Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Zengin 10 Mühendis

-
Abone ol

“Mühendis olup ne yapacaksın? Doktor ol. Dişçi ol”… “Mühendislikte para mı var?”… eminim gün geçmiyor ki hepimiz böyle bir muhabbete şahit olmayalım. Oysaki durum pekte görüldüğü gibi değil. Yeteneğini kullanan pek çok mühendis dünyanın sayılı zenginleri arasında gösteriliyor. İşte bizde sizler için dünyadaki en zengin 10 mühendisi belirledik.

10. Thomas Kwok

Londra Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği eğitimi alan Kwok, aynı üniversitede MBA eğitimi de almıştır. Şu an ise Sun Hung Kai Properties şirketinin yöneticiliğini yapmaktadır.  Kardeşleri Walter ve Raymond Kwok ile birlikte işleri yürütmektedir. Serveti 17 milyar dolardır.

9. Mukesh Ambani

Bombay Üniversitesi’nde kimya mühendisliği eğitimi almış olan Mukesh Ambani, Reliance Industries Limited şirketinin başkanlığını yapmaktadır. Kişisel serveti 21 milyar dolardır.

8. Sergey Brin

Google’ın kurucu ortakları arasında yer alan Sergey, Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği eğitimi almıştır. Aslen bir Rus olan Brin şu an bir Amerikan vatandaşıdır. O ve ailesi 6 yıl önce Amerika’ya taşınmıştır. 24.4 milyar dolar serveti vardır.

7. Larry Page

Google’ın CEO’su ve kurucu ortağıdır. Aynı zamanda günümüzün en büyük arama motoru olan Google’ın sıralama algoritması için dayanak olan PageRank’ı yarattı. Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Larry Page, Michigan Üniversitesi’nde lisans derecesini, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. 24.9 milyar dolarlık servete sahiptir.

6. Jef Bezos

E-ticaretin kurucu önderlerinden olan Jef Bezos Amazon’un sahibidir. Elektrik mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği alanında lisans derecesine sahip olan Bezos, Princeton Üniversitesi mezunudur. 28.9 milyar dolar serveti bulunmaktadır.

5. Bernard Arnault

Kendisi bir Fransız olan Bernard Arnault, Ecole Polytechnique Üniversitesi’nden mühendislik derecesi ile mezun olmuştur. Lüks tüketim malları alanında faaliyet gösteren LVMH şirketinin CEO’luk görevini üstlenen Arnault’un kişisel serveti 29 milyar dolardır.

4. Michael Bloomberg

Michael Bloomberg New York kentinin Belediye Başkanı’dır. Aynı zamanda Bloomberg L.P.’nin %88’lik hissesine sahiptir. Elektrik mühendisliği bölümünde lisans derecesine sahip olan Bloomberg, John Hopkins Üniversitesi mezunudur. Kişisel servetinin 31 milyar dolar olduğu bilinmektedir.

3. David Koch

Charles Koch’un kardeşi olan David Koch, Koch Industries’in kurucu ortağıdır. Şirkette %42’lik paya sahip olan David’in kazancıda kardeşi gibi 31 milyar dolardır. Kimya mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir.

2. Charles Koch

Koch Industries’in CEO’su olan Charles Koch bir MIT mezunudur. Genel mühendislik eğitiminin yanında, Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği dallarında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kimyasallar ve petrol rafinerileri alanlarında çalışan Koch Industries, Charles Koch’a 31 milyar dolar kazandırdı.

1. Carlos Slim

71.2 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin mühendisi. Finans, iletişim, perakendecilik ve teknoloji konularında hizmet veren Grupo Carso Holding’in sahibi olan Slim, Meksika’da ki Nacional Autonoma de Mexixo üniversitesindeki inşaat mühendisliği programını derece ile tamamlamıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir