Egzotik ve Sıra Dışı Kültürün En Önemli Temsilcisi Antik Mısır'dan Cinsellikle İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

378PAYLAŞIM

Seks, insan doğasının en temel ihtiyaçlarından ve varoluşun esaslarından biridir. Bu memeli hayvanlar için gezegenin ortaya çıkışından beri böyledir. Tarihe bakacak olursak Antik Mısır, eski dünyanın harikulade güzelliklerinden biriydi ve neredeyse her yönden egzotik ve sıra dışı bir kültürdü. 

Öyle görünüyor ki, alışıldık olmayan uygulamalarını ve tuhaf inançlarını seks konusunda da sürdürmüşler. Sizler için ListVerse'den kafa karıştıran bu bilgileri derledik.

Kaynak: http://listverse.com/2018/09/19/10-bizar...

1. Antik çağda doğum kontrol nasıl oluyordu?

O dönemde koyun bağırsağından yapılan kondomlar hem hamileliğe hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma sağlıyordu. Bunun yanı sıra mimoza ağacından yapılan sperm öldürücü madde de, doğum kontrol için Antik Mısır halkı tarafından kullanılmış.

Bir başka araştırmaya göre ise kadınlar timsahınki de dahil olmak üzere hayvan dışkısını vajinalarına yerleştirerek spermin girişini önlüyordu.

2. Hem tanrıları hem de ölümden sonraki yaşamı yansıtan bir cinsiyet değişimi anlayışı vardı.

Ölüm, tekrar doğum ve reenkarnasyon inancı yüzünden, Mısırlılar cinsiyet değişimine oldukça kutsal yaklaşırlardı. 

Bunun yanı sıra günlük hayatta, cinsel kimlik asla çok katı değildi. Kadın ve erkekler birbirileriyle aynı işleri yapabilirdi. Ayrıca cinselliği ile ön planda tutulan birçok tanrı, karşı cins özelliklerini de taşırdı. Örneğin Mısırlı tanrıçaların bazılarında sakal bulunurdu.

3. Seks işçiliği ve para karşılığında cinsel birliktelik de tıpkı antik Babil'deki gibi kutsal sayılırdı.

Antik Mısır'da seks işçilerinin sosyal statüsü oldukça yüksekti. Antik Mısırlı seks işçilerinin kendilerini belli edebilmeleri için dövmeleri vardı ve ruj kullanırlardı, mesleklerini rahatça yaparlardı.  

Öte yandan antik Babilliler'den farklı olarak, Mısır'da seks işçiliği sadece belli mekanlarda yapılabiliyordu.

4. Sünnet birçok antik toplum için oldukça olağan dışı olsa da, Mısır'da var olan bir gelenekti.

Antik Mısır'da erkeklerin sünnet olduğunun kanıtlarının yanı sıra, toplu sünnet etkinliklerinin yapıldığı, aynı günde 120 erkeğin sünnet olduğu kutlamalar düzenlendiği kayıtlara geçmiştir.

5. Nekrofili Tanrıları ve Mısır Mitolojisi

Nekrofili yani ölülerle cinsellik yaşamak, Antik Mısır mitolojisinin tam göbeğinde yer alır. 

Geb ve Nut'un dört çocuğu olmuştur. Osiris, İsis, Set ve Nephthys'tir. Efsaneye göre Osiris İsis'e aşıktır. Yani İsis hem Osiris'in eşi hem kardeşidir. Osiris, kardeşi Set'in tam tersine iyilik tanrısıdır. Bu noktadan sonra liderlik için savaşan kardeşler ve birtakım tanrılar birbirlerinin ölü bedenleri ile birlikte olur ve diğer kardeşler doğar.

6. Mumyalayıcılar sevdikleri ile seks yapmasın diye cenazeyi evinde bekleten vatandaşlar.

Yunan tarihçi Herodot'un da birçok kez bahsettiği gibi, antik Mısır'da yaşanan nekrofili vakaları sadece öykülerde değildi. Yakınlarını kaybeden aileler, mumyacılar naaşları ile birlikte olmasın diye, ölüler çürümeye yüz tutana kadar evde bekletirdi.

7. Timsahlarla seks!

Antik Mısırlıların, her ne kadar kanunlara aykırı olup ağır cezalara sebebiyet verse de, hayvanlarla seks yaptığı bilinir. Toplumsal olarak kabul edilemez bu alışkanlık, Mısırlıların özellikle timsahlara 'tecavüz etmeyi', 'seksi' bulması üzerine tarihin yazılı sayfalarında yer almıştır.

8. Horus ve Set'e geri dönecek olursak, Osiris'ten kalan tahta geçmek için birbiri ile sürekli savaşan bu iki tanrının hikayesi bile seks içeriyordu.

Tıpkı antik Yunanlılar ve Romalılar gibi, Mısırılılar da homoseksüelliği kabul etmiş, dominant olan tarafın ise sosyal olarak daha yüksek bir statüye erdiği varsayılmıştı. Diğer taraf ise daha çok itaatkar olarak portre edilirdi.  

Set ve Horus'un öyküsünde ise birbirlerine karşı dominant olmaya çalışan iki erkek partner görüyoruz. Fakat hikaye İsis'in, Set'in sperminin Horus'a değmesini engellemesi, Set'e Horus'un spermini yedirmesi ile yön değiştirir. Zafer Horus'un olur!

9. Firavunun mastürbasyonu

Antik Mısır'daki cinsellik ve mastürbasyon, yaşama kaynak olmuş ışığın kutsallığı ile eşleştirilirdi. Antik toplumlar doğum, büyüme, yaratılış ve doğurganlık meselelerine karşı adeta takıntılıydılar. 

Bu yüzden özellikle de Mısırlılar'da mastürbasyon bile kutsal sayılır, firavunların Nil Nehri'ne karşı seremoniler şeklinde mastürbasyon yaptığı bilinirdi. Nil Nehri yaratılışın bir parçası olarak varsayıldığı için, oraya akıtılan doğurganlık tekrar insana dönerdi.

10. Eski bir Mısır yaratılış mitine göre, dünya ve tüm varlıklar aslında bir mastürbasyon eylemi ile meydana gelmişti.

İnsanın ortaya çıkış hikayesinin antik Mısır versiyonunda, Hıristiyanlığın yaratılışına benzer bir şekilde, evren mutlak bir hiçlik olarak başladı, ama yaşayan bir Tanrı vardı. İşte o tanrı Atum, mastürbasyon yaptı ve bunun sonucunda, bir çift ikiz tanrı doğurdu. Böylece, ilk yaratılış eylemi gerçekleşmiş oldu. 

Bu efsane, cinsellik hakkında benzersiz derecede tuhaf bir kültürün geleceğinin temellerini atmış oldu. İşte size Antik Mısır Dönemi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neslihan-nisan

ne kadar sapkinlik igrenclik varsa bunyelerinde toplanmis

moondark

timsah mı?? yok deve

egyptianprincess

Bu içerikten sonra kullanıcı adımı “not-egyptianprincess” diye değiştirmek geldi içimden

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

sizin beyninize sokayım amk

lucinda-yumi-kane

#5 Yanlış anlatılmış, nekrofili dediğiniz olay istese de nekrofili olamaz. İsis, Set, Osiris'in parçalarını dünyanın her tarafına dağıttıktan sonra, onları toplar ve birleştirir ama tek bir parça kayıptır, cinsel organı. Zaten ruhu tekrar dünyaya gelmesi için aşırı güçsüz olan Osiris, daha sonra intikamını alması için çocuğu olmadığından, İsis'i şimşek çarpması ile Horus'a hamile bırakır, ki zaten Horus'da tıpkı Osiris gibi ölmeden önce o ikisinde kardeşi idi... Evet, şimşek, kardeş, sorgulamayın tanrı işte :D Tam da bu yüzden hikaye pek de nekrofiliye girmez. Sonra da #6 külliyen yalan mumyaların evde tutulma sebebi kesinlik ile o değildi. Netten her bilgiyi toplayıp gelmeyin, az kitap okuyun. Hatta size önerim de var Toby Wilkinson'dan Antik Mısır. Az doğruları öğrenin.

Görüş Bildir