Dünyanın En İyi Üniversitesine Nasıl Girilir? İşte Oxford’un Beyin Yakan Mülakat Soruları

2.3bPAYLAŞIM

Mezunları arasında Richard Dawkins, Stephen Hawking, Oscar Wilde, JRR Tolkien, Tim Berners-Lee gibi muhteşem zekalar bulunan Oxford'un, öğrenci seçiminde “biraz” seçici davranıyor olması herhalde hiçbirimizi şaşırtmaz.

İlginç olduğu kadar kafa yakıcı bu galeriyi sizler için IFLScience'tan derledik. Bakalım Oxford'un bu örnek mülakat sorularına siz ne diyeceksiniz.😏

Geçtiğimiz günlerde sizlerle şöyle bir içerik paylaşmıştık:

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı; İlk 500 Arasında Türkiye’den 5 Üniversite Var - onedio.com
Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı; İlk 500 Arasında Türkiye’den 5 Üniversite Var - onedio.com

Tahmin edeceğiniz üzere, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle Oxford dünyanın en iyi üniversitesi. Üstelik de buna benzer (ve her yıl) hazırlanan tüm listelerde neredeyse istisnasız olarak 1 numaraya oturuyor.

Kuşkusuz, mülakat soruları da okulda öğrenilenlerin papağan gibi tekrarlanacağı tarzda sorulmuyor.

Oxford'a girebilmek için ne bildiğinizden ziyade, “nasıl düşündüğünüz" çok önemli.

Üniversitenin lisans kayıt direktörü Dr. Samina Khan'a göre bu sorular birer fırsat niteliğinde.

“Oxford öncesinde nasıl bir eğitim aldığınızın ya da ne tür imkanlara sahip olarak okuduğunuzun bir önemi yok. Bu mülakatlar, başvurduğunuz bölüme ne kadar ilgi duyduğunuzu anlatabilmeniz, şimdiye dek bu bölümle ilgili konulara kafa yorduysanız bunu gösterebilmeniz için yapılıyor.”

Bazı örnek sorulara birlikte bakalım:

1. Bir roman ya da oyunu ‘siyasi’ kılan şey nedir?

Örneğin Modern Fransızca bölümünün aday öğrencileri bu sorunun cevabını verebilmek durumunda.

2. İngiltere’de her 4 ölümden birine kanser sebep oluyor. Filipinler'de ise her 10 ölümden birine. Bu farka yol açan faktörler neler olabilir?

Oxford Queen's College Medikal bölümü adaylarının karşılaştığı sorulardan bir örnek gördünüz.

3. Dik bir duvara dayanmış bir merdivene yandan baktığınızı düşünün. Merdivenin en orta basamağının yan yüzeyi farklı bir renkle işaretlenmiş. Merdiven yere doğru düşerken, bu işaretli nokta havada nasıl bir şekil çizer?

Bu soru ise Oxford Christ Church College’da Matematik bölümü adaylarına soruluyor.

4. Birini suçlarken sizce tam olarak neyin etkisiyle hareket ederiz?

PPE (Siyaset, Felsefe ve Ekonomi) öğrenci adaylarının mülakatta karşılaştıkları, Oxford St. Anne's College’da sorulan sorulardan bir tanesi.

5. Kapsamlı bir araştırma, ailedeki büyük kardeşlerin küçük kardeşlere göre IQ testlerinde daima daha yüksek skor yaptığını göstermiş. Nedeni ne olabilir?

Son olarak bu da, yine Oxford St. Anne's College Deneysel Psikoloji öğrenci adaylarına sorulan sorulardan bir örnek idi.

BONUS 1: Üniversite profesörlerinden, cevaplara dair ipuçları:

Kendinizi daha detaylı olarak test etmek, daha fazla soru görmek ya da bu tarz soruları nasıl cevaplamak gerektiğine dair fikir edinmek isterseniz bu linki ziyaret edin (İngilizce). Burada üniversite profesörleri, mülakatlarda ne tür cevaplar beklediklerine dair örnekler veriyor.

BONUS 2: Oxford mülakatları, Einstein'ın şu sözlerini anımsatıyor:

"Ses hızı nedir" sorusuna Einstein şu cevabı vermişti:

"Zaten bir yerde yazılı halde ulaşabildiğim bilgiyi aklımda tutmam. Eğitimin amacı aklı kitaplarda yazılan bin bir çeşit şeyle doldurmak değil, zihne düşünüp gelişmeyi öğretmek olmalıdır." 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akatsuki1971

Oxford a nasıl girilir söyliim.kapıdan.

re-life

nerde yazıyormuş o einstein sözü biladerim? kaynak ne götün mü ? kendi sözünü albert'a yükleyip de prim elde etmen çok saçma değil mi? düşünce haklı olabilir fakat insanları kandırmaya nasıl cürret edersin?

lna

Einstein iyi kıvırmış yalnız :D

Gizli Kullanıcı

Şu an Oxford'da mühendislik okuyan bir öğrenci tanıyorum. Bu tür sorulardan bahsetmedi. Sadece bir yemek daveti düzenlemişler ve takım elbise şartmış. Okul gerekli olanların listesini vermiş çatal, bıçak, yorgan, yastık yazıyordu. Ha bu arada ciddi olarak düşünenlere söyleyeyim okul beş sene, lisans ve yüksek lisans eğitimini bir arada alıyorsun. İki ayda bir de ara. Ücreti mi yıllık 50 bin pound canım. Tabi İngiliz vatandaşıysan yirmide biri.

mustafa-tosun1

Bonus 2 ye bir kaynak atarmısınız bulamadımda

Görüş Bildir