Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Mutfağında Olmayan Bize Özel 14 Yiyecek ve İçecek

2.2bPAYLAŞIM

Onlarda yok bizde var diye övünebiliriz...

Türk Mutfağının çeşitliliği tartışılmaz. Elbette bizim diye övündüğümüz bir çok yemeğin farklı pişiriliş tarzlarıyla Dünya Mutfağında da yer aldığını biliyoruz. Fasulye misal, kendisi yetiştiği her mutfakta pişirilir. Dönerle tanınan Türk Mutfağından bir kaç iştah açıcı örneği gelin inceleyelim...

14. Baklava

Çeşitleri saymakla bitmez, neredeyse her yörede tarifsiz güzellikte yapılır.

13. Kebap

Yine her yöreye ait çeşitleri bulunan kebaplarımız...

12. Lahmacun (Halk dilinde; lehmacun)

Öğrencinin can dostu, Turkish Pizza...

11. Mantı

Bir kaşığa kırk tane sığması zorunlu olan sosu kendinden öte, Mantı...

10. Çiğköfte

Tavanda kıvam bulan, yerken damakta dağılan tat... Çiğköfte, bir alın teri ürünü...

9. Hünkar Beğendi

"Muhteşem"lerin tercihi, her genç kızın ilk yemek kabusu, tutarsa dünyanın tadına bedel, Hünkar Beğendi... biz de beğendik.

8. Hamsi Tava

Mevsimindeyse çiğ bile yiyebileceğiniz, uyyyii, ağzumda tadi kalmiş... Hamsi Tava

7. Un Kurabiyesi

Yusufların efendisi, anne yaparsa başka olan Un Kurabiyesi...

6. Simit

Bir bardak çayın bir numaralı dostu, her insanı çocukluğuna götüren, evinde hissettiren, sabah kahvaltısında, akşamüstü karın kazıntısında aranan tat... Simit, İzmirliler Gevrek der...

5. Kiraz Yaprağı Sarması

Malatya'ya özel, el emeği göz nuru, tadı baldan tatlı, yapması en büyük sabır sınavı, Kiraz Yaprağı Sarması...

4. Mezeler

Rumların bize miras bıraktığı, insanımızın çeşitlendirip sınırsız hale getirdiği, her biri birbirinden güzel, Mezeler... bir de yanında...

3. Şalgam

Çukurova'ya özel ancak herkes tarafından çok sevilen şalgam...

2. Rakı

Sadece Türkiye'de sofraların sohbeti olan yerli içkimiz. Şu cümle bile az geldi bana tarif etmeye...

1. Türk Kahvesi

Eee yedik, içtik... üzerine en güzel Türk Kahvesi gider. Malum, ehl-i keyfin keyfini ne tazeler? Taze elden, taze pişmiş, taze kahve tazeler...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brs_oz

pişmaniye, boza?

shaca87

hep Türk olmayan yemekleri atmış cahal paylaşımcı. pişmaniye, boza de mi nerde u delet, nerde bu millet...

huri-dinc

yalnız Türk kahvesinin içindeki çay kaşığı sadece beni mi rahatsız etti kimse fark etmedi mi? ne işi var la Türk kahvesinin içinde kaşığın??

mr.chungzhu

tam çay kaşığı değil galiba o, başka bir özelliği olabilir bizim bilmediğimiz

gokce-kuntay

Çok genel bir çalışma yapmaya çalıştım. Tüm yorumlarınızı bu sebepten haklı buluyorum, teşekkür ederim. Özellikle farklı kültürlerde benzerlerinin olduğunu ön yazısında belirtmek istedim. Mezelerin Yunanistan menşei sayılması hala tartışma konusudur, tüm diğerleri gibi. İlk akla gelenler ve özelliği olanları seçmeye özen gösterdim. Bir başka açıdan da bakmanızı isterdim, yurt dışından gelenlere ilk öğretmek istediğimiz Döner ve Lokum oluyor, ancak bizim başka tatlarımız da var. Yunanistan kültürü dediğinizin de aslında bu topraklardan geçtiğini unutmamak gerekiyor. Yine de yapıcı yorumlarınız için teşekkürler.

shaca87

Gökçe hanım; Birincisi Mantı %100 Çin yiyeceği İkincisi Baklava %100 Filistin tatlısı Üçüncüsü Kebap %100 Arap yemeği. Dört ise Hünkar beğendi ise bir Osmanlı-Fransız mutfaklarının hibridi. Beşincisi Mezeler rumlardan kalmaysa bu başlık altında ne işi var. Altı Rakı Araplardan gelme Yedi ançüez denen şey varken hamsi de sadece Türk mutfağına özgü bir yiyecek değil. Sekiz kurabiye de sadece Türk yiyeceği değil; çeşidi nolursa olsun. Zaten bu kelimelerin hiç biri de Türkçe değil. Sadece Türkiye'ye has değil başlıkta yazılana kıyasla maddedeki yiyeceklerden hiçbiri. Bilmemek değil öğrenmemek ve araştırma yapmadan cahil cahil post atmak ayıp.

shaca87

Ha uzun bir dipnot: Türkiye mutfağı diye bir mutfak yoktur Osmanlı mutfağı vardır. Osmanlı diye birşey kalmadığından ve ülkemiz hiçbir alanda iplenmediğinden çoğu yemekte hak iddia edemezken diğer milletler hiç ismini bile değiştirmeden herşeyi kendi kültürünün parçası olarak gösterip patentini alabiliyor. Biz de halen Osmanlı enkazında (mutfak anlamında) olduğumuz için hak talep edemiyoruz. Çünkü Osmanlı imparatorluk vasfında olduğu için pekçok bünyeyi kendisinde bulundurmuştur ve mutfak anlamında halen bu dağınık bünyedeyiz. Tüm milletler bu bünyeden koptuğu için hak iddia etme hakları var ama biz ancak öküzün trene bakışıyla seyirci kalabiliyoruz. Bu yüzden bugün sucuk Bulgar, lokum Yunanlı, lavaş Ermeni. Hiçbir şey Türk değil. Anca anca bir tek yorudu kurtarabildik o bile Amerika da felan sıradan yoğurt ve Yunan Yoğurdu olarak iki farklı temel türde pazarlarda. Bir milletin kültürünü en güzel yemekleri ve konuştuğu dil yansıtır. Bizim Araplılığımızı yansıttığı gibi.

feyk

Listedeki yemeklerin çoğunu eski osmanlı ülkelerinde bulabilirsiniz. Pek çoğunun gerçek orjini, ilk kimin yaptığı bilinmez. Türk kahvesi, kebab gibi bazılarınında ilk nerden geldiği kesin olarak belgeleriyle bellidir. Kahve ilk etiopyada oryada çıkıp yemen ve ortaduğu üzerinden türk kültürüne girmiştir. Keza kebabda ortadoğu kökenlidir. Diğerleri için pek bir şey diyemiyecem ama tüm dünyaca bilinen ve ilk türkiyede nerde ne zaman ilk kimin tarafından yapıldığı bilinen döner ve lokumun listede olmaması büyük eksiklik olmuş.

shaca87

mantı kesin çin mutfağından. araştırdım, buharlanmış hamur demek çince. kayserili çakallar ne keklemiş bizi be...

paujayjay

mezeler saçma olmuş. Bizde ki nasıl çakma olduğunu Yunanistan'a gidince anlıyorsunuz. Tabii sadece Ege yöresine ait olanlarını. Diğerlerine ölünür.

Görüş Bildir