Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elektriğe İhtiyaç Duymadan Çalışan Yenilikçi Yeraltı Buzdolabı

 > 
129PAYLAŞIM

Kök mahzenleri, artık yeni olmaktan oldukça uzak. Buzdolapları ve elektrik icat edilmeden önce, yerin altında bir çukur kazarak dayanıksız gıdarı saklamak, insanlar tarafından kullanılan saklama yöntemlerinden sadece biriydi. Bu eski yöntemin vermiş olduğu ipuçlarına rağmen, yeraltı buzdolapları hala gerçekten yeni ve parlak bir fikir gibi duruyor.

Kaynak: http://www.mentalfloss.com/article/70377...

Hollandalı tasarımcı Floris Schoonderbeek'in Weltevree markası için tasarladığı yeraltı buzdolabı, tam da adından anlaşıldığı gibi. Dairesel yapıyı kurmak için toprağa bir çukur kazılıyor, dolap yarıya kadar içine gömülüyor ve üzerine toprak örtülüyor.

Bu yalıtım, tüm yıl boyunca yiyecekleri kabaca 10°C'de tutuyor. Bazı kişiler, içini aydınlatmak için kullanmayı tercih etse de elektriğe ihtiyaç duyulmuyor. Geleneksel buzdolabı kadar soğuk olmasa da meyve, sebze, peynir ve şarap saklamak için gerçekten inanılmaz.

Boyu 2.2 metre olan devasa buzdolabı, 3000 litrelik kapasiteye sahip. İçerisinde merdivenler, ahşap raflar ve ince bir ışık şeridi bulunuyor. Şu anda satılık olmayan dolabın tahmini fiyatı ise 16.000 dolar. Bu lüks kök mahzeninin, büyük olasılıkla sıradan kullanıcılar tarafından değil de yerel çiftçiler ve büyük bahçeler tarafından kullanılması bekleniyor.

Öyle bile olsa, sürdürülebilir gıda depolama çözümleri görmek gerçekten güzel. Siz de kendinize ait bir kök mahzeni istediyseniz, elinizdeki çöp tenekelerini değerlendirebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ikinoxcomtr

teknik servis işleri azalacak yada artacak bakalım, amana servisi verdiğimiz sektör giderek yaygınlaşarak yükselecekse işlerin boyutu da değişecek demektir.

recep-yilmaz1

16.000 Dolar = 45.000 TL civarı. Piyasadaki ortalama buzdolabı fiyatı 2000 TL olsun. Geriye kalıyor 43.000 TL. Buzdolabının harcadığı aylık elektrik tutarı, faturaya oranlayıp, 20 TL desek, 43.000 TL ile buzdolabının 2150 aylık elektrik faturasını karşılayabiliriz. Bu da yaklaşık 90 yıl yapıyor. Hesap ortada... Beyin bedava...

cgds.ogn

sen ne yapmaya çalışıyorsun?? :D

klemenjero

daha fazla bilgi isteyenler için araştırdım. her şeyi ayağınıza beklemeyin lan. biraz araştırmacı olun. böyle gelişmez futbol.

cgds.ogn

16.000 dolar an itibari ile 46.400 TL, A++ 3 kapılı buzdolabı 5000 TL, ortalama aylık elektirik gideri 8 TL, Herşeyi geçtim, bir bira içicez diye bahçede ki çukura mı gidicez a.q.

fistikcisahap

buzdolabın içini göstermeyin tamam mı ? sakın ama sakın göstermeyin..

Görüş Bildir