Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düzenli Koşmanın 7 Faydası

-

Düzenli koşmanın zayıflamaya ve fit bir vücuda sahip olmayı sağladığını herkes biliyor. Peki ya diğer faydalarını biliyor musunuz?

1. Koşun, stresten uzak durun.

Düzenli koşanlarda stres, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların görülme sıklığının azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu etkinin kadınlarda erkeklere oranla çok daha belirgin olduğunu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

2. Kalp sağlığı için birebir

Koştuğumuzda kalp atım hızı artar ve doğal olarak kalbe ulaşan oksijen miktarı da artar. Bu uzun dönemde kalbinizin sağlıklı kalmasını ve düzgün bir kan dolaşımına sahip olmanızı sağlar.

3. Kolestrole veda

Koşmak vücuttaki kolesterolü azaltır. Düzenli koşarak kolesterolden ve sebep olduğu kalp krizi, diyabet vb. rahatsızlıklardan da korunursunuz.

4. En güzel meditasyon

Koşmak sizi beyninizle baş başa bırakır ve aslında bir tür meditasyondur. Akıl ve ruh sağlığı için insanın iç sesini dinleyebileceği böyle anlar önemlidir.

5. Daha hızlı, daha dayanıklı

Koşmak dayanıklılığı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, hormon salgılanmasını artırır. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

6. Zinde vücut, zinde akıl

Yaşlılıkta bunama görülme ihtimali düzenli koşanlarda çok düşüktür. Bilimsel araştırmalar yaşlılıkta beyinde gerçekleşen küçülmeye rağmen düzenli koşan insanlarda gri beyin hücrelerinde azalma olmadığını gösteriyor.

7. Başkalarını da mutlu edersiniz

Koşmanın bazen sadece size değil, ihtiyacı olan başkalarına da faydası dokunur. Bir amaç için koşarsanız, sadece koşarak hayatları değiştirebilirsiniz. 6 Mart'ta biz Antalya'da Runatolia koşusunda mülteci bebekler için koşuyoruz. 

Sen de bize katılmak ister misin? Hadi #hayataeliniuzat

Koşucu olmak için: http://ipk.adimadim.org/nonprofit/view?id=27317

Koşamıyorsan bağış yaparak Hayata Destek olmak için:  https://bagis.adimadim.org/hayatadestek

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir