Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Yozlaşmış 12 Ülkesi

 > 
64PAYLAŞIM

Yakın zamanda gerçekleşen FIFA Skandalı, dünya genelinde yozlaşmışlığın geldiği seviyeyi birkez daha sorgulamamıza yol açtı.

Risk analizi şirketi Verisk Maplecroft’un yayınladığı rapor dünyada yozlaşmışlığın en yaygın olduğu ülkeleri açıklıyor. 2012’den 2014’e kadar 198’den fazla ülkenin ekonomisini inceleyen Verisk, yozlaşmışlıktan en çok çeken ülkelerin gelişmekte olan Sahraaltı Afrika ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri olduğunu belirtiyor. Verisk'in yozlaşmışlık analizi 5 faktörü temel alıyor: Yozlaşmışlığın olma sıklığı, süresi, yayıldığı alan, etkisi ve yozlaşmışlığa yol açanların cezasız kalma olasılığı. Verisk’in sistemi, ülkeleri en yozlaşmışı 0, en az yozlaşmışı 10 olmak üzere, 0’dan 10’a kadar puanlıyor.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-12-mo...

Verisk aşırı derece yozlaşmışlığın olduğu ülkelerin %45’inin Sahraaltı Afrika ülkeleri olduğunu söylerken; petrol, gaz ve madencilik sektörlerinin de en çok rüşvetin döndüğü sektörler olduğunu belirtiyor.

İlginç bir şekilde, yozlaşmışlık gelişmemiş ülkelerde, gelişen ülkelere göre daha az. Verisk’in analizlerine göre dünyanın en az yozlaşmış ülkesi Danimarka olurken, şirket, Türkiye’deki politik riskin 2015 yılında tavan yaptığını belirtiyor.

Karşınızda puanlarıyla dünyanın en yozlaşmış 12 ülkesi.

12. Güney Sudan --- Puan: 0.15/10

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir, Çin ile demir yolu anlaşması imzalarken. (11 Mayıs 2014)

Al Jazeera tarafından yapılan film “Güney Sudan, Rüyaların Ülkesi”, dünyanın en yeni ülkesi olan Güney Sudan’ın (2011’de kuruldu) nasıl iç savaşa sürüklendiğini anlatıyor.

Al Jazeera şunları bildiriyor:

“Petrol zenginliğine rağmen, aşırı yozlaşmışlık yeni demokrasiyi mahvediyor. Üç yıl önce bağımsızlığını kazanan ülkede, iç savaş binlerce insanın ölümüne sebep olurken birçoğunu da evinden ediyor.”

11. Rusya --- Puan: 0.15/10

Vladimir Putin bir oturumda.

Rusya’daki yozlaşmışlığı 3 örnekle anlatabiliriz:

1. Vladimir Putin’in en büyük muhaliflerinden politikacı Alexei Navalny’in hapsedilmesi.

2. FIFA Dünya Kupası 2018 oylamasının delegelere para vererek kazanılması.

3. Rusya Hükümeti ve 2014 Sochi Olimpiyatların’da çalışan inşaat şirketi hakkındaki yakın ilişki.

10. Myanmar --- Puan: 0.15/10

BBC’nin haberine göre, en önemli ticari sektörler askeri yönetim tarafından başarısızca yönetildiği için Myanmar’ın ekonomisi dünyanın en az gelişmiş ekonomilerinden birisi.

9. Libya --- Puan: 0.13/10

Financial Times’ın nisandaki raporuna göre, Libya’nın gelirlerinin %90’ını oluşturan petrol sektörü oldukça yanlış yönetiliyor ve bunun en büyük sebebi haksız bir şekilde yüksek konumlara atanan yandaşlar.

8. Irak --- Puan: 0.13/10

Irak’ta çalışan bir inşaat mühendisiyle yapılan gizli konuşmalara göre, Amerika, Irak’tan çekildikten sonra bile Irak’taki yozlaşmışlık artmaya devam etti.

Iraklı inşaat mühendisi şunları ekliyor:

"Sadece finansal değil, yönetimsel yozlaşmışlık ve hukukun hiçe sayılması en büyük sorun. Resmi görevliler, şirketlerde anlaşıp, şirketlere ehil olmadıkları alanlarda belge veriyorlar. Mesela, altyapısı olmayan bir firmaya okul yapması için ihale veriyorlar. Bu da başarısız ve tehlikeli projelere yol açıyor."

7. Ekvator Ginesi Cumhuriyeti --- Puan: 0.13/10

Cumhurbaşkanı Teodoro Obiand Mbasogo

İnsan haklarını korumayı amaçlayan HRW kurumunun araştırmalarına göre, 36 yıldır Başkan olan Teodoro Obiang’ın yönetiminde, ülke tamamen yozlaşmışlığa teslim oldu.

HRW şunları ekliyor:

"Muazzam petrol gelirleri, başkanın çevresindeki seçkin sınıfı zengin ederken, halkın büyük çoğunluğu açlık içinde yaşıyor."

6. Afganistan --- Puan: 0.13/10

Başkan Mohammad Ashraf

Fiscal Times’ın haberine göre, Afganistan'ın gümrük gelirlerinin yarısı çalındı. Gümrük gelirlerinin Afganistan'ın toplam gelirinin üçte birini oluşturduğunu düşünürsek bu inanılmaz bir meblağ.

5. Sudan --- Puan: 0.12/10

Başkan Omar al-Bashir

Soykırım yaptığı iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılmadan önce özel uçağıyla Güney Afrika’yı terk eden Sudan başkanı Omar al-Bashir’e bakarak Sudan’ın ne kadar yozlaşmış olduğunu kolaylıkla görebiliyoruz.

4. Orta Afrika Cumhuriyeti --- Puan: 0.12/10

BBC’nin incelemesine göre, yozlaşmışlık Orta Afrika Cumhuriyeti'nde oldukça yüksek ve en çok rüşvet elmas ve kereste endüstrilerinde gerçekleşiyor.

3. Somali --- Puan: 0/10

Cumhurbaşkanı Hassan Mohamoud

Birleşmiş Milletler’in 2013’de yayınladığı rapor şunları söylüyor:

“Somali Merkez Bankası yöneticiler için bir rüşvet fonu’ haline geldi ve vergilerle toplanan paranın %80’i tamamen kişisel amaçlar için kullanıldı.”

2. Kuzey Kore --- Puan: 0/10

Kuzey Kore’nin yozlaşmışlığından bahsetmeye pek gerek olmasa da, 2015 Ekonomik Özgürlük İndeksi’ne bakacak olursak:    

1. Rüşvet hükümetin her kademesinde yaygın.

2. Neredeyse her şey devletin malı.

3. İthalat, ihracat ve yerli ürünlerin hepsi devletin kontrolünde.

1. Demoktatik Kongo Cumhuriyeti --- Puan: 0/10

Cumnurbaşkanı Joseph Kabila

Transparency International'ın raporuna göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yozlaşmışlık o kadar yaygın ki insanlarda bunu ortadan kaldırmak için bir istek bile kalmamış.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Listeye bakarken Türkiye'yi görecem diye ödü patlayanlar?

ahmetcan.oral.5

Hepsi de petrol geliri olan ülkeler. Şaşırtmadı aslında. Bir 10 seneye bizi de görürüz bu listede.

cilgin_vezneci

Türkiyede yaşayan it sürüsü ne kadarda çok beğenmiyorsanız çok istediğiniz abdye gidin haa yemez demi adamların polisine yan bak vurur adamı

feyk

Sizin savundugunuz zihniyet ve cehalet ulkeyi bu hale getiriyor diye dogup buyudugumuz topraklardan ayrilacak degiliz. Aksine sonuna kadar butun carpikliklari yuzunuze tokat gibi vurmaya devam edicez. Rahatsiz ediyorsa siz kimsenin elestirme ve konusma hakkinin olmadigi suudi arabistana gidebilirsiniz.

ozgur-can3

rahat batiyo size bi hastanede kuyruk olsa marketlerde kuyruk olsa bi kriz olsa o zaman napcaniz acaba

feyk

Aramizdaki fark bu, siz gundelik ekonomik verileri iyi gidisat saniyorsunuz, biz buyuk resimde devlet sisteminin ve geleneginin gordugu zararlarin nereye gittigini gorebiliyoruz. Cok iyi biliyorum ki, her sey son raddesine gelip ortadogu devletleri ile ayni kaderi paylastigimizda dahi nerde yanlis yapildigini anlamayip, yasanan acilarin etkisiyle daha cok islam diyerek isid gibi sokaga dokuleceksiniz. Ne yazikki cahil toplumlarim kaderleri boyle. Tek umudum turk halkinin en azindan tamaminin ortadogu kadar kor olmamasi. O son raddeye ulasmadan bir yerde akli selim kontrolu geri alabilir.

ozgur-can3

ne alaka ortadoguyla ya ne sacmaliyosun

ozgur-can3

türkiyede herkes egitim görüyor halk cahil degil neyin ne oldugunu biliyor

feyk

Iste demek istediginde tam olarak bu. Alakayi kuramiyorsunuz, buyuzden de buyuk resmi goremiyorsunuz. Neden iyi egitim almis kesmin cogunlugunun senle taban tabana ters goruste oldugunu hic dusunmedin mi? Iyi egitim almistan kastim universiteyi ders kitabi disinda tek satir okumadan bitiren cin ali mezunlari degil bu arada.

ozgur-can3

iyi egitim almis kisilerinde görüsleri benle uyumlu oluyo kim diyoki ters

ozgur-can3

egitimin önemli oldugunu herkes biliyor o yüzden insanlar daha iyi egitim almalari icin calismalar yapiyo devlet

theclansman

Arkadaşım eğitimden kastı o değil ki. Eğitimden kasıt sorgulayabilme yeteneği, açık görüşlü olma, ufku geniş olma, başkalarının fikirlerine saygı duyma, çok kitap okuma, araştırma.

ozgur-can3

bizim egitim sistemide daha iyiye gidiyor

emin-comoglu

this is how Üye_Bükücü gets rekt.

medya-cakali

Sorun olan da Afrika ülkelerinin yozlaşmış olarak gösterilmesi.Bu listeyi emperyalistler yine suçu kendi sömürdüğü ülkeye atma peşinde.

kartacali

beyniniz lens felan mı? amerika mı diyor devletin malını üzerine geçir ye diye yada buna canak tutan halk da mı amerikan

hatipoglan

Helal be harika yorum 475 yıldır falana yapılıyor bu yorumlar.

cnsfrd

en garibime giden Kuzey Kore'nin maddeleri odu. 2 ve 3. madde yozlaşmışlık göstergesi olacak şeyler değil. Sorun sadece 1 numara(bunlar içinden).

feyk

Korede iktidar belli ufak bir grubunb uzerine kurulu. Ulkenin butun kaynaklarini ve zenginligini kendi mallari gibi kullaniyorlar. Sistemde bu sayede ayakda duruyor. Tepedeki giderse ondan faydalanan bu kadar insanda zenginliklerini gucunu kaybedecek. Ulkedeki herseyi kendi malin yapmak, bundan daha ileri yozlasma olabilir mi?

cnsfrd

maddelerde anlatılmak istenen senin dediğin gibi. ama öyle bi açıklama yok. direk devletin olması kötü gibi denmiş. yoksa ikimizde farkındayız Kore'de durumunun ne olduğunun.

Görüş Bildir