Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Dört Bir Yanından Kültürel, Politik, Dini Anlam Taşıyan Maskeler ve Ardındaki Yüzler

 > -
Abone ol

Eğlence, korunma ya da bir durumu ifade etmek gibi pek çok nedenden dolayı maskeler takarız. Şiddetli veya çalkantılı kamu olaylarında, korku ve belirsizlik uyandırmasının yanında; maskeyle yüzümüzü kamufle etmek karşıdan gelecek misillemeye karşı da bizi koruyabilir. Kültürel, siyasi ya da dini bir figürün maskesini kullanmak, o kişinin gücünü devralmak ve mirasına sahip çıkmak olarak da görülebilir. Çevresindeki tehlikelere karşı yüzünü maskenin altında tutan bu kişiler, çevrelerine bir mesaj verirler adeta. Maskeler birçok durumda daha neşeli bir imaj çizip kendilerine düşen rolü layıkıyla yerine getirirler. Yakın zamana ait bu fotoğraflar, her biri farklı nedenle maskelerin ardına gizlenmiş insanları gözler önüne seriyor.

Kaynak: http://www.theatlantic.com/photo/2015/05...

1. Bujumbura'da, Burundi cumhurbaşkanının üçüncü dönemine tepki gösteren protestocu, yanan bir barikatın hemen yanında maskesiyle dikkat çekiyor.

25 Mayıs 2015

2. Almanya'daki kirli domuz festivaline katılan bir kişi, Homer Simpson maskesiyle çamurda yuvarlanıyor.

25 Mayıs 2015

3. Avustralya başbakanı Tony Abbot'u yansıtan bir maske kullanan protestocu, G20 liderler zirvesinin yapıldığı yerin hemen dışında, cankurtaran kıyafetiyle küresel eşitlik çağrısı yapıyor.

14 Kasım 2014

4. Güney Bohemya'daki bu adam şeytan kostümü içerisinde bir gösteri sunuyor.

Her yıl geleneksel kostüm ve maskeleriyle birçok insan, eski bir ritüel olan kış hayaletlerini dağıtmak için sokaklara dökülüyor. 

13 Aralık 2014

5. Burundi'de yine bir protestocu yapraktan yaptığı bir maske takmış.

Burundili bu protestocular, cumhurbaşkanı Pierre Nkurinziza'nın tarştışmalı üçüncü dönem adaylığı için verilen anayasa mahkemesi kararını reddetmiş.

5 Mayıs 2015

6. Londralı taksi şoförü, Londra ulaşımını protesto amaçlı Mr. Bean maskesi takıyor.

Gösterinin amacı ise Londralı taksi sürücüleri üzerindeki güvenlik düzenlemelerinin reddedilmesi.

26 Mayıs 2015

7. İngiltere'deki bu kız, kısmi güneş tutulması görebilmek için kaynak maskesi kullanıyor.

20 Mart 2015

8. Irak terörle mücadele ekipleri, Bağdat El-Adel bölgesindeki yoğun güvenlik dağıtımına katılıyor.

28 Ocak 2014

9. Laufarji Etnolojik Toplum Derneği üyeleri, Sloven'yadaki bir karnavalda, ''Ta Terjast'' adındaki geleneksel karakterleri yansıtan kostümler giymişler.

Slovenyalılar ve çeşitli etnik grup üyeleri, Cerkno adındaki ''kışı uzaklaştırmak'' için sembolik olarak yapılan bu karnavalı her yıl kutluyorlar. 

20 Ocak 2015

10. Kaliforniyadaki 2015 Coachella Müzik ve Sanat Festivalinde performan sergileyen Tyler The Creator.

11 Nisan 2015

11. Abu Dabi yakınlarındaki al-Gharbia Su Sporları Festivalinde, köyündeki yaşlı kadınlar tarafından dikilen geleneksel bir kostüm giyen Arap kızı.

2 Mayıs 2015

12. Batman maskeli bu adam, Kent Konseyi oylaması öncesinde, Los Angeles şehir salonunda asgari ücretin artması için konuşma yapıyor.

24 Eylül 2014

13. Tavşan maskeli bu adam, Paris moda haftası kapsamındaki Maison Margiela'nın sonbahar-kış koleksiyonu için poz veriyor.

6 Mart 2015

14. Çin ve Rusya yakınında nöbet tutan bu askerin şapkası ve maskesi buzla kaplanmış.

10 Aralık 2014

15. ''Machurreros'' gibi giyinen insanlar, farklı köyleri bir araya getirerek geleneksel kostüm ve maskeleriyle geçit törenleri yapıyorlar.

21 Mart 2015

16. Sicilya limanına göçmenleri taşıyan İtalyan donanma gemisindeki bir görevli, göçmenlerin hemen önünde duruyor.

5 Mayıs 2015

17. İspanyol köyü Luzon'daki bir karnavalda maske takan insanlar, kötü ruhları köylerinden uzaklaştırmak için bellerine çan takıyorlar ve kurum ile yağ karışımı ve boğa boynuzları ile başlarını süslüyorlar.

Dans edip yüzlerine yağ süren bu insanlara göre, şeytanlar sadece ''Mascaritas'' kılığına yaklaşmıyorlar. Geleneksel kadın kıyafeti olan beyaz bir kumaşla yüzlerini örtüyorlar ve bu geleneğin Hristiyanlık öncesine ait bir kökeni olduğunu düşünüyorlar.

14 Şubat 2015

18. Tozdan korunmak için maske takan bu işçi, Mısır Minya Çölündeki bir taş ocağında taşları düzenleme işine mola vermiş.

Yaklaşık 45 bin kişi, sayısı 1500'ü bulan taş ocaklarında çalışıyor, Mısır ve yurtdışı olmak üzere inşaat, ilaç ve seramik şirketleri tarafından kullanılacak taşları çıkarıyor.

18 Mart 2015

19. İsrailli bir lise öğrencisi, kentsel mücadele tatbikatı sırasında, özel olarak işletilen askeri eğitim, savaş ve spor eğitiminin bir parçası olarak maskeyle poz veriyor.

24 Mart 2015

20. Darth Vader kostümü giyen Ukrayna İnternet Partisi lideri, destekçileriyle birlikte asfalt çalışması yapıyor.

23 Mart 2015

21. Küçük çocuk, geleneksel Calvario alayı sırasında yahudi maskesi takan tövbekar adama şaşkınlıkla bakıyor.

3 Nisan 2015

22. 1 Mayısta İstanbul Okmeydanı'ndaki maskeli eylemciler

1 Mayıs 2015

23. Minecraft karakteri gibi giyinen çocuk okula gidiyor.

31 Ekim 2014

24. Fransız ikizler Vincent ve Thomas alışveriş yapıyorlar.

XP yani deri hastalığına sahip ikizler güneşe ve kanser riskini artıran ultraviyole ışınlarına maruz kalamıyorlar.

12 Kasım 2014

25. İspanya'daki Jarramplas Festivali boyunca, insanlar sokaklarda davul çalarak şalgam fırlatıyorlar.

Jarrramplas, renkli kumaş şeritlerinden yapılmış bir kostüm giyen karakterdir, bu kıyafetin yanında bir de şeytan görünümünde bir maskeleri vardır. Bu kıyafetle sokakları dolaşıp davul çalarlarken, oranın sakinleri de onlara sığır çalmanın cezası olarak şalgam fırlatıyorlar. Festivalin kökeni tam olarak bilinmiyor; ancak mitolojik bir karakter olan Herkül'ün Caco adındaki sığır hırsızını cezalandırdığı bir hikayeden esinlenildiği ileri sürülüyor.

20 Ocak 2015

26. Modacı Chi Zhang tasarımı giyen bu model, Zhang' ın Pekin'deki şovunda soluklanıyor.

Çin'deki hava kirliliğinden etkilenen modacı böyle bir maske tasarlamış ve ''hava kirliliğini s...'' cümlesini bir marka olarak kullanmış.

22 Kasım 2014

27. Londra'da, aktivist Anonymous tarafından düzenlenen ''Barut Komplosu'' yıldönümünde, Trafalgar Meydanında dikilen bir eylemci.

5 Kasım 2014

28. Çin'de hava kirliliği ve sis alarmı verilmesinin hemen ardından maske takarak dolaşan genç.

15 Ocak 2015

29. ''Cucurrumacho'' olarak giyinen bu adam, geleneksel kostümü ve boğa boynuzlu maskesiyle farklı köylerden, değişik pek çok kostümlü insanların katıldığı bir İspanya festivalinde poz veriyor.

21 Mart 2015

30. 14 yaşındaki Yexibel Gainsa, Küba'da ''Barbados Şehitleri'' adı verilen bir derste maskesini çıkarıyor.

Yaklaşık 100 öğrencinin eğitim gördüğü salon, 1976 yılındaki bir saldırıda hayatını kaybetmiş ''Barbados Şehitleri'' adı verilen 73 Kübalı eskrimcinin adını almış.

4 Aralık 2014

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

tavşan frank sen misin yoksa

brkdmr

1. yi gerçek sandım

yasemin-guven

oldukça iyi bir derlemeydi :)

keneddy-zepleger

Bülent ersoy u unutmuşsun son cenazede taktığı maske vardı.Gezegenimizi istilaya gelen dünya dışı varlıkların komutanı Night Walker ın ölüm yıl dönümünü protesto ediyordu.

karekafa

ne umduk, ne bulduk!

Gizli Kullanıcı

aynen katılıyorum

Görüş Bildir