İsterseniz Nefes Almayalım? Okuduğunuzda Sizlere de Anlamsız Gelecek Sadece Kadınlara Uygulanan Bazı Yasaklar!

-

Geçmişte ve günümüzde bazı ülkelerde kadınlara uygulanan ve hiç kimse için hiçbir şey ifade etmeyen bazı yasakları sizler için derledik.

Yüzyıllardır kadınlar istemedikleri hâlde birilerinin koyduğu yasaklara uymak zorunda kaldı. Uymak istemediklerinde de ya öldürüldüler ya da çok büyük cezalara çarptırıldılar. İşte o hiçbir anlamı olmayan yasaklardan bazıları;

1990'lı yıllarda İngiltere'de kamuya açık alanlarda sigara içilmesi,

Bu yasak her ne kadar çok eskilere dayansa da hâlâ bazı kesimlerde uygulanıyor.

1920'lerde belli bir uzunluğun altında mayo giyilmesi,

Bu yasak Amerika'da uygulanıyordu.

Maratona katılarak koşmaları,

Roberta Bobbi Gibb'i hatırlarsınız. ‘Fiziksel olarak yeterli ve yetkin olmadığı, erkekler yarışı olan maratona katılamayacağı’ söylendiği için erkek kılığına girerek maratona katıldı.

Amerika'da dövüş olimpiyatlarının izlenmesi, İran'da ise stadyuma girilmesi,

Futbol sahalarına gidip maç izlemeleri yasak olduğu için 5 kadın erkek kılığına girerek stadyuma girmişti. Bu olay epey gündem olmuştu. :)

Otellerde tek başına kalınması,

Lale devrinde ise dar feracelerin giyilmesi,

Renkli çarşaflar giyilmesi ve gösterişli kurdeleli başörtüler takılması,

Dar pantolon giyilmesi,

Bu yasak bazı ülkelerde geçerliliğini korumaya devam ediyor. Endonezya'da çekilen bu fotoğrafı da hatırlıyorsunuzdur.

Eşinden izinsiz boşanma davasının açılması,

Eşinden izinsiz banka hesabı açılması,

Madencilik, tünel mühendisliği, havacılık gibi alanlarda eğitimler alınması,

Bu yasak da Çin'de uygulanıyor.

Motorda erkeğin arkasına düz oturulması,

Erkeğin arkasına oturacağı zaman yan oturmak zorunda. E tabii bu yasak da bilindik bir ülkeden! Endonezya...

Geçmişten bugüne kadınlara uygulanan yasaklardan sadece birkaçı! Okuyunca insanı geren bu yasaklardan bazıları hâlâ uygulanmaya devam ediyor ve elbette bu yasakları koyanlar(erkekler) kadınların neler istediğini umursamıyor.

Kadınların bedenlerine, giyimlerine, yaşam tarzlarına erkekler tarafından müdahale edilmediği günlerin geleceğine inancımız tam!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elaria

yasaklarin cogu giyimle alakali,nefes almayalim neden?gotunu acinca cigerlerin nefesle mi doluyor?bircogu da anlamsiz degil zaten.cok normal olan seyleri carpitip "ooo bagnazlik,yeee islam yobazizm,ovvv ateistler cok yasasin"diye sunuyosunuz ya...

elaria

1.amerikada mayo boyu cok alaklai oncelikle,o zamana kadar mayo felan yoktu.ulkeye yeni yeni boyle birsey gelmis,hoppadanak tangalara izin verecekleri hali yok tabi.zaten zamanla ciplakliga alistirildi millet,simdi mayolu gorsen "oh sukur"dersin. 2.dar pantolon olayi da gayet alakali,zaten tesetturlu birinin amaci vucut hatlarini belli etmemektir.dar pantolon da-evet-vucut hatlarini belli ediyor.bu yuzden yasak. 3.madencilik,tunel muhendisligi calisma sartiyla,herseyiyle zor bir is.erkege bile zor.yasak diye halulululu atlamissiniz olaya,madencilik okuyan kadin var mi aramizda?varsa soylesin lutfen. 4.kamuya acik alanda sigara icilmesi de keske herkese yasak olsa

yagmur.peker

Sen devletsin. Kimin kime nasıl zarar verdiğine bakmalısın. nasıl giyindi nasıl oturdu diye değil. İşgüzarlık bu. Köle efendiliği bu. Onur kırıcı bu.

filiz-h.-yildizoglu

O nlar istedikleri kadar baskı kurmaya çalışsınlar..bu baskı Onların bizden ne kadar korktuğunu gösteriyo..bizim her alanda her zorlukta başarılı olacağımızı biliyolar,kendilerince bize fırsat verirlerse,kendi sözde hükümranlıklarının biteceğini biliyolar...

svep

napsak acaba soyup takvim mi çıkarsak :)

dandanakan

Tamam baskı ve yasak doğru değil ve bunların cinsiyet ayrımına vardırmak da tabii ki , ama bazıları inanç eksenli, uymuyorsanız sizi bağlar, insanlara müdahale etmeye hakkınız yok. Bence içeriğin başlığı güzel bitirişi salakça. Bir de yasak koyan erkekler diyor hey gidi.

farkedmez

uygulayan ve bunu destekleyen kadınlarda var bu ülkelerde :)

Başlıklar

ÇinEndonezyaİngiltereİranfutbolgündemkadınlarolay
Görüş Bildir