Dünyanın En İyi 15 Plajından 5'i Türkiye'den

 > -

Skyscanner, dünya üzerindeki en güzel plajları sıraladı. Listedeki 15 plajdan 5 tanesi ise Türkiye'den...

1. İztuzu, Dalyan, Muğla

Muğla Ortaca'ya bağlı Dalyan'ın dünyaca ünlü plajı İztuzu, Likya kıyısında koruma altındaki bir bölgede yer alıyor. Kristal berraklığındaki yumuşacık kumu ve turkuaz rengindeki tertemiz denizi ile dünyadan ve ülkemizden binlerce turist çeken plaj, yumurtlama dönemlerinde Caretta Carettalara da evsahipliği yapıyor.

2. Navagio, Zakintos, Yunanistan

Sarp beyaz uçurumların eteğinde Zakintos'un saklı kalmış bakir koyu Navagio, yer yüzünün görebileceğiniz en mavi sularıyla çevrelenmiş plajında bir  sürpriz daha barındırıyor: Kaçakçıların terk ettikleri bir gemi batığı plajın tam ortasında duruyor.

3. Whitehaven, Withsunday Adaları, Avustralya

Çoğunlukla Avustralya'nın en iyi sahili olarak bilinen Whitehaven, yağmur ormanlarının, bembeyaz kum ve turkuvaz renkli sularla buluştuğu Whitsunday Adaları'ndan sadece bir tanesidir.

4. Balos Plajı, Gramvousa Adası, Yunanistan

Balos Plajı daha doğrusu lagünü Girit'in Kuzeybatısında, Yanya şehrine 53 km uzaklıkta ve en yakın kasaba olan Kissamos'a 15 km uzaklıkta bulunuyor. Bir lagün plajı olan Balos, Gramvousa yarımadası ve Tigani burnu arasında kalıyor.

5. Kaputaş Plajı, Kaş, Antalya

Antalya'nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunan Kaputaş Plajı'na 187 basamaktan oluşan merdivenlerle ulaşılıyor. Plajda, kanyondan gelip, yerin altına inerek akan serin su, kumlar arasından geçerek denize ulaşıyor.

6. Phi Phi Adası, Tayland

Tayland'da, 1990'ların sırt çantalı gezginlerinin keşfe çıktığı ütopik cennetleri bulmak artık biraz zor olsa da, çokça gidilen rotaları takip etmeyip farklı bir rota çizdiğinizde, Tayland'ın ünlü Adaman kıyılarında halen el değmemiş bir cennetle karşılaşmanız mümkün.

7. Bora Bora, Fransız Polinezyası

Polinezya kelimesi; güneş, yumuşacık beyaz kumlar ve turkuaz renkli suları bir arada düşüneceğimiz bir egzotik cenneti çağrıştırıyor. Pasifik Okyanusu'ndaki Bora Bora, Fransız Polinezyası'nın haritadaki nokta adalarından sadece biri ama en ünlü olanı.

8. Ölüdeniz, Fethiye, Muğla

Yaz aylarında muhteşem plajları ve doğasıyla yerli-yabacı binlerce turist için dünyaca ünlü bir çekim merkezi olan Fethiye bir çok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Doğa harikası lagünü ile Ölüdeniz, kelebekleriyle ünlü Kelebekler Vadisi, çamlarla kaplı Kıdrak, sakin ve berrak Gemiler, harika günbatımı manzarasıyla Çalış Fethiye'nin muhteşem plajlarından sadece bir kaçını oluşturuyor.

9. La Digue, Seyşel Adaları

Seyşeller'i, özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği dünya üzerindeki tropik cennet olarak tanımlayabiliriz. Bird Adası'ndan Praslin'e tüm Seyşel Adaları birinci sınıf plaja sahip...

10. Palawan, Filipinler

Filipinler, muhteşem plajlar denilince Tayland ya da Malezya gibi ilk akla gelen ülkelerden olmasa da, Bacuit Takım adaları doğaya gerçek bir kaçış yolu arayanlar için biçilmiş kaftan.

11. Playa San Miguel, Ibiza, İspanya

Bulunduğu bölgedeki bir çok adacığın doğası günümüzde bozulmuş olmasına rağmen, Ibiza Akdeniz'deki hatta belki de dünyadaki saklı kalmış en güzel plajları çevresinde barındırıyor. Bunlardan biri de San Miguel.

12. One Foot Adası, Cook Adaları, Avustralya

Avustralya'nın Cook Adalarından biri olan One Foot Adası, dünyaca ün yapmış Aitutaki lagünü ile büyüleyici bir güzelliğe sahip. Aitutaki, özellikle balayı tercihlerinde ön plana çıkıyor.

13. Kavros Plajı, Girit, Yunanistan

Ege denizindeki komşu Yunan Adalarından biri olan Girit'in Yanya bölgesinde yer alan Kavros, sakin bir plaj arayanlar için ideal. Kıyı şeridindeki kumların üzerinde incecik uzanan sığ berrak suları, fotoğrafta göreceğiniz gibi bir kaç metre sonra derinleşerek masmavi bir görünüm alıyor.

14. Çıralı, Olimpos, Antalya

Antalya- Kaş yolu üzerindeki saklı bir cennet olan Olimpos'ta bulunan Çıralı sahili, sit alanı olması nedeniyle Türkiye'nin bakirliğini koruyabilen ender güzellikteki tatil beldelerinden biri. Doğal güzelliğini halen Caretta Caretta'lara ev sahipliği yapmasıyla kanıtlayan plaj, dere yataklarının serinlik verdiği hafif taşlı denizi ve ince taneli kumla bezeli kumsalıyla gidenleri her yaz kendine çekiyor.

15. Patara, Kaş, Antalya

Yumuşacık kumuyla Patara, kıyıdan 50 metre uzaklaşsanız bile halen sığ olan deniziyle Türkiye'nin ve dünyanın en güzel plajlarından biri. Roma döneminden kalma antik kalıntıları ve Caretta Carettalara ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız sahili ile ülkemizin en güzel ören yerlerinden biri olan Patara, Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunuyor.

Kaynak: Skysacanner

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaFilipinlerİspanyaKaşMuğlaTercihYunanistantatil
Görüş Bildir