Erdoğan'dan Boğaziçi Üniversitesi Eleştirisi: 'Yerli ve Milli Değerlere Yaslanmadığı İçin Beklediği Yere Gelemedi'

 > 
339PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği'nin (BURA) 14. Genel Kurulunda konuştu. Pek çok çalışma arkadaşının Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olduğunu ve Boğaziçi'yle ilgili her konuyu yakından takip ettiğini belirten Erdoğan, Boğaziçi'nin milli değerlere yaslanmadığını söyledi. 

AA'da yer alan habere göre, Boğaziçi Üniversitesi'nin Türkiye'nin en prestijli yüksek öğretim kurumlarından biri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite hakkında eleştirilerini de sıraladı.

'Boğaziçi Üniversitesi bu ülke ve milletin değerlerine yaslanamadığı için uluslararası planda beklendiği yere gelememiştir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nin milli değerlerden uzak olduğunu belirterek, ''Boğaziçi Üniversitesi bu ülke ve milletin değerlerine yaslanamadığı için uluslararası planda beklendiği yere gelememiştir. Dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim görmekle yerli ve milli duruş sahibi olmak birbirinin zıddı değildir.'' dedi.

'Belli bir fikrin savunucusu olanlara kapıyı aç. Belli bir fikrin savunucusu değilse kapıyı kapat. Bu mu özgürlük?'

Boğaziçi Üniversite'nin öğretim görevlilerini eleştiren Erdoğan, belli fikre sahip kişilere hocaların kapılarını kapattığını söyledi.

''Buradaki hocalarımız. Nereye kadar pergellerini açıyorlar? Belli bir fikrin savunucusu olanlara kapıyı aç. Belli bir fikrin savunucusu değilse kapıyı kapat. Bu mu özgürlük? Çünkü eğitim öğretim kurumlarının bu noktada kefeni yırtması lazım. Ehliyet, liyakat kimse onun girmesi lazım.''

'Bilimin olmadığı yerde vahşet yer alır.'

Bilimin olmadığı yerde vahşetin yer alacağını söyleyen Erdoğan, ''Üniversiteler bilim, bilimsel araştırmaya ve bunların somut çıktılarına yaptıkları katkı yanında insanların zihin haritasında yol açtıkları büyük dönüşüm nedeniyle önemli müesseselerdir. Bilimin olmadığı yerde sadece cehalet değil onunla birlikte vahşet de yer alır.'' dedi.

Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi hakkındaki açıklamaları sosyal medyada gündem konusu oldu👇

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir