Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Büyük Mafyası İle Tanışın: 150.000 Üyeli Japon Mafyası Yakuza

 > 
473PAYLAŞIM

Bazı Uzakdoğu filmlerinde ve bilgisayar oyunlarında adına rastladığımız Yakuza, Japonya'da hükümetlere kafa tutan, siyasete müdahale eden, haraçtan seks endüstrisine kadar pek çok işe el atan; buna karşılık ciddi bir hiyerarşiye ve çeşitli ritüellere sahip bir suç örgütüdür. Örgüt üyelerinin bağlılık yeminlerine uygun olarak bütün vücutlarını dövmeyle kaplattırdıkları Yakuza, bugün halen Japon yeraltı dünyasının baş aktörü.

1. Yakuza 150 bine yakın üyeye sahip

Yasadışı bir örgütün gerçekte kaç üyeye sahip olduğunu bilmek güç. Fakat uzmanlar altörgütleriyle beraber Yakuza'nın 80 ila 150 bin arasında üyesi olduğunu söylüyor.

Altı ana gruba, onun da altında yüzlerce "Kumi" olarak adlandırılan ailelere ayrılan Yakuza, oldukça sert bir hiyerarşik yapıyla varlığını sürdürüyor. Birbirlerine "Kyodai" yani "birader" diye seslenen Yakuza üyeleri, liderlerine ve kendinden yüksek rütbeli üyelere ise Oyabun diye sesleniyor.

2. Yakuza'nın adı "kaybettin" manasına geliyor

Örgütün adı Eski Japonca 8-9-3 anlamına geliyor. Bu rakamlar, eski bir Japon kart oyununda kaybetmeyi temsil ediyor.

3. Örgütün para kaynakları: Haraç, seks ticareti, şantaj, borsa manipülasyonu

2011 yılında ABD başkanı Barack Obama ve ABD Maliye Bakanlığı tarafından ABD'deki tüm malvarlıkları dondurulan Yakuza'nın, Maliye Bakanlığı'na göre silah kaçakçılığı, fuhuş, köle ticareti, uyuşturucu ticareti, kara para aklama, tefecilik gibi "işlerle" kasasını dolduruyor. Japonya'da da haraç, şantaj gibi işler yapan Yakuza'nın üyeleri yine aynı yıllarda Al Capone'un yakalanmasına benzer biçimde operasyona uğramıştı. Ancak tüm bu ulusal ve uluslar arası operasyonlara rağmen Yakuza hala çok güçlü.

4. Tüm vücudu kaplayan Yakuza dövmeleri

Japon kültüründe İrezumi olarak bilinen, vücudun bir bölümünü ya da baştan aşağı tamamını kaplayan dövme sanatı, Yakuza üyeleri için de bir bağlılık göstergesi. Vücutlarının tamamına yakınına çeşitli sembolleri kazıtan Yakuza üyeleri böylelikle Kumi'ye bağlılıklarını göstermiş oluyor.

5. Yakuza'nın cezalandırma yöntemi: parmak kesme

Yakuza üyeleri telafi edilemez bir hata yaptıklarında şiddete uğrayıp küçük düşürülmek yerine serçe parmağının kesilmesiyle cezalandırılıyor. Oldukça sıkı olarak uygulanan bu kural, Japonya'da eski Yakuza üyelerine protez parmak yapan kliniklerin çıkmasına bile yol açmış. Japon kültüründe Yubitsume olarak bilinen bu küçük parmak kesme töreninin ardından kesilen parmak kyodai tarafından bir paket içerisinde oyabun'a, yani ailenin babasına götürülüyor.

6. Yakuza'nın tarihi 1600'lü yıllara kadar uzanıyor

Yakuza kendi tarihini 1600'lü yıllara kadar uzatıyor. Kendilerini bir tür şövalye örgütü olarak gören ve samuray olarak adlandıran Yakuza mensupları, bu tarihlerde çıkmış diğer bir "adaleti sağlamaya çalışan suç örgütü" Kabuki-Mono'ların kendilerinin manevi ataları olduklarını düşünüyor. 17. Yüzyıl Japonyası'nda Kabuki-Mono'ların sayısı 500 bini buluyordu.

Aslında Yakuza mensuplarının sayısı bugün bile 80 ila 150 bin arasında olmasına rağmen özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde Yakuza mensuplarının sayısı dönemin nüfusuna göre oldukça yüksekti. 1950'ler Japonyası'nda 150 bin Yakuza'ya karşılık 250-300 bin polis bulunuyordu. Yakuza'nın asıl büyük etkinliği o günlerdeydi.

7. Yakuza politikaya da müdahale etti, komünistlerle mücadele etti

Dünyadaki pek çok suç örgütü gibi Yakuza da sağ ideolojiye kendini daha yakın hissediyordu. Bu bağlamda İkinci Dünya Savaşı'nın ardından girilen Soğuk Savaş döneminde yükselen sol hareketlere karşı Yakuza hükümetin yanında durdu ve Japonya'yı yarım yüzyıl yöneten Liberal Demokrat Parti'ye para dahil pek çok konuda destek verdi. Yakuza ile ilgili yazılan kitaplara CIA'in de Yakuza'ya bu konuda destek verdiği söyleniyor. Bu dönemde örgütü Yoshia Kodama yönetiyordu.

Yakuza bugün de politik alanda sağ partileri desteklerken, aynı zamanda lobicilik faaliyetlerinde de bulunuyor. Örgüt yakın zamanda ismini Japonya'da yaşanan tsunami faciasında mağdurlara devletten bile önce yardım götürerek duyurmuştu.

8. Yakuza'nın alt fraksiyonları

1911 doğumlu Yoshia Kodama, İkinci Dünya Savaşı'ndan Yakuza olarak bilinen farklı grupları kendi bayrağı altında toplamayı başarmıştı. Bugün ise Yakuza 22 ana farklı gruba ayrılıyor.

Bunlardan  üçü ise en güçlü Yakuza aileleri olarak biliniyor. Yamaguchi Gumi, Sumiyoshai Kai, Inagawa Kai Japonya'nın farklı şehirlerinde aktif üç ana grup.

9. BONUS: Yakuza Dili ve Edebiyatı: yarın bugün Yakuza'ya katılırsanız bilmeniz gereken 8 kelime

Oyabun: Baba anlamına gelir. Hem Yakuza'nın başı hem sizden üstün herkese Oyabun demeniz gerekir.

Kyodai: Birader demektir. Yakuza üyeleri birbirlerine birader olarak seslenir.

Itachi: Gelincik manasına gelir ancak Yakuza bu kelimeyi "iyi huylu polisler" için kullanır.

Giri: Borç veya yükümlülük demektir. Yapmak zorunda olduğunuz şeyler için kullanılır.

Hamonjo: Aforoz emridir. Yakuza ailesinden tamamen kovulduğunuzu söyler.

Kakuseizai: Yakuza uyuşturucu ticareti yapar. Kakuseizai katı veya toz halinde tüm uyuşturucular için kullanılan bir argo kelimedir.

Kuramaku: Örgütün en gizli işlerini yürüten, genelde Yakuza üyesiymiş gibi bile davranmayan, diğer örgüt üyelerinin tanımadığı kişi.

Mikameji-ryo: Her ayın üçüncü günü sorumlu olduğunuz bölgedeki işletmelerden alacağınız haracın adı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selohan

Birileri taşak geçmiş de Bu adamlara yanlış yapsan götünü keserler hiç acımaları yok öldükten sonrada intikamım alınır devlet beni öldürenleri bulur hapse atar diye düşünme, bildiğin Niyazi olursun amk

jvc1903

dövmeler, kasılarak pozlar vs. vaaays diyeceğim.. bebe bez modu?!:d üzgünüm yokohama, kawasaki, honda.. :d

albert-mans

Bunlardan guzel caps olurdu. Evde yalnizken ben:D

gamzenur.ozdemir.737

ayrıca bu donlar yakuzaya ozgu deil geleneksel japon donları astdhgfjdakfjg

mynameisferit

Resmi kıyafetleriyle de ün salmışlar adamlar.

Görüş Bildir