Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Sineması'nın Çok Özel Örneklerinden 15 Tanesi

 > 
63PAYLAŞIM

Dünya Sineması bu filmlere çok şey borçlu. Hepsi birer deha örneği. 

Not: Sadece izlediğim filmleri ekledim ve Funny Games, Seul Contre Tous gibi sert filmleri çok iyi filmler olmalarına rağmen koymadım.

1. Rastgele Balthazar 1966

Bence dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmdir ve yönetmeni de dünyanın gelmiş geçmiş en iyi yönetmenidir. Bazı filmler veya kitaplar vardır insanın ruhuna işler ama anlatmaya kelime bulamazsın, dilin dönmez. Öylece lafı gevelersin veya ağzında bir iki cümle çıkıverir. İşte bu film öyle bir film. Film hakkında en iyi yorumu yine bir yönetmen olan Godard yapmış. ''1,5 saate sığdırılmış hayat.''

 Henüz küçük bir çocuk olan Marie'ye bir eşek yavrusu hediye edilir. Marie bu eşeği vaftiz eder ve ona Balthazar adını koyar. O dönemde Marie'nin en iyi arkadaşının da taşınmasıyla Marie'nin tek dostu Balthazar kalmıştır. Balthazar ve Marie bu dönem içinde birbiriyle o kadar özdeşleşir ki ikisinin yolları ayrılsa da birbirlerine paralel hayatlar yaşarlar. 

 Birçok film eleştirmenine göre Balthazar bütün dünyanın acılarını ve günahlarını taşıyan bir azizdir.

2. Bir Taşra Papazının Güncesi 1951

Georges Bernanos'un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış ulaşılması güç bir minimalizm hakim olan bir başyapıt.

 Taşrada görev yapan genç bir papaz, bölge halkı tarafından hoş karşılanmamaktadır ve üstelik mide kanserinden muzdariptir. Ders verdiği çocuklar bile onunla dalga geçmektedir. Genç papaz bölgede başka bir rahip, yıllar önce ölmüş oğlunun yasını tutan bir kadın ve o kadının intihar etmeyi düşünen kızıyla iletişim kurmaktadır ve onlarla da sınırlı ve sağlıksız bir iletişimi vardır. 

 Tarkovski'ye göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi filmidir.

3. Para (L'argent) 1983

Her filminde iyi-kötü ve doğru-yanlış kavramlarını sorgulayan Bresson bu konuyu bu filmde merkeze koyuyor. Tolstoy'un bir öyküsünden uyarlanan film aynı zamanda yönetmenin son filmidir.

 Harçlığından memnun olmayan bir çocuk bir yerden sahte para tedarik ediyor ve bunu bir dükkanda bozduruyor. Bu durumu çok sonra patronun gelmesiyle anlayan çalışanlar  patronla bir olup parayı orada bir tamir işiyle uğaraşan kendi halinde bir tamirciye veriyorlar. Tamirci parayı harcarken durum anlaşılıyor ve tamirci mahkemeye çıkıyor. Para'yı tamirciye veren insanlar onu hiç görmediklerini idda etmektedirler. Mahkemeden para cezasıyla kurtuluyor ama artık eski işi için patronuna yalvarmak zorundadır ve beş parasız kalmıştır. Adam bunu yapmaz ve bir soygun işine karışır ve bu sefer hapse girer. Hapisten çıktığında her şeyini kaybetmiş ve biraz para için her şeyi yapabilecek birihaline gelmiştir.

4. Mouchette 1967

Annesi ölüm döşeğinde yatan küçük bir kız olan Mouchette evin yükünü sırtlanmış ve çevresinden sürekli baskı görmektedir. Mouchette'e baskı yapan insanlar arasında gerçekten kötü denilen insanlar varken, bu insanlar arasında çoğunlukta olanlar iyi insanlar olarak algılanan kişilerdir.

5. Yedinci Kıta 1989

Burjuvayla derdi olan yönetmen Haneke daha ilk sinema filmiyle o kadar vurucu oldu ki eski bir arkadaşımın dediğine gerçek anlamda bir sinema seyircisi olmaya bu filmi izleyerek başlarsanız sinemadan soğursunuz. Çünkü yine onun görüşüne göre bu film dünyanın gelmiş geçmiş en vurucu filmi.

 Mevcut hayatındaki bütün varlığını yok ettikten sonra intihar eden bir aileyi konu ediyor ve gerçek bir hayat öyküsünden esinlenildiği söyleniyor.

6. Bilinmeyen Kod 2000

Bilinmeyen Kod bir Avrupa panoraması olma özelliği taşıyor. Haneke Avrupa toplumun tükenmişliğini ve giderek yozlaşmasını çok kaliteli bir şekilde aktarmış filmde. Ve yukarıdaki sahne sinema tarihinin en liginç sahnelerinden biri.

7. Kurdun Günü 2003

Orta sınıf bir burjuva ailesi tatilini geçirmek için sessiz ve sakin dağ evlerine giderler. Ama orada onları bir sürpriz beklemektedir. Elindeki silahla bunları bekleyen biri vardır. Adamı vurup kadını ve çocuklarını da oradan kovar. 

 Anne ve çocuklar sonunda insanların toplanmış olduğu bir bölge keşfederler. Orada tıpkı onlar gibi ellerindeki şeyleri kaybedip yolunmuş tavuğa dönen başka burjuvalar da vardır.

8. Nostalgia 1983

Şüphesiz Tarkovsky çok iyi bir yönetmen ve Stalker, Andrei Rublev , İvan'ın çocukluğu, Zerkalo gibi birçok kaliteli filmi var ama bence kendisinin de en iyi ve en kişisel filmi olduğunu kabul ettiği film olan Nostalji en iyi filmi.

 Ülkesi'nden sürülmüş ve İtalya'ya doğduğu toprakların özlemiyle yaşayan Rus bir şairin hayatı konu edilmiştir. Ayrıca Tarkovsky de sinemaya atılmadan önce şiirle uğraşmış ve şiirsel kişiliğinin filmlerinde sıkça gördüğümüz, Rusya topraklarından sürülmüş biridir.

9. Torino Atı 2001

3 Ocak 1889'da Nietzsche Torino'daki evinden biraz gezinmek için dışarı çıkmıştır Ve az ileride bir at arabası görür. At kımıldamamaktadır. Arabacının sabrı taşar ve ata kırbacıyla vurur. Bu olayı gören Nietzsche bu olaya bir nokta koymak için atılır ve ağlar vaziyette atın boynuna sarılır. Komşusu onu evine götürür. Nietzsche divanın üzerinde 2 gün boyunca hareketsiz ve konuşmadan oturduktan sonra dünya üzerindeki son sözlerini söyler. Anne, tam bir aptalım. Nietzsche bu sözlerden sonra bir daha hiç konuşmaz. Annesinin ve kız kardeşlerinin yardımıyla uysal bir şekilde yaşar ve 1 ay sonra da akıl sağlığı teşhisi konur. Ve Nietzsche bu olaydan sonra bir 10 yıl daha bu şekilde yaşar.

 Film dış sesin bu olayı anlatmasıyla başlar ve atın, atın sahibinin ve atın sahibinin kızının 6 gününü anlatmaktadır. Film açılış ve final sahnesiyle çok vurucu bir etki yapmakla beraber Atın ölümü beklercesine yemek yememesi ve su içmemesiyle beraber yaşanan aksaklıklar yaşadıkları yerin kasveti ve kaynakların tükenmesiyle kızın ve babasının da günden güne yok oluşuna tanıklık ediyoruz.

10. The Addiction 1995

İnsanların varoluş sancısını sonsuz birhayata sahip varlıklar üzerinden anlatan ve hayattan tat almamızın tek sebebinin bağımlılıklara olan bağımlılığımız olduğunu söyleyen bir şaheser.

 Herhangi bir vampir filminin bu filmle karşılaştırılması söz konusu bile olamaz.

11. Naked 1993

Johnny Bir fahişeye sert davrandıktan sonra fahişenin onu tehdit etmesiyle çalıntı bir arabayla Lonra'ya kaçar. İlk önce eski sevgilisinin evine sığınan Johnny bir süre sonra o evden de ayrılır ve Lonra sokaklarında dolaşır, sokak aralarında kitap okur, yeni insanlarla tanışır ve onlarla felsefi konuşmalar yapar.

 Johnny'nin tanıştığı insanlar örneğin; işini abartan bir güvenlik görevlisi, hayatından bıkmış bir garson veya istediği tek şey aşk olan umutsuz bir kız. Hepsi tükenmiş durumdadır.

12. Başkasının Yüzü 1966

Bir iş kazasında yüzü tamamen yanan ve yüzünü sargılamadan insan içine çıkamayan hatta karısının bile elinde olmadan ondan tiksindiği bir adamın hikayesi. Bir gün bir doktorun ona çok gerçekçi bir maske yapması söz konusu olmuştur ve sağlıklı ve yakışıklı bir yüze sahip olabilecektir. Adam yüzünün değişmesiyle çok farklı bir kişiliğe bürünür.

 Film '' görünüş mü kişiliği belirler, kişilik mi görünüşü belirler?'' sorusuna cevap ararken aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı'nı konu alan kısa ama çok etkili ara hikayesini ana hikyeyle birleştirdiğimizde Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sonunda aldığı yaralardan sonra güçlenmek için geleneklerinden uzaklaşması ve tükenmesini anlattığını görürüz.

13. Çılgın Pierrot 1965

Yaşadığı sıkıcı burjuva hayatından çocuk bakıcsıyla kaçan bir adam. Yaptığı bir planda o adamı kullanan bir kadın. Yaşanan tuhaf ve karmaşık olaylar ve Godard'ın şiirsel eğlenceli ve ilginç tarzı.

14. Teorema 1968

Film üst sınıf bir burjuva ailesi her zamanki saçma partili ve sıkıcı hayatlarını yaşarken gizemli bir ziyaretçinin onları ziyaret etmesi ve aile bireylerinin ve hizmetçilerinin bu gizemli adamla kurduğuilişkinin sonuçlarını anlatır.

 Gizemli kahramanımız bu insanların hayatlarından ayrıldıktan sonra her birinin benlikleri su yüzüne çıkar ve hayatları hızlı bir şekilde çöküşe geçer. Aslında bu bir çeşit aydınlanmadır.

 Filmin yönetmeni Pasolini'nin ortaya çıkardığı eserler dolayısıyla kiliseyle başının sık sık belaya girdiğini ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen penisi kesilerek öldürüldüğü bir cinayete kurban gittiğini belirtmeden geçmemeliyim.

15. Le Samourai 1967

Bir samurayınkinden daha büyük bir yalnızlık yoktur, ormandaki bir kaplanınki belki. Film Alain Delon takım elbisesiyle yatakta uzanırken ekranda busözün belirmesiyle başlıyor.

 Filmdeki Samuray'ın bir kuştan başka kimsesi yoktur vr bu adam bir kiralık katildir. Bir gün Samuray işin içinde başka işlerin döndüğü veya Samuray'ın hep olan bu durumu yeni anladığı bir cinayet işler. Ve Samuray'ın kendini tutanlarla mücadelesi başlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem-berk

Lupüs grandüs malafatüs'ü unuttunuz heralde

streetkedisi

Seyirciyi sarsan Haneke.Sanırım onun kavramları anlatabilmesi hoşuma gidiyor.Kurdun günü'de o açıdan oldukça başarılı bir film.Sinirlerimi ciddi bozan Funny Games'e selam olsun.

kagan-yurttas

Yedinci Kıta filmi 1993 değil 1989 yapımı bir filmdir. Bu düzeltme dışında gerçekten güzel, özel bir liste olmuş tabiki.

balthazar

Evet Fransa'daki yayın tarihi 1993 düzelttim sağol.

Görüş Bildir