Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düşündük, Taşınıyoruz: İnsanoğlu 2117'ye Kadar Mars'ta İlk Şehrini Kuracak!

-
Abone ol

Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz hafta Dubai'de düzenlenen "Dünya Yönetim Zirvesi"nde küresel yardımlarla 2117 yılına kadar Mars'ta ilk şehri inşa etmeyi planladıklarını duyurdu.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/uae-m...

"Mars 2117 projesi uzun soluklu olacak."

Bu sözleri söyleyen isim, Dubai'nin yöneticisi ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkan yardımcısı Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. 

"İnsan tutkularının sınırı yok ve içinde bulunduğumuz yüzyılın bilimsel gelişmelerine bakan herkes, insanlığın en büyük hayaline yaklaşmakta olduğumuzu görecektir."

Al Maktoum, The Washington Post'a verdiği bu ifadede, ülkesinin ilerleyen dönemde uzay bilimlerine verdiği önemi artıracağını belirtti.

Ülkenin aldığı bu akademik kararın sebebi, Orta Doğu'nun insanları için ilerleyen zamanlarda gezegenler arası yolculuğu ve diğer gezegenlerde kolonileşmeyi mümkün kılmak.

Tasarlanan şehir, Dubai'deki zirvede sanal gerçeklik ortamında tanıtıldı.

"Önümüzdeki yüzyılda bilimi, teknolojiyi ve gençlerimizin bilgiye olan tutkusunu geliştirmeyi arzuluyoruz. Projemiz bu bakış açısıyla gerçekleştirilmektedir."

Tasarlanan konsept kentin adı ise "Bilgelik Kenti" (City of Wisdom).

Bu kent, ülkenin Mars'ta inşa etmeyi planladığı kentin bir önizlemesini sunuyor. Dubai'de düzenlenen Dünya Yönetim Zirvesi'nde Bilim ve Araştırma Komitesi'nin başkanlığını üstlenen Saeed Al Gergawi, tasarladıkları bu şehrin aşağı yukarı Şikago kenti büyüklüğünde olduğunu ve 600,000 insanın yaşamasına uygun olarak düşünüldüğünü belirtiyor.

Al Gergawi, sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Başlangıç olarak böyle bir nüfus planlamasının yeterli olacağını düşündük çünkü bu tıpkı egzotik bir adaya yerleşmek gibi; herkes bir anda gidip yerleşemez. Bu sırada biz de roket teknolojimizi, Mars'ı gezegenimize daha çok benzetmek için oksijen teknolojimizi geliştireceğiz ve yavaş yavaş herkesin Mars'a gitmesi ve orada yaşaması daha kolay hâle gelecek."

"2117 planının başarıyla gerçekleştirilebilmesi için diğer ülkelerin yardımını talep ediyoruz."

Al Gergawi bu sebeple projeye destek vermek isteyen ülkelerle her yıl yenilenecek bir anlaşma imzalanmasının gerekliliğini vurguluyor. Al Gergawi'nin Mars'ta kurulacak olan koloninin yönetim biçimi hakkında da değişik fikirleri var:

"Dünyamız en genel anlamıyla kapitalist sistem tarafından yönetiliyor. Mars'ta kuracağımız şehirde de elbette kapitalist elementler olacak ancak bunun yanında Mars'ın koşullarına ve şartlarına uygun yeni ve özgün bir yönetim biçimi oluşturmak istiyoruz."

2117 projesi yolundaki ilk hedef ise Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait "Hope" isimli insansız araştırma aracının Mars'a gönderilmesi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fransız ve İngiliz bilim insanlarından destek alarak yürütecekleri bu projenin 2021 yılında hayata geçmesi planlanıyor. Yetkililer şu an için projenin önünde hiçbir engel olmadığını belirtiyor. Ne dersiniz, 2117 projesi gerçekten de hayata geçirilir ve torunlarımız soluğu Mars'ta alır mı? Neyse, umalım da yaşam süresinin uzatılması için bir şeyler yapılsın ve soluğu Mars'ta alan bizler olalım...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kakaolukek

Mars'a gitmenize gerek yok ki. Suriye'yi, Yemen'i ve açlıkla savaşla boğuşan Orta Doğu coğrafyasını görmediğinize göre Dünya üzerinde değilsiniz zaten.

esen-miray-yilmaz

Para gözlülükleriyle gezegenimizin sonunu getiren zihniyetler ki bunlar mega ve diva zenginler, oraları da mahvetmek için kapağı oralara atacaklar. Zenginler yaşayacak, fakirler ölsün di mi? Oh maşallah! Kapitalistmişler değilmişler bize ne? En azından soyunuz Mars'a gurbete gidene dek halkı daha çok kanser edin, daha çok daha çok silah satın, madenlerde insanlar ölsün, hayvanları sömürün, sera gazlarını daha çok salın. Mars sizin de sonunuz olsun dilerim.

castielo16

paran varsa yancıkta

gzm-ynklr

Güzel bir paylaşım teşekkürler

atakan-kayasan

İmkansız ama..farz edelim ki başarıp 600.000 kişi yolladılar bu amk sığırları 2-3 seneye 3 milyon olur orda kaynak yetersizliğinden ölürler.veya başka milletlerden kurulan kolonilere saldırırlar amk

Görüş Bildir