüzüğe 'Rabia' girdi.

Yazıcı, Erdoğan’ın yeniden genel başkan olacağı partinin tüzüğünün 4’üncü maddesine ‘Rabia’ olarak bilinen ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ibaresinin ekleneceğini söylemiş ve gazetecilerin sorusu üzerine,  “Elbette bu, Rabia’yı temsil ediyor. Partiyle ve siyasetimizle ilgili gündem konusu olan her yerde bunlar hep dile getiriliyor. Bunu bu defa tüzüğe ekledik, bunu da Rabia olarak ifade ediyoruz” demişti.

Üç dönem kuralı esnetildi.

İlgili maddenin 16. fıkrası "Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu ile  diğer ilgili kanuni mevzuatın açıkça yasakladığı veya sınırladığı konular ile  tüzükte belli bir Genel Merkez organının görev ve yetkisinde olan konular dışında   parti politikaları, adaylık şartları ve kısıtlamaları, seçimler ve benzeri  konularla ilgili her türlü prensip veya istisnai nitelikte kararlar almak ve  uygulamak gibi görevler yapar, yetkiler kullanır." şeklinde değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1414 oy ile yeniden AK Parti Genel Başkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek aday olarak yer aldığı kongrede 1414 oyla yeniden AK Parti Genel Başkanlığı'na seçildi. 
Teşekkür konuşması yapan Erdoğan şunları söyledi: "Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu kongre yeni bir başlangıçtır. Hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz. Bundan sonraki dönem icraatta da sıçrama dönemi olacak. 2019 yılına kadar milletimizin talebi olan reformları süratle hayata geçirmekte kararlıyız. 2019'a kadar büyüme ve istihdam rakamlarını hızla yukarıya doğru çıkartacağız."

Ömer Halisdemir'in babası özel misafir olarak kongrede.

15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi.

Kongre salonundan kareler...

Kongre #YeniAtılımDönemi etiketiyle Twitter'da gündem

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir