Dünyada İlk Sıraya Yerleşti! Kırbaç Cezalarına Rağmen En Çok Estetik Yaptıran Ülke İran Oldu!

2.7bPAYLAŞIM

Uzun yıllardır katı kurallar ile yönetilen İran'da kadınların çarşaf giymesi zorunlu olsa da, İranlı kadınlar estetik yaptırmakta nüfusa göre dünya sıralamasında ilk sıraya yerleşti. "Ölü Gelin'e" benzetilen İranlı Sahar Tabar'la haberdar olduğumuz estetik furyasında bugünlerde çok daha fazla bir artış var. Neler olduğunu merak ediyorsanız, sayfayı aşağı kaydırın... 👇

Tüm dünya, Angelina Jolie'ye benzemek isterken ünlü animasyon filmi karakteri 'Ölü Gelin'e benzeyen Sahar Tabar ile İran'daki estetik merakından haberdar olmuştu.

"İran Plastik Cerrahi Derneği" verilerine göre şu anda, başta kadınlar olmak üzere sektöre çok yoğun bir ilgi var. Estetik ameliyat talebi ise en çok 17-26 yaşları arasında görülüyor. Hal böyle olunca, nüfusa oranla İran, ülkede en çok estetik ameliyat yapılan ülke haline gelmiş durumda.

Estetik daha çok orta-üst sınıfa tabi olan kişilerce yaptırılıyor.

Uzmanlar, estetik ameliyat olan kişilerin yüzde 50'sinin durumunun cerrahi bir müdahaleyi gerektirmediğini ifade etseler de yaygın olan kanı, gençlerin daha güzel görünmek ve estetik yaptırma modasına uymak için cerrahi müdahalede ısrar ettiği yönünde.

İran'da 3.000 doktor izinsiz estetik ameliyatı yapıyor.

Yetkililer, İran'da 3000 doktor tarafından estetik ameliyat yapıldığını ifade ederek, bunlardan çok az bir kısmının Sağlık Bakanlığı'ndan izni olduğunu, estetik ameliyatların çoğunun, uzman olmayan kişilerce uygunsuz koşullarda yapıldığını belirtti.

Estetik yaptıranların sayısı 1979 İslam devrimi öncesine göre çok daha fazla...

Estetik ameliyat yaptırmak isteyenlerin 2/3'ü kadınlardan oluşuyor ve bir yetkilinin belirttiğine göre, şu anda estetik ameliyat yaptıranların sayısı 1979 İslam Devrimi öncesinde yaptırılandan çok daha fazla, hem de gün geçtikçe talep artmaya devam ediyor.

"11 yılda 5 bin burun estetiği ameliyatı yaptım."

İran'da KBB hastalıkları uzmanı olan Hamid Rıza Hüsnani 11 yılda 5 bin burun estetiği ameliyatı yaptığını söyledi. Burun estetiğine bu kadar yoğun bir talebin olmasını ise şöyle açıklıyor: "İran kültüründe, yüz güzelliğine genel fiziki görünüşten daha çok önem veriliyor. Bu sebeple, yüz güzelliğine bağlı estetik ameliyatlardaki talep, toplumda daha yoğun. Bu ameliyatların en yaygını ise burun estetiği ameliyatı."

Yurt dışından da ilgi yoğun...

Yurt dışından gelenler için her ay düzenli olarak ortalama 7-8 estetik ameliyat yaptığına dikkati çeken Hüsnani, bu yoğun talebin sebebinin  "İran'daki cerrahların estetik ameliyatlardaki başarısı ve düşük maliyet" olduğunu söylüyor.

"Daha iyi bir dış görünüş, alanında uzman cerrahlar ve düşük maliyet"

Avrupa'da ikamet eden ve burun estetiği için İran'a gelen 33 yaşındaki bir kadın, İran'ı tercih etmesinin nedenlerini, "daha iyi bir dış görünüş, alanında uzman cerrahlar ve düşük maliyet" olarak sıraladı.

Burun ameliyatı için İran'ı tercih eden İran asıllı ABD vatandaşı 19 yaşındaki bir başka kadın, İran'daki doktorunun günde 6-7 estetik ameliyatı gerçekleştirdiğini, dolayısıyla söz konusu alanda daha tecrübeli olduğunu söyledi. 

İran'a bir arkadaşıyla geldiğini belirten bir başka kadın ise, estetik ameliyatın kendisine oldukça uygun bir fiyata mal olduğunu ve yeni görünüşünü çok beğendiğini dile getirdi.

İran Meclisi Hukuk Komisyonu Sözcüsü Hasan Novruzi: "Eşek kulağı" ve "kedi gözü" estetiği yapan ve yaptıranlara 10 günden 2 aya kadar hapis ve 74 kırbaç cezası uygulanacak."

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sahte 'Barbie' ve 'Angelina Jolie' İş Başında: Sanaztt ve Sahar Tabar Uzun Bir Aradan Sonra Yaptıkları Paylaşımlarla Gündem Oldu - onedio.com
Sahte 'Barbie' ve 'Angelina Jolie' İş Başında: Sanaztt ve Sahar Tabar Uzun Bir Aradan Sonra Yaptıkları Paylaşımlarla Gündem Oldu - onedio.com
İran'ın Görünmeyen Yüzü: 14 Maddede Alkol ve Seksin Su Gibi Aktığı İran Ev Partileri - onedio.com
İran'ın Görünmeyen Yüzü: 14 Maddede Alkol ve Seksin Su Gibi Aktığı İran Ev Partileri - onedio.com
Angelina Jolie’ye Benzemek İçin Sayısız Ameliyat Geçiren İranlı Kadın: Sahar Tabar - onedio.com
Angelina Jolie’ye Benzemek İçin Sayısız Ameliyat Geçiren İranlı Kadın: Sahar Tabar - onedio.com
Instagram'ın Zengin İranlı Gençlerinin Hayretler Ettirici Fotoğrafları - onedio.com
Instagram'ın Zengin İranlı Gençlerinin Hayretler Ettirici Fotoğrafları - onedio.com
İsterseniz Nefes Almayalım? Okuduğunuzda Sizlere de Anlamsız Gelecek Sadece Kadınlara Uygulanan Bazı Yasaklar! - onedio.com
İsterseniz Nefes Almayalım? Okuduğunuzda Sizlere de Anlamsız Gelecek Sadece Kadınlara Uygulanan Bazı Yasaklar! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norveclitalyan

Bir insan bunu niye kendine yapar aq. Habeş maymununa dönmüşler

doask

yasaklar hiç bir zaman caydırıcı değildir hatta yasak olan ne varsa onları yapmak için daha çok istek duyar insanlar

the-mongol

Ülkemizde de yasak olarak görülen çoğu şey cazip geliyor.Uyuşturucu mesela.Şuan gençlerin gözde ürünü.Tedariğinden içmesine veya tüketilmesine kadar her şeyi illegal olduğundan insanların hava atma aracı ve gözdesi oluverdi.Tabi bunda şarkılar ve filmlerin etkisi de var. Klişe olacak fakat bir şeyi ne kadar baskılayıp kullanılmasını sakıncalı gösterirseniz,insanın ilgisini o kadar çeker.Bir Alman için Hollanda gezmelik ve turistik bir yer gibi gözüküyor fakat bizim gençlerimiz için fuhuşun ve ot ürünlerinin yasallığından dolayı akşama kadar o işleri yapmak istedikleri bir yere dönüşüyor.

Gizli Kullanıcı

bu angelina jolieye benzemesi için ameliyat olan kadından anlaşılıyo nekadar uzman doktorların oldugu..bizim deniz akkaya bile angelinaya daha çok benziyo..

the-mongol

Habere hiç şaşırmadım.Son 2-3 senedir Antalya'ya devamlı olarak gelen İranlı turistlerin yaklaşık %80'i estetikliydi.Kimisi ağır şekilde belli ediyordu,kiminde ise dikkat edersen görebileceğin biçimde.Sadece yüze uygulanmadığını da görüyorsun,çünkü şeriat sistemiyle yönetilmiyoruz.Otellerde,sahillerde gayet bikinileriyle vücutlarını görebildiğimizden yüze yapılan estetik pek dikkat çekmiyordu.Göğüslere yapılan estetik daha yüksek seviyede diyebilirim.Biçim veren,dolgunluk veren,büyüttüren vs.Öyle değişik estetikler gördüm ki cezaları pek taktıklarını zannetmiyorum.

Görüş Bildir