Görüş Bildir
Haberler
Dünyaca Ünlü Kayaköy'ün Adı Referandumla Değişecek

Dünyaca Ünlü Kayaköy'ün Adı Referandumla Değişecek

İçeriğin Devamı Aşağıda

Muğla'da bulunan Kayaköy'ün adının Osmanlı arşivlerinde 'Kayı' olarak geçtiği iddiası üzerine, köyün adının değiştirilmesi için referandum kararı alındı.

Fethiye Belediye Meclisi mart ayı toplantısında Kayaköy'ün isminin 'Kayı Köy' olarak değiştirilmesi teklifi görüşüldü. Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Zafer Doğan, yaptığı konuşmada, Kayaköy'ün ören yeri ile tanındığını, isim değişikliğinin turizm açısından sıkıntılı olabileceğini vurguladı.

İnsanların 'Kayı' ismine yavaş yavaş alışması gerektiğini belirten Doğan, 'Bunun için etkinlikler yaparak yavaş yavaş değişim sürecini tamamlamak gerekir. Komisyon olarak referandum yapılmasını öneriyoruz' dedi.

Meclis, isim değişikliği için referandum yapılmasına karar verdi. Toplantıda Keçiler Mahallesi'nin isminin 'Karakeçililer' olarak değiştirilmesi de görüşüldü. Gündem maddesi, alınan görüşler sonucunda oy birliğiyle kabul edildi.

5 BİN İMZA TOPLANDI

Yörük Türkmen Tarihi Araştırmacısı Eren Fehmi Eroğlu, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, köyün isim değişikliğiyle ilgili yaklaşık 5 bin elektronik imza toplayarak belediye meclisine teslim ettiklerini söyledi.

Kayaköy'ün yurt dışında 'Levissi' ve 'Ghost Village' olarak bilindiğini anlatan Eroğlu, isim değişikliğinin turizm açısından problem yaşatmayacağını savundu. Eroğlu, 'Referandum tarihinin belirlenmesini bekleyeceğiz ve köyümüzde tarih turizmini başlatacağız. Bu noktada gerek belediyemiz gerekse kurum ve kuruluşların yardımını bekliyoruz' diye konuştu.

OSMANLI ARŞİVLERİNDEKİ ADI 'KAYI'

Rum köyü olarak bilinen Kayaköy'ün Osmanlı arşivlerinde 'Kayı' isminde Türk köyü olduğu da iddia ediliyor.

Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu, Genel Türk Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Gökçe ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Rum köyü olarak bilinen Kayaköy'ün Osmanlı arşivlerinde 'Kayı' adında Türk köyü olduğu iddiasını ortaya atmıştı.Köyün çevresindeki ev ve cami kalıntılarıyla mezar taşlarında 'Kayı' damgasına rastladıklarını belirten araştırmacılar, bölgede Rumlardan önce Türklerin yaşadığını öne sürüyor.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın