Dünya Bipolar Günü

244PAYLAŞIM

30 Mart Dünya Bipolar Günü, bipolar bozukluk farkındalığını arttırmak amacıyla tüm dünyada kendisinin de muhtemel bipolar bozukluğu olan ünlü ressam Vincent Van Gogh’un doğum gününde kutlanır. Dünya çapında farkındalık yaratmak ve toplumsal damgalamayı yok etmek amaçlanmıştır. Uluslararası işbirliğiyle Dünya Bipolar Gününün amacı hastalık konusunda duyarlılığı ve eğitimi arttıracak faaliyetleri dünyadaki tüm halklara sunmaktır. Duygudurum bozuklukları grubundan bipolar bozukluk (eski ismiyle manik depresif hastalık) taşkınlık (mani) ya da çökkünlük (depresyon) dönemlerinin olduğu, duygusal iniş çıkışlarla giden, ara dönemlerde hastaların olağan ruh hallerine döndükleri fakat dalgalanmaların yaşam boyu görülebildiği bir ruhsal bozukluktur.

Günümüz şartlarında bipolar bozukluk başarılı bir şekilde tanınmakta ve etkili biçimde tedavi edilebilmektedir. Ancak hastalığın yineleyici doğası hasta, hasta yakını ve sağlık çalışanları arasında sürekli bir işbirliğini gerektirmektedir.

Ülkemizde bu yıl ilk kez düzenlenen Dünya Bipolar Günü etkinlik programı şöyledir. 30 Mart saat 13.30 da Bipolar Yaşam Derneği ‘nin düzenlediği “Söz bipolarlar ve yakınlarında” isimli forum saat 13.30 da Taksim Point Hotel’de olacak. Forumda hasta, hasta yakınları ve ruh sağlığı çalışanları bir arada olacak, bilgilendirici konuşmalar, hasta ve hasta yakını deneyimleri ve bipolar yaşamdan kesitin olduğu bir kısa oyun yer alacak. İkinci organizasyon "İki Kutuptan Şarkılar" başlıklı bir dinleti. Bu organizasyon da Lityum Derneği’nin girişimi ile 30 Mart günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü B Toplantı Salonu’nda saat 20:00 de başlayacak. Piyano eşliğinde bipolar bozukluğu olduğu bilinen besteci ve şarkıcıların çeşitli eserleri değerli soprano ve tenorlar tarafından seslendirilecek. Bu organizasyonun davetiyeleri Point Hotel’deki forum sırasında temin edebilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için

Bipolar Bozukluklar Derneği

Bipolar Yaşam Derneği

Lityum Derneği

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir