Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düz Dünyacılar da Listede: Eski YouTube Çalışanına Göre Yapay Zeka Artık Zararlı İçerikleri Kullanıcılardan Uzak Tutacak!

93PAYLAŞIM

Eski bir Google ve YouTube çalışanı bu sitelerde düz dünya gibi komplo teorilerilerine kendini adayanları üzecek yeni bir güncelleme geleceğini anlattı.

Bu güncelleme basit komplo teorilerinden tutun da insanların yaşamını yitirmesine yol açacak tehlikeli videoların artık göz önünde olmamasını hedefliyor.

Guillaume Chaslot, yapılacak bu güncellemeyi Twitter'da şöyle paylaştı. 👇

YouTube düz dünya gibi komplo teorilerini artık önerilerde göstermeyeceğini açıkladı.

Dedi ve kendisinin de vaktiyle çalıştığı bu yapay zeka hamlesiyle bu gelişmenin neden tarihi bir zafer olarak görülmesi gerektiğini anlattı.

Ona kulak verelim.

Çok yakın bir dostum olan Brian, babası öldükten sonra tamamen çökmüştü.

Bu depresyon sürecinde YouTube'un derinliklerinde kaybolarak geçiriyordu tüm gününü. Fakat ona önerilen tüm videolar uzaylılar, düz dünya ya da bunlara benzer komplo teorilerinden ibaretti. Bunlara öylesine kapıldı ki ailesi dahil kimseye güvenmiyor, kimseyi görmek istemiyor. Hayatı tepetaklak oldu.

Karısı da bu duruma seyirci kaldı, onun tüm gün YouTube'da yaşamasını destekliyordu neredeyse.

Onun bu durumu tüm çevresini etkilemiş olsa da bu olay biz böyle başka örneklerle karşılaşmamak için YouTube'un yapay zeka algoritmasında değişiklik yapmamıza yöneltti.

Biz YouTube yapay zeka algoritmasını insanlar burada daha fazla zaman geçirsin ve daha fazla reklamla karşılaşsın diyerek oluşturmuştuk.

Yapay zeka Brian'ı her an takip edip onun izlediklerine uygun Öneriler veriyordu, tek amacı onu sitede daha fazla tutmaktı. Onun gibi binlerce, belki de milyonlarca insan benzer bir 'içerik batağına' sürüklendi çünkü bu sonuçlarla karşılaşmadan önce amacımız tam olarak buydu, insanların daha fazla video izlemesini istiyorduk.

Brian'ın bu tahmin edilemez bağımlılığı site genelinde şöyle bir akışa sebep oldu:

1- İnsanlar YouTube'da daha fazla zaman geçirip video önerilerini şekillendiriyor.
2-Bu öneriler sayesinde önerilen videolar daha fazla izleniyor.
3-İçerik üreticileri bu videolara benzer içerikler üretiyor.
4-İzleyiciler aradıkları içerikten daha fazla sayıda görünce daha fazla video izliyor.

Bu döngü sürekli tekrarlanıyor.

İşin ilginç yanı yapay zeka kullanan tüm öneri sistemleri Brian gibi sisteme 'bağımlı' kullanıcılar söz konusu olduğunda saçmalamaya mahkum.

YouTube özelinde bu süreç nasıl işlemişti? 

Birkaç yıl önce yapay zekanın öneri sistemlerini incelerken ilginç bir sonuçla karşılaştım. YouTube öneri mekanizması daha fazla izlendiği için verdiği bilgiler hatalı ve çoğu zaman yanıltıcı olmasına rağmen düz dünya savını anlatan videoları diğer bilimsel videolardan daha fazla öneriyordu.

Yapay zekanın bu korkutucu özelliği hakkında onlarca kişi konuştu, haberler yapıldı...

Bu kötücül zinciri kırmak için yapılacak iki şey vardı:

Birincisi insanların dünyanın geoit şeklinde olduğunu anlatan videolara daha fazla maruz kalması ki bu öneri mekanizmasına bakılacak olursa pek de olası görünmüyordu.

İkincisi yapay zekanın işleyişinin değiştirilmesiydi. Bu seçenek ekonomik riskleri sebebiyle tartışılmalıydı.

YouTube ikincisini yapmayı seçti ve öneri mekanizmasını kökten değiştirdi.

Bu değişimin ardından devrimsel bir değişiklik yaşanacak zira milyarlarca izleyicisi olan 'komplo teorisyeni' kanallardan bahsediyoruz ve bu kanalların tüm izleyicileri öneriler vasıtasıyla geliyor.

Bu kanallardan biri kardeşinin 'kertenkele' olduğuna inandırılarak onu öldüren Buckey Wolfe'un kanalı.

bobcat.grahamdigital.com

Olayın ortaya çıkış sebebi videolarda bu fikirlerine gelen destekleyici yorumlardı, hatırlarsanız.

Bu yapay zeka güncellemesi sayesinde belki de yüzlerce, binlerce hayat kurtulacak.

Buradan çıkarılacak sonuca gelirsek...

YouTube'un bu güncelleme duyurusu hayatları kurtaracak Büyük bir başarı. Bu bir Başlangıç ve daha 'insani teknolojiler' üretebilmemiz için de ufak bir uyarı. 

Teknoloji bizi güçlendirmeli, bizi daha zayıf hale getirmemeli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alestatorni

makepkg not war

tirtilsavar

Duz dunya ve uzay hakkindaki nasa karsiti kanallara bi bakarsak abone sayilari ve izlenme oranlarinin youtube tarafindan nasil kisitlandigini ve surekli olarak turlu siktirik sebeplerle kapatildigini goruruz.bu kadar ciddiye alip irkidisim biriyn diprisyini girdi diyip sikimolojiyle olaya bakacaklarina cocuguna gotunu pudralatip altini baglatan ebeveyn bozuntusunu tehdit olarak gormek gerek.zerre inanmiyorum ve bence insanlar da artik yemiyor bu kamufle cabalarini

filozofkiz

Umarım hiçbir işe yaramayan fenomenler için de geçerlidir bu durum...

saisensaku

düz dünya teorisinin bir komplo teorisi olarak görülmesi benim asıl ilgimi çeken. youtube bunu tehlikeli olarak görüp engelleyecekse bi şeylerin saklanmaya çalışıldığı düşünülebilir.

Görüş Bildir