Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyayı Değiştiren Ama Çoğu Kişinin Adını Bile Duymadığı 9 İnsan

 > 
173PAYLAŞIM

Bu insanların birçok olay üzerinde çok büyük etkileri vardır ama maalesef ki isimleri tarih kitaplarında pek geçmiyor.

Kaynak: https://www.distractify.com/bethbuczynsk...

1. . Elisha Gray – Telefonun fikir öncüsü

Elisha Gray Amerikalı bir elektrik mühendisiydi ve Western Electric Manufacturing Company’nin kurucu ortaklarındandı. Gray, 1876’da geliştirdiği bir telefon modeliyle biliniyor. Hatta bazılarına göre telefon asıl mucidinin Gray olarak bilinmesi gerekiyor. Gray ayrıca müzik sentezörünün fikir babası olarak da tanınır. Buluşlarının 70’ten fazlasına da patent verildi.

2. Kia Silverbrook – Sıra dışı mucit

Kia Silverbrook Avustralyalı bir bilim adamı ve seri girişimcidir. Ayrıca dünyanın en üretken mucididir. Yalnız Amerika’da 4665 patenti vardır. Silverbrook birçok alanda şirketler kurdu ve ürünler geliştirdi. Bu alanların arasında bilgisayar grafiği, video ve audio yapımı, bilimsel bilgi işlem, fabrika otomasyonu, dijital baskı, LCD, moleküler elektrik, internet yazılımı, içerik yönetimi, genetik analizi, MEMS cihazları, güvenlik mürekkepleri, fotovoltaik güneş pilleri ve etkileşimli kâğıtlar var.

3. Gustav Whitehead – Havacılık öncüsü

Gustav Albin Whitehead Almanya’dan Amerika’ya göç etmiş ve burada 1897’den 1915 yılına kadar planörler, uçuş makineleri ve motorları tasarlamıştır. 1901 ve 1902 yıllarında motorlu bir aracı başarılı bir şekilde uçurduğu iddiaları hala tartışılmaktadır. Eğer bu iddia doğruysa Wright Kardeşlerin 1903’te ilk kez bir uçuş gerçekleştirdikleri gerçeği değişmiş oluyor.

4. Anton Drexler – Hitler’in akıl hocası

Anton Drexler 1920’lerin aşırı uçlu bir siyasi lideriydi. Nazi Partisi’nin öncüsü olan Alman İşçi Partisi’nin kurulmasında etkin bir rol oynamıştır. Hitler’in siyasetteki ilk yıllarında ona akıl hocalığı yapmıştır. Hatta görünüş olarak da Hitler’e benzer.

5. John Alcock ve Arthur Brown – Korkusuz pilotlar

İngiliz pilotlar Temmuz 1919’da ilk kesintisiz transatlantik uçuşu gerçekleştirdiler. Zamanın havacılık bakanı Winston Churchill, “72 saatten kısa sürede” Atlantik Okyanusu’nu geçtikleri için onları Daily Mail ödülü ile ödüllendirdi.

6. Lothar Von Richtofen – En iyi savaş pilotu

Lothar Von Richtofen 40 zafere sahip olan Alman bir Birinci Dünya Savaşı pilotudur. Abisi Manfred Von Richtofen da çok iyi bir pilottur.

7. Amy Johnson – Kadın pilot

Tüm dünya Amelia Earhart’ı tanısa da Amy Johnson da aynı dönemde yer almış öncü bir pilottur. İngiltere’den Avustralya’ya yalnız uçan ilk kadın pilottur. Yalnız olarak ve kocası Jim Mollison ile 1930’lu yıllarda birçok uzun mesafeli uçuş gerçekleştirmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda da görev almış ve bir boş uçuş sırasında ölmüştür.

8. Alfred Russel Wallace – Darwin’den önce gelen adam

Alfred Russel Wallace İngiliz bir doğa bilimci, araştırmacı, coğrafyacı, antropolog ve biyologdur. Wallace, doğal seleksiyon aracılığıyla algıladığı evrim teorisi ile meşhurdur ve bu konudaki araştırması Darwin’in bazı notlarıyla birlikte 1858 yılında yayınlanmıştır. Bu da Darwin’in kendi notlarını yayınlamasına öncülük etmiştir.

9. Philo Farnsworth – Televizyonun gelişmesini sağlayan adam

Amerikalı bir mucit ve televizyon öncüsüdür. İlk elektronik televizyonların geliştirilmesine çokça katkıda bulunmuştur. Farnsworth ilk görüntü tarayıcıyı ve başarılı bir görüntü nakil sistemini icat etmesiyle bilinir. Ve böyle bir sistemi halka açan ilk insandır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent.lord.5

Clair Cameron Patterson

razfatihdiktas

Açıklamalar çok samimiydi ('.')

Görüş Bildir