Dünyanın En Büyük Oyun Yazarı Shakespeare Hakkında Geçmişten Günümüze Ortaya Atılmış İlginç Komplo Teorileri

194PAYLAŞIM

Tüm dünyada, tiyatro tarihinin en çok oynanan ve yayınlanan, üzerine dersler verilen oyun yazarı Shakespeare hakkında geçmişten günümüze oldukça garip iddialar ortaya atıldı. Bunların doğruluk payı nedir bilemiyoruz ama hepsinin birbirinden ilginç olduğu net.

Kaynak: https://www.komplohaber.com/komplo-galer...

Edward de Vere

Shakespeare hakkındaki ilk iddia, ona ait olduğunu bildiğimiz metinleri yazanın aslında Edward de Vere yani Oxford Dükü olduğuydu. İddiaya göre Vere'nin bazı politik sebeplerden dolayı kimliğini gizlemesi gerekiyordu. Maaşının kraliçe tarafından ilginç bir şekilde arttırılması bu iddiaları güçlendiriyordu. Bu iddia 2011 yapımı Anonymous filminde ele alındı.

Christopher Marlowe

İkinci bir iddia ise Shakespeare'in oyunlarının aslında oyun yazarı Christopher Marlow'a ait olduğuydu. Bu iddianın ortaya atılmasının iki sebebi var. Birincisi; Marlowe ateist olduğundan hapse atılmak üzereyken, kendisinin bir kavga sonucu öldüğünü duyurarak Shakespeare'in adıyla yazılarını yazmaya devam ettiği söylentileri. 

Diğer bir söylentiye göreyse Marlow, Shakespeare'in bir sahtekar olduğunu söylediğinden, bizzat Shakespeare tarafından öldürülmüş.

Bu iddia daha sonra Oxford Üniversitesi tarafından yapılan geniş bir araştırmayla Shakespeare'in oyunlarının neredeyse yarısını Marlowe ile birlikte yazdığı, ikisinin aynı kişi olmadığı şeklinde düzeltildi.

Oxford Üniversitesi: ‘Shakespeare, Oyunlarını Christopher Marlowe ile Birlikte Yazdı’ - onedio.com
Oxford Üniversitesi: ‘Shakespeare, Oyunlarını Christopher Marlowe ile Birlikte Yazdı’ - onedio.com

Sir Francis Bacon

Bir diğer iddia ise Shakespeare'in eserlerinin arkasındaki ismin filozof Francis Bacon olduğu. Söylentiye göre Bacon bir İngiliz tapınağının üyesidir. Eserlerini bu tapınaktakilerin isteğine göre Shakespera'in adı altında yazar.

Bir çok yazarın aynı anda tek isim kullandığı iddiası;

Bir iddia da bu listede bahsettiğimiz Edward de Vere, Christopher Marlowe, Sir Francis Bacon ve bunların dışında William Stanley ve Roger Manners gibi yazarların hepsinin aynı anda Shakespeare'in ismini kullandığıydı.

Bu birbirinden garip iddiaların biri de Kaddafi’den gelmişti.

Kaddafi'ye göre Shakespeare aslında Arap ve Müslümandı. İsmi ise Şeyh El Zübeyr’di. Bu iddanın sebebi de Shakespeare'in eserlerinde oyunlarının Sufilik'ten izler taşıdığı düşüncesiydi.

İddiaların sonuncusu da Shakespeare'in aslında sarayda bulunan bir casus olduğuydu.

Bu iddia belki diğerlerine göre mantıklı bulunabilir. Çünkü bu iddianın ortaya çıkmasının sebebi Shakespeare'in oyunlarında sarayda olan biten hakkında oldukça önemli ayrıntıları biliyor olmasıydı.

BONUS

Yorumsuz...

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu kadar iddia durduk yere ortaya atılmış olamaz.
Shakespeare Shakespeare'dir, hepsi birbirinden saçma.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
01011o011

Marlowe'a yazdırmış olamaz. Çünkü Shakespeare'in her eserinde bir din unsuru var ve bunu bile bile Marlowe'un yazacağını sanmıyorum. Belki din hariç bazı konularda Marlowe ile fikir alış-verişi yapmış olabilir ama tamamını ona yazdırdığına pek inanmıyorum.

naz-yalcinkaya

gizli müslüman qqeqeqdqwwrwerwqer

bleblebla121

Benim bildğim en önemli iddialardan biri kadın olması

Gizli Kullanıcı

Burdan Shakespeare'e sesleniyorum "o sen olsan bari oooo!"

gzm-ynklr

Shakespeare,bir dahi,söylenecek başka söz yok,yazarlıkta dünya klasiklerinin üzerine tanımam,onlar başka bir şey,kelimelerle anlatılamaz. canım yazarım.

Görüş Bildir