Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Bizi Yutmaya Çalıştığı 25 Çarpıcı An

 > 
216PAYLAŞIM

Göçükler önceden engellenmesi zor olan bir doğal fenomendir. Bu felaketlerde evler, arabalar, hatta köprüler bile yok oluyor. 25 çarpıcı görselle bu doğa olayına yakından bakalım...

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/55249/25-...

1. Ottawa, Kanada

Ottava sakinleri yeni bir raylı sistemin açılışının yapılması beklenen bir günde bu göçük haberiyle şaşkına döndü.  21 Şubat 2014 tarihinde yer altı tünelinde yaşanan aksaklık sonucu kazı çalışmaları yapılmasından dolayı çökme meydana geldi.

2. Pekin, Çin

Yine yanlış bir inşaat çalışması sonucunda patlayan su borusundan dolayı 16 metre çapında bir delik açıldı. Bu deliğin hacmi bir olimpik yüzme havuzu ile eşdeğer.

3. Xi'an, Shaanxi, Çin

Başka bir su borusu bu sefer farklı bir Çin vilayetinde çift şeritli yolun çökmesine neden olmuş.

4. Clermont, Florida

Florida eyaleti bu gibi üzücü olaylara yabancı değil. Ağustos 2013'te Summer Bay Resort Disney World isimli otelde yoğun yağış sonucu 2 bina çöktü. Güvenlik görevlisinin uyarıları sayesinde çökmeden hemen önce boşaltılan binalarda can kaybı yaşanmadı.

5. Montreal, Kanada

Saint-Catherine Caddesi üzerinde yapılan bir kazı çalışması sırasında çöken yol koca bir iş makinesini içine almış durumda.

6. Xi'an, Shaanxi, Çin

Genelde Çin'den gelen çökme haberlerinin başlıca sebeplerinden birisi plansız şehirleşme. Bu sefer bir beton mikseri bu durumun kurbanı olmuş. 20 yıl önce hızlı kentleşmenin yoğun olduğu Japonya 'da aynı sorunu yaşamıştı. Fakat yer altı radar sistemlerinin devreye sokulmasından sonra çökme olaylarında %90'a varan azalmalar yaşanmıştır.

7. Toledo, Ohio

Pamela Knox; 3 Temmuz 2013 tarihinde, ileride torunlarına anlatabileceği bir anı yaşadı. Aracıyla çöken bir çukura düşen kadın yara almadan kurtuldu.

8. Loudi, Hunan, Çin

Bir kamyonu geçmesinden sonra oluşan çukura düşen motorsikletli kişi yoğun çabalardan sonra sağ kurtulmayı başardı.

9. Shenzhen, Guangdong, Çin

Tüm göçük kurbanları sağ kurtulamıyor. Buradaki göçükte can veren insanları taşıyan işçileri görüyorsunuz.

10. Chicago, İllinois

"Nisan yağmurları" geçen yıl Chicago'da daha kötü bir hal aldı. Yaşanan sel felaketi sırasında oluşan göçük 3 aracı yuttu.

11. Xi'an, Shaanxi, Çin

Bu çökme sonucunda yapılan araştırmada herhangi bir soruna rastlanmadı fakat sebep muhtemelen yine çarpık kentleşme.

12. Toowoomba, Avustralya

Brisbane sakinleri sel felaketine karşı evlerini korumak amacıyla kum torbalarıyla çevreleseler bile oluşan göçüklere engel olamadılar.

13. Schmalkalden, Almanya

Schmalkalden, nüfusu yaklaşık 20.000 olan bir Alman kasabası. Bu kasabada meydana gelen göçüğün çapı yaklaşık 98 metre ve derinliği ise 67 metre.

14. Ningxiang, Hunan, Çin

En büyük göçüğü ise hala görmediniz. Buradaki göçüğün genişliği yaklaşık 498 metre ve her geçen gün biraz daha genişliyor. Çevredeki evler ise büyük tehdit altında.

15. Les Arcs Sur Argens, Fransa

Le Real Nehri yakınındaki bölgede meydana gelen sel felaketi sonucunda 14 metre genişliğinde bir göçük oluştu.

16. Guatemala Şehri, Guatemala

94.000 'den fazla kişi, 2010 yılında Tropik Fırtına Agatha'nın neden olduğu destansı göçük felaketi sebebiyle tahliye edildi. Böyle büyük ölçekli bir felakette tahrip olan yollar ve köprüler sebebiyle kurtarma çalışmaları da aksamıştır. Bu felakette birçok kişi hayatını kaybetmiştir.

17. Caracas, Venezuela

2010 yılının Aralık ayında, birçok kişinin evini terk etmesine neden olan felaketler serisinden akıl almaz bir kare sizlerle...

18. Hafei, Anhui, Çin

6 metre genişliğindeki bu çukur bir binayı yutamayabilir fakat rahatça bir arabayı ya da bir motorsikleti içine alabilir.

19. Nachterstedt, Almanya

Sevimli bir göl bir cumartesi sabahı ortadan kayboldu. Eski bir kömür madeninin üzerinde bulunan göl 350 metrelik bir çukura dönüştü.

20. Guangzhou, Guangdong, Çin

Başka bir otomobil Çin'in Guangdong eyaletindeki ani bir yol çöküşünün pençesine düştü. Bu oldukça sığ bir çukur olduğundan can kaybı yaşanmadı.

21. San Sebastian, İspanya

Fransa sınırına yakın bir bölge olan Biskay sahilinde etkili olan A2008 fırtınası sonrasında oluşan göçük.

22. Guatemala Şehri, Guatemala

2007 yılında yaşana çökme 2010 yılındakinden biraz daha küçük. Bu felakette 3 vatandaşın kaybolduğu bildirilmiş.

23. Nagapattinam, Hindistan

2004 yılında yaşana tsunami felaketinden sonra bu tür göçüklere daha dikkatli yaklaşan Hindistan halkı bu tür felaketlerin artacağı konusunda hemfikir gibi.

24. Gallipoli, İtalya

İtalya karstik topografya yani, kolayca suda çüzünebilen kaya ve toprak şekilleri bakımından zengin bir bölgedir. Bu felaketlerin en temel sebebi de zaten bu. İtalya dışında  Meksika, Belize, Çin, Rusya, Slovenya, Hırvatistan da bu bakımdan şanssız sayılabilir.

25. Nanchang, Jiangxi, Çin

Çin'de fazlaca meydana gelen bu olayların nedenlerinin araştırılmaya başlandığı ve çözüm bulunacağı açıklandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-kaan-bozkurt

Ankaranın da çukurları meşhur!

xaxtolis

ne çini mk herşeye çin yaptı denilmez sonuçta bu tür şeyler olabilir ama dikkat etmek lazımdır

captainwolfburak

cünüp çin

argeseajans

Dehşet verici görüntüler gerçekten..

Görüş Bildir