Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'ın Sözleriyle Yeniden Gündeme Gelen Soçi Mutabakatı Maddeleri Neler?

0PAYLAŞIM

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Soçi mutabakatı yeniden gündeme geldi. Erdoğan "Erdoğan: Askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi hâlinde bugünden itibaren İdlib’le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum." ifadelerini kullandı.

Peki Soçi mutabakatı maddeleri neler? 10 maddelik muhtıra maddelerini sizlerle paylaşıyoruz.

Soçi mutabakatı nedir?

22 Ekim 2019'da Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ile Erdoğan SDG'nin Tel Rıf'at ile Menbiç'ten 30 km uzağa çekilmesi için ateşkesin 150 saat daha sürdürülmesi üzerine anlaşmaya vardılar. Bu anlaşma sonrasında Rusya askeri polisi ve Suriye Silahlı Kuvvetleri sınır güçleri hareket alanının dışında kalan alana girdiler. Kamışlı şehri haricinde sınırda 10 km uzakta ortak bir Rusya-Türkiye devriyesi konuşlandırıldı.

Soçi mutabakatı sonrası harita nasıl şekillenmişti?

Soçi mutabakatı maddeleri neler?

  • Her iki taraf Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

  • Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar.

  • Bu çerçevede, Tel Abyad ve Res Al Ayn'ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekâtı alanındaki yerleşik statüko muhafaza edilecektir.

  • Her iki taraf Adana Anlaşması'nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda Adana Anlaşması’nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

  • 23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km'nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır.

  • Menbic ve Tel Rıfat'tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

  • Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır.

  • Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çalışma yapılacaktır.

  • Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

  • Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Komitesi’nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Erdoğan: 'Askerlerimize Yönelecek Olası Bir Saldırıda Rejim Güçlerini Her Yerde Vuracağımızı İlan Ediyorum' - onedio.com
Erdoğan: 'Askerlerimize Yönelecek Olası Bir Saldırıda Rejim Güçlerini Her Yerde Vuracağımızı İlan Ediyorum' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir