Erdoğan: '24 Temmuz Cuma Günü, Cuma Namazı İle Birlikte Ayasofya'yı İbadete Açmayı Planlıyoruz'

 > 
39PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan millete sesleniş konuşmasında, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz."dedi.

'Ayasofya'nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete sesleniş konuşmasında, gündeme damgasını vuran Ayasofya kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılmasıyla, ücretli girişin de olmayacağını belirten Erdoğan, "İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek." dedi. 

Erdoğan ayrıca, "Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır." ifadesini de kullandı.

24 Haziran Cuma günü açılış olacak

Erdoğan, Ayasofya'nın açılışıyla ilgili olarak "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz."dedi.

"Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum." diyen Erdoğan, "Uluslararası alanda bu konuda ortaya konan her türlü görüşü elbette anlayışla karşılarız. Ancak, Ayasofya'nın hangi amaçla kullanılacağı konusu, Türkiye'nin egemenlik haklarıyla ilgilidir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz." dedi.

'Ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra bulunuyor'

"Türk milletinin Ayasofya üzerindeki hakkı, yaklaşık 1500 yıl önce bu eseri ilk inşa edenlerden daha az değildir. Tam tersine yaptığı katkılar ve güçlü sahiplenişi itibarıyla milletimizin, bugün insanlık mirasının en önemli eserleri arasında gösterilen Ayasofya üzerindeki hakkı daha fazladır." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra bulunuyor. Bu manzara, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören anlayışımızın tezahürü." dedi.

Erdoğan, "Tek parti döneminde alınan bu karar, tarihe ihanet olmanın yanında hukuka da aykırıydı. Çünkü Ayasofya ne devletin ne de herhangi bir kurumun malı değil, vakıf mülküdür." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, "Vatikan’ın müzeye dönüştürülerek ibadete kapatılmasını talep etmekle Ayasofya’nın müze olarak kalmasında ısrarcı olmak aynı mantığın ürünü." dedi.

Ayasofya'nın cami statüsüne geçmesi, bugünün en çok konuşulan gündem maddesi oldu...

Diyanet'e Devredildi: Erdoğan, Ayasofya'yı İbadete Açan Kararı İmzaladı - onedio.com
Diyanet'e Devredildi: Erdoğan, Ayasofya'yı İbadete Açan Kararı İmzaladı - onedio.com
Cami Kararının Ardından Ayasofya Önünde Tekbirli Kutlama - onedio.com
Cami Kararının Ardından Ayasofya Önünde Tekbirli Kutlama - onedio.com
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Uluslararası Camiadan Tepkiler - onedio.com
Ayasofya'nın İbadete Açılmasına Uluslararası Camiadan Tepkiler - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir