Görüş Bildir
Haberler
E5'te Kara Saplanan İhale: 61 Milyon TL Yolda Kaldı

E5'te Kara Saplanan İhale: 61 Milyon TL Yolda Kaldı

İstanbul pazartesi günü kara teslim oldu. 

Metropolde araçlar yolda kaldı, halk evine yürüyerek dönmeye çalıştı. 

Havalimanında uçuşlar yapılamadı, yollar yaklaşık 24 saat açılamadı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'nin ana arterleri

Türkiye'nin ana arterleri

İstanbul'un içinden geçen iki tane büyük yol vardır. Biri TEM yani Trans Europan Motorway uluslararası kodu E80 olan yol Portekiz Lizbon'da başlar Türkiye-İran sınırında Gürbulak Sınır Kapısında sona erer. 

Diğeri de daha eski olan D100 halka arasında E5 olarak bilinen yoldur. Tamamı Türkiye sınırları içinde yer alan yol iki sınır kapısı olan Kapıkule'den başlar yine Gürbulak'ta sonra erer.

Bu iki yol için Türkiye'nin ana arterleri denilebilir. İstanbul sınırlarında kara teslim olan bu yolların kar, buz, kış bakımlar için yapılan ihalelerle ilgili eleştiriler yoğunlaştı.

Kar ve buzla mücadele işi 61 milyon TL'ye bir şirkete ihale edildi

Kar ve buzla mücadele işi 61 milyon TL'ye bir şirkete ihale edildi

Birgün'de Mustafa Bildircin haberine göre, onlarca kentin bağlantısının kesilmesine neden olan kar ile mücadele etkisizliği sorgulanan Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, Ankara ve İstanbul arasındaki 917 kilometrelik D-100 karayolunda (E-5) kar ve buzla mücadele işini 61 milyon TL'ye bir şirkete ihale ettiği öğrenildi.

Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, çok sayıda yolun kapanmasına yol açtı. En büyük sıkıntı ise Ankara ile İstanbul arasındaki D-100 karayolunda yaşandı. Kentleri birbirine bağlayan yollardaki çalışmalar etkisiz kalınca, çok sayıda yurttaş yollarda mahsur kaldı. Kentlerin dışarıyla bağlantısını kesen kar yağışı hemen her yıl bütçeden aslan payını alan Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kar ile mücadelede başarısız olduğu eleştirilerine yol açtı.

İhaleyi hangi şirket aldı?

İhaleyi hangi şirket aldı?

Müdürlüğün, 2 Ağustos 2021’de 14’üncü Şube Şefliği ve 17’nci Şube Şefliği sorumluluğunda bulunan devlet ve kent yollarının rutin bakımı ve onarımı ile kar ve buz mücadelesi yapım işi için ihale düzenlediği bildirildi. İhale kapsamında toplam 44 şirket teklif verirken 25 teklif geçerli sayılarak değerlendirmeye alındı. Değerlendirmenin ardından ihale, Bursa merkezli Ceta İnşaat isimli şirkete bırakıldı.

İhale belgesinde ne yazıyor?

İhale belgesinde ne yazıyor?

Şirket ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 3 Aralık 2021 tarihinde sözleşme imzalandı. İşin yaklaşık maliyetini 93 milyon 914 bin TL olarak hesaplayan KGM, şirket ile 61 milyon TL’lik sözleşme imzaladı. İhale kapsamında, KGM İzmit Şube’ye bağlı 477 kilometrelik yol ve KGM Sakarya Şube’ye bağlı 440 kilometrelik yol olmak üzere toplam 917 kilometrelik yolun 36 ay süre boyunca rutin bakımı ile kar ve buzla mücadelesi için çalışılacağı belirtildi. Toplam 61 milyon TL’lik iş kapsamında yapılacak kar ve buz ile mücadele çalışması, ihale dokümanında şöyle tarif edildi: 

Kar mücadelesi, karın yol platformunda birikmesinin engellenmesini ve yağan karın kar makineleriyle yol yüzeyinden mekanik olarak uzaklaştırılmasını içermektedir. Buzla mücadele çalışmaları ise buzlanma önleyici ve buzlanma giderici olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Devlet yolları, il yolları, ücretli olmayan diğer yollar ve protokolle bakımı yapılan yollardır. Kar yağışı ile beraber yol platformu kardan temizlenecektir. Yollarda trafiğin aksamaması için kar temizleme faaliyeti, hava şartları elverdiği sürece aralıksız devam edecektir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Muhammed Göktaş

Doğal bir olayda ne ihalesi olum. Gücün mü yok temizlemeye