Görüş Bildir
Haberler
Edirne'de Mers, Muğla'da Ebola Paniği

Edirne'de Mers, Muğla'da Ebola Paniği

Ulaş
16.11.2014 - 23:24
İçeriğin Devamı Aşağıda

Edirne'de 54 yaşındaki Asım Acar, şiddetli bel ağrısı şikayetiyle gittiği Devlet Hastanesi'nde ağız ve burun kanamasıyla hayatını kaybetmesi çalışanlar arasında ‘Mers virüsü korkusu’na neden oldu. Şüpheli görülen ölüm üzerine hastanede bulaşıcı hastalıklar şüphesiyle güvenlik tedbirleri alınırken, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Acar’ın cenazesinin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini ifade ederek Mers virüsü yada Ebola virüsü gibi bir hastalığın söz konusu olmadığını söyledi.

Abdurrahman Mahallesi’nde oturan 54 yaşındaki Asım Acar, öğle saatlerinde geçirdiği şiddetli bel ağrısı üzerine ambulansla Selimiye Devlet Hastanesi’ne getirildi. Buradaki ilk müdahalesinin ardından bel fıtığı ve kas ağrısı teşhisiyle müşade altına alındı. Ancak bir süre sonra durumunun kötüleşmesi üzerine Edirne Devlet Hastanesi acil servisine sevk edildi. Acar’ın tedavisi sürerken, saat 12.10 sıralarında solunum durdu. Ağız, burun ve kulaklarında kanama olduğu görülen Acar, doktorların yaklaşık yarım saat süren çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Acil serviste etrafa saçılan kanlar nedeniyle hastalar ve çalışanlar arasında ‘Mers virüsü’ söylentisi yayıldı.

PERSONEL MASKE KULLANDI

Asım Acar’ın şüpheli görülen ölümü üzerine hastane yönetimi tarafından bulaşıcı hastalıklar için kullanılan tedbirler uygulamaya konulunca çalışanlarda tedirgin oldu. Mers virüsü şüphesi olduğu ve hastanenin karantina altına alındığı dedikodusu da kısa sürede yayıldı. Özel kıyafetler giyen çalışanlar acil serviste Acar’a müdahale edilen odalarda, koridor ve servislerde temizlik ile dezenfekte çalışması yaptı. Personelin birçoğu korucuyu maske kullanırken, bir süre dışarı çıkmalarına izin verilmedi. Acar’ın cesedi ise önce Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne daha sonra ise şüpheli görülerek İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Hastane yönetimi ve Edirne Sağlık Müdürlüğü yetkileri de hastaneye gelerek Asım Acar’ın ölümüyle ilgili bilgi aldı.

VALİ ŞAHİN: MERS SÖZ KONUSU DEĞİL

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Asım Acar’ın şiddetli bel ağrısı şikayetiyle geldiği, ölümünün şüpheli görülmesi üzerine İstanbul’a sevk edildiğini söyledi. Mers virüsü şüphesi olmadığını ifade eden Vali Şahin, zehirlenmiş olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Belki zehirlenme olabilir düşüncesiyle ölümünün ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne daha sonra ise İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Bu konunun Mers ile bir ilgisi yok. Kişi, Edirne’den hiç ayrılmamış, başka yerden gelen biriyle de temas etmediği yapılan incelemede tespit edilmiştir. Mers hastalığı ile hiçbir ilgisi yoktur. Bütün hastanelerde mutlaka tedbir vardır. Her zaman yapılan bir şeydir. Ne olursa olsun, herkes tedavi olmak için gelmiştir. Mikroplu yada virüslü de gelebilir. Tedbir maksatlı kıyafetlerinde değişiklik olabilir.'

Asım Acar’ın şüpheli görülen ölümü, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun yapacağı ayrıntılı otopsinin ardından netlik kazanacak.

KONGOLU KADIN KAÇAK EBOLA ŞÜPHESİYLE KARANTİNAYA ALINDI

Osman URAS/BODRUM (Muğla), (DHA) - MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, polis tarafından yakalanan Kongolu 16 kaçak arasında bulunan ve yüksek ateş nedeniyle devlet hastanesine kaldırılan 32 yaşındaki V.K.ebola virüsü şüphesiyle karantinaya alındı. Servisteki diğer hastalar başka hastanelere sevk edildi.

Bodrum'da, önceki gün (Cuma) saat 03.30 sıralarında, devriye görevi yapan polis ekipleri, Dört Yol Kavşağı'nda önlerindeki camları siyah 34 RRT 36 plakalı VIP minibüsün sürücüsünün tedirgin davranışlarından şüphelenip, durdurdu. Bu sırada minibüsün sağ ön koltuğundaki bir kişi inip, koşarak kaçmaya başladı. Polis, kaçan kişiyi kovalamaca sonucu yakaladı. VIP minibüsü takip ettiği belirlenen arkadan gelen 34 HA 4095 plakalı hafif ticari otomobilde polis tarafından durduruldu, Polis, sürücüleri Tük olan ve kiralık olduğu tespit edilen her iki araçta yaptığı aramada, kendilerini turist olarak tanıtmaya çalışan Kongolu kaçaklar olduğunu belirledi. 1'i çocuk, 6'sı kadın toplam 16 kaçak ile 2 Türk sürücü gözaltına alınıp, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Kaçakları taşıyan minibüs ve otomobilde emniyet müdürlüğünün otoparkına çekildi. Polisteki işlemlerinin ardından Yabancılar Büro Amirliği ekiplerine teslim edilen kaçaklardan 32 yaşındaki V.K., akşam saatlerinden rahatsızlandı. Ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırılan kadın kaçakta yüksek ateş tespit edip, ebola virüsü olabileceği şüphesiyle karantinaya alındı. Maske ve eldiven takan görevliler hastanenin acil servisini boşalttı.

Hastane acil servis doktoru Hakan Çamlıca '112 ekipleri bir kaçağı yüksek ateş şikayetiyle getirdi. Afrikalı olduğu için ebola şüphesi olabilir diye uzmanımız tahlil sonuçları istedi. Tahlil sonuçları gelene kadar acil servise başka hasta kabul edemiyoruz. Durumu 112'yede bildirdik. Hastaları diğer hastanelere nakledecekler. Burada ise gerekli önlemlerimizi aldık. Yüksek ateş şikayetiyle gelen hasta izole edildi' dedi.

EBOLA ŞÜPHESİNDE KORKULAN OLMADI

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, ebola virüsü şüphesiyle karantinaya alınan Kongolu kadın göçmen V.K.'de aşırı üşütmeye bağlı meteorizm (gaz) rahatsızlığı çıktı. Laboratuvar sonuçları çıktıktan sonra virüs şüphesi ortadan kalktığı belirtilirken, hastanenin acil servisinde yeniden hasta kabulüne başlanıldı. Yapılan araştırmada V.K.'nin yaklaşık 1 yıldır Türkiye'de olduğu ortaya çıktı. V.K. rahatsızlığıyla ilgili yapılan müdahalenin ardından taburcu edilerek polis nezaretinde yabancılar bürosuna götürüldü.

  • DHA
Kaynak: http://www.dha.com.tr/edirnede-mers-m...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0