Görüş Bildir
Haberler
Emeklilere Ek Zam Yolda! İşçi, Bağ-Kur ve SGK Emeklilerine Ne Kadar Ek Zam Yapılacak? Ek Zam Oranı Ne Kadar?

Emeklilere Ek Zam Yolda! İşçi, Bağ-Kur ve SGK Emeklilerine Ne Kadar Ek Zam Yapılacak? Ek Zam Oranı Ne Kadar?

GNS
26.01.2022 - 18:24

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün yaptığı açıklamalarla yüz binlerce emekliye müjdeyi verdi. Kamu işçilerine %2,5 oranında bir ek zammın yolda olduğunu belirten Atalay açıklamasında 'Bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç yok, yüzde 2,5'lik ilave zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verilmesi gerekiyor' ifadelerini kullandı. İşte açıklamanın detayları...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kamu çalışanlarına yapılacak ek zam, gündemde en sık konuşulan konulardan biri haline geldi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bugün konuya dair açıklamalarda bulundu. Bakan Atalay %2,5 oranında bir zam beklentisi olduğunu aynı zamanda işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin de bu zamdan etkilenmesini beklediğini bildirdi. İşte açıklamanın detayları...

Emekliye Ek Zam Yolda

Emekliye Ek Zam Yolda

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5'lik ilave zamdan 700 bin kamu işçisinin de yararlanması adına çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Başkan Atalay konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

'Çalışanlar olarak hepimiz aynı çatının altındayız. İşçiyi bu zammın dışında tutmak doğru değil. Bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki açıklamayı en kısa sürede yapmasını bekliyoruz. Bu açıklamanın ardından, 700 bin kamu işçisinin ücretlerine yüzde 2,5'lik zam şubat ayındaki ücretlere yansıyacaktır. Memur, memur emeklisi ve kamu işçisinin alacağı yüzde 2,5'lik ilave zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verilmesi gerekiyor.'

Ek Zam Talebinin Olumlu Sonuçlanması Bekleniyor

Ek Zam Talebinin Olumlu Sonuçlanması Bekleniyor

Hükümet ve işçi konfederasyonları arasında Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde 11 Ağustos 2021'de sağlanan anlaşmaya göre, taban ücretleri 4 bin 100 liraya yükseltilen kamu işçilerinin ücretlerine 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, yaptığı yazılı açıklamada memurlara uygulandığı gibi kamu işçileri için de 6 aylık enflasyona ilaveten TİS’teki yüzde 5 zam ile ilave zam talebini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e ilettiklerini ve bu talebin olumlu karşılandığını belirterek, “Öncülük ettiğimiz bu talebimize ilişkin bakanımız ve hükümetimizin olumlu yaklaşımından memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan yaptığı açıklamaya şu sözlerle devam etti:

“Bilindiği üzere HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ ile birlikte 2021-2022 yıllarını kapsayan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolümüz 11 Ağustos 2021 tarihinde imzalanmıştır. 2022 yılı birinci altı ayı ve ikinci altı ayı için belirtilen zam oranları enflasyon rakamlarına endekslenmiş ve bu çerçevede işçilerimizin hak kaybı yaşamasının önüne geçilmiştir. Bununla birlikte 3 Ocak 2022 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022 yılı için memurlara uygulanan TİS protokolünde düzenleme yapılacağı ve enflasyona ilaveten TİS’teki zam oranı ile birlikte bir zam yapılacağı açıklanmıştır. HAK-İŞ olarak memurlara uygulanan enflasyon üzerinde bir zammın enflasyon artı yüzde 5 zammı içererek 1 Ocak’tan itibaren kamu işçilerine de uygulanması talebimizi ilk olarak memur zamları açıklamasının ertesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin ile yaptığımız görüşmede dile getirdik.

Kamu İşçileri ve Emeklilere Zamdan Olumlu Bekleyiş

Kamu İşçileri ve Emeklilere Zamdan Olumlu Bekleyiş

Bakan, talebimizde haklı olduğumuzu ve bu konunun gündeme alınıp uygulanacağını ifade etmiştir. Bakanımıza olumlu yaklaşımı için teşekkür ediyoruz. Bu görüşmenin ardından kamu çerçeve anlaşma protokolü çalışmalarını birlikte yürüttüğümüz TÜRK-İŞ ile talebin ortaklaştırılması noktasında görüşmeler yapılmıştır. HAK-İŞ Yönetim Kurulu olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ziyaretimizde bakanımızla olmak üzere yaptığımız görüşmede ve sonrasında bu konuyu dile getirmiş bulunmaktayız. Bu çerçevede bakanımız tarafından olumlu karşılanan kamu işçilerine ek zam yapılması talebimizin hükümetimiz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından olumlu bir müjde ile sonuçlanacağına inanıyoruz”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
3
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın