Düşündüğünüzden Daha Tehlikeli! Çiçeği Burnunda Annelerin Doğum Sonrası Depresyon İçinde Olduğunu Gösteren Belirtiler

29PAYLAŞIM

Dünyaya yeni bir birey getirildiğini düşününce oldukça normal bir durum...

1. Sürekli iyi bir anne olup olmadıklarını düşünürler:

Tüm iyi anneler, bebekleri için gerekli her şeyi yapıp yapamadığı konusunda endişelenir. Fakat, bu konuda normalinden çok daha fazla endişelenen yeni bir anne görürseniz doğum sonrası depresyon içinde olabilir. Bu konuda başarısız olduğunu ve dünyada var olmasının bir sebebi yokmuş gibi hissedebilir.

2. Ailelerinden ve arkadaşlarından uzaklaşırlar:

Doğum sonrası depresyona giren bir anne, kendi içine kapanabilir ve hatta en sevdiği insanlardan bile uzaklaşabilir. İnsanlarla iletişim kurduklarında kötü anne etiketi yemekten ve bebeklerinin alınmasından korkarlar. Nasıl hissettiklerini anlama konusunda kendileri bile güçlük çekiyorken diğer insanların bu durumu daha iyi anlamalarına ihtimal vermezler.

3. Geçmişte zevk aldıkları şeylerden zevk almamaya başlarlar:

View this post on Instagram

Ses doğmadan önce herşeye ve tüm sürece hazır olduğumu düşünüyordum. Doğum çantam hazırdı,hastanem ,odam belliydi,kağıt üzerinde her şey planlanmıştı. Sürece hakimdim,normal doğum bekleyen biriydim ve beklemem 42 hafta sürdü. Bazı şeyler yolunda gitmedi ve planlanan sürecin ilk safhasında değişiklikler baş göstermeye başladı. Ses’i sezeryanla almak durumunda kaldı doktorumuz ve Ses doğduktan sonra hiçbir şeyin plana bağlı kalmadığını anladım ve fark ettim ki plan yapmak yerine kendimi Ses’ e bırakmam yeterliymiş. Onun bilgeliği bana nasıl anne olmam gerektiğini öğretti. Akışına bırakarak...Bu süreçte etraftan yükselen çatlak sesleri farketmeye başladım.Onlara kulak verdiğimde de Ses’le yakaladığımız o eşsiz ritmin nasıl etkilendiğini de. Normal mı doğurdun,epizyo var mı? Suni sancıyla da pek normal olmuyor ama!? Sezaryen de tam doğum sayılmaz,sütün de gelmez! Bebek cılız sanki yetiyor mu sütün? Ee mama mı vereceksin! Mama ile annelik mi olurmuş? Herkesin sütü yetmiyor tabi mama ile desteklemek lazım,benim sütüm varya sıkınca beş metre fışkırırdı!Herkesin anneliği kendine ama bence emzirmeden anne olunmaz gibi yorumlar yeni annenin kafasını oldukça karıştırabiliyor.Yetersizlik,başarısızlık hissine kapılıp içindeki anneliğin ortaya çıkmasına engel oluyor. Bebek bekleyen anne adaylarına, yeni annelere ve emziremediği,normal doğuramadığı için kendini üzen annelere bir tavsiyem var. Lütfen sadece ama sadece kendi sesinizi dinleyin.Kendinizi anneliğin bilgeliğine bırakın ve bebeğinizi sevgiyle besleyin. Etraftan yükselen çatlak seslerin sesini kısın♥️ #anneyelafyok 🤫

A post shared by Seda Erdim (@seda.erdim) on

Doğum öncesinde film izleme, yoga yapma ve yürüyüşe çıkma gibi zevk aldıkları aktivitelere karşı olan ilgilerini kaybedebilirler. Bu da, doğum sonrası depresyonun bir göstergesi olabilir. Doğum yaptıktan sonra toparlama sürecinden dolayı hobilerine hemen başlamaları beklenemez fakat bu süreç düşünüldüğünden daha uzun sürerse endişelenmeniz gerekebilir.

4. İştahlarını kaybederler ya da çok fazla yemek yerler:

Doğum sonrası yemek alışkanlığında ciddi değişikler olan bir annenin doğum sonrası depresyonda olma ihtimali çok yüksektir. İştahı tamamen kapanabilir veya normalde çok daha fazla yemek yemeye başlayabilir. Sonuç olarak da ya kilo verir ya da alır. Bu da, yeni anneyi fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler.

5. Kendilerine veya başkalarına zarar vermekten bahsederler:

Bu belirti, belki de doğum sonrası depresyon çeken annelerin söyledikleri arasında en belirgini olabilir. Hayatınızda ölüm, intihar veya başkasına zarar vermekten bahseden hatta bu konularla ilgili şaka yapan kadını ciddiye almanız gerekir.

6. Çok fazla ağlarlar:

Dünyaya yeni can getirmek, duygusal olarak baskı yaratabilir. Fakat, yeni doğum yapmış bir kadın çok fazla ağlıyorsa bunun altında yatan başka sebepler olabilir. Neden ağladıkları sorduğunuzda ise kendilerini anlayamadıkları için mantıklı bir sebep söyleyemezler.

7. Ya çok fazla uyurlar ya da hiç uyuyamazlar:

Yeni doğum yapan bir kadının uyku düzeninin değişmesi oldukça normaldir. Fakat; yeni annemiz, bebeği uyuduktan sonra bile dinlenmek için uyuyamıyorsa ya da olması gerekenden çok daha fazla uyuyorsa yardıma ihtiyacı olan bir durumun içinde olabilir.

8. Konsantre olamazlar ve karar veremezler:

Hayatınıza yeni girmiş birinin tüm bakımının sizin üstünüzde olması biraz ağır gelebilir fakat bu durumun sizi doğru karar vermekten alıkoymaması gerekir. Yeni annenin odaklanma güçlüğü çekmesi, hatırlama konusunda zorlanması ve günlük kararları verirken kararsız kalması depresyonda olduğunun işareti olabilir.

9. Sinirli olurlar:

Doğum sonrası sürecin stresli geçtiğini hepimiz biliyoruz fakat bu süreç, yeni anne olmuş bir kadının sürekli kızgın olmasını gerektirmez. Yeni hayatına 'anne' sıfatını alan bir kadın, neden stresli veya kızgın hissettiğini bilmiyorsa doğum sonrası depresyonda olabilir.

10. Fiziksel olarak acı çekerler:

Bu dönemde, fiziksel olarak değişim yaşamanız oldukça normal ve beklendik bir durumdur. Fakat sürekli baş ağrısı, mide problemi veya kas ağrısı çekmeniz doğum sonrasında vücudunuzun geçirdiği değişimden çok daha fazlasıdır. Mental olarak depresyon içinde olmanızın göstergesi fiziksel ağrılarınız olabilir.

BONUS:

Doğum yaptıktan sonra çok bilmiş insanların anneliğinizi yargılamasına izin vermeyin ve doğum sonrası depresyonunun çoğu kadın tarafından yaşandığını bilerek gerekirse profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugcemii

Lohusa dönemi (doğumdan sonra 40 gün süre) cidden tehlikeli bir süreç.Anne yalnız başına bırakılmamalı.Kabuslar,ağlama krizleri,aşırı sinirlilik durumu ve bir çok şey mevcut oluyor.Bir çok haberde görmüşsünüzdür yeni doğan bebeğini öldüren kadınları.Asla hakkı değil o çocuğun geleceğini elinden alması ama yalnız başlarına oldukları için çocuğa zarar veriyorlar.

lertyy

Çoğu erkek kadinlar bu durumdayken sabredeceklerine yardım edeceklerine aldatmayı seciyorlar

Görüş Bildir