Dünya Basın Fotoğrafçılığı Yarışmasının 2019 Adaylarından Birbirinden Etkileyici Kareler

-
Abone ol

4.700'den fazla fotoğrafçıdan 78.000'den fazla fotoğrafın gönderildiği World Press Photo yarışmasının uzman hakemleri 2019 yarışmasının finalistlerini açıkladı. Bu yıl finalistlerin %32'sini kadın fotoğrafçılar oluşturdu. Bu, adayların sadece% 12'sinin kadın olduğu önceki yıla göre büyük bir artış. Adayların tümüne 'buradan' ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.worldpressphoto.org/collecti...

Akashinga - Cesur Olanlar, Brent Stirton

Akashinga, alternatif bir koruma modeli olarak kurulan bir korucu güçtür. Yerel halklara karşı değil, topluluklarının ve çevrenin uzun vadeli yararları için birlikte çalışmayı amaçlar. Akashinga, dezavantajlı kökenden gelen kadınları, güçlenmelerini, iş bulmalarını ve yerel halkın doğrudan vahşi yaşamın korunmasına yardımcı olmayı içerir. Bu fotoğrafta kadın kaçak avlanma biriminin bir üyesi olan Petronella Chigumbura (30), Zimbabwe'deki Phundundu Doğal Yaşam Parkı'ndaki gizlenme ve gizli hareket etme eğitimine katılmaktadır.

Sınırdaki Ağlayan Kız, John Moore

Göçmen aileler, Meksika'dan Rio Grande'ye geçmeye çalışırken yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı. İkinci doğum gününe yaklaşan Yana ve annesi, Nisan ayında güney Meksika'da seyahatine başlayan mülteci kafilesinin bir parçasıydı. Honduraslı Yana, annesi Sandra Sanchez’in 12 Haziran’da ABD’deki McAllen kentinde bir ABD Sınır Devriyesi ajanı tarafından arandığını söylüyor.

FARC'ın Doğum Yasağından Sonra Hamile Olmak ,Catalina Martin-Chico, Panos

2016 yılında Kolombiya hükümeti ile FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) isyancı hareketi arasında bir barış anlaşmasının imzalanmasından bu yana, eski kadın gerillalar arasındaki doğum oranlarında bir patlama yaşandı. Gebeliğin gerilla yaşamıyla uyumlu olmadığı düşünülüyordu. Kadınlar FARC'ın yasağından dolayı, çocukları savaş öncesi, bebekleri olan akrabalarına bırakıyordu ya da bazılarına zorla kürtaj yapıldığı söyleniyordu. Yorladis, FARC yıllarında diğer beş gebeliğin sonlandırılmasının ardından altıncı kez hamile. Beşinci hamileliği kumandandan altıncı aya kadar bol giysiler giyerek saklayabildiğini söylüyor.

Almajiri Çocuk, Marco Gualazzini

Yetim kalan bir çocuk Çad'ın Bol şehrinde roket güdümlü el bombası fırlatıcılarını gösteren çizimleri olan bir duvarın önünden geçiyor.

Cemal Kaşıkçı'nın Yok Olması, Chris McGrath

Suudi araştırmacılar, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın (Jamal Khashoggi) ortadan kaybolmasına karşı artan uluslararası tepki nedeniyle, 15 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na geldi. Kimliği belirsiz bir adam basını tutmaya çalışıyor.

Gaz Saldırısı Kurbanları Doğu Guta'da Tedavi Görüyor, Mohammed Badra

Şubat 2018'e kadar, Şam dışında bir banliyö bölgesi olan ve devam eden Suriye ihtilafındaki son isyancı bölgelerden biri olan Doğu Guta halkı, beş yıl boyunca hükümet güçleri tarafından kuşatıldı. Nihai saldırı sırasında, Doğu Guta, 25 Şubat 2018'de El-Shufuni köyünde en az bir gaz saldırısı da dahil olmak üzere roket ateşi ve hava bombardımanına maruz kaldı.

Göçmen Karavanı, Pieter Ten Hoopen

Karavan Tapanatepec'in yakınlarında mola verdiğinde, aileler banyo yapar, çamaşır yıkar ve Rio Novillero'nun yanında dinlenir.

Göçmen Karavanı, Pieter Ten Hoopen

Bir baba ve oğul, uzun bir yürüyüşten sonra uyurlar, 30 Ekim 2018.

Çad Crisis Gölü, Marco Gualazzini

Çad, Melea'da Cihad karşıtı bir eylemci olan Abubakar Bomi, Boko Haram'ın 2014'te karısını kaçırmaya çalıştığında 11 kez vuruldu.

Çad Crisis Gölü, Marco Gualazzini

Kadınlar gölden su alır.

Yemen Krizi, Lorenzo Tugnoli

Wafa Ahmed Hathim (25) İsveç'te uzun süredir müzakere edilen barış görüşmelerinin yapıldığı bir zamanda, 8 Aralık'ta Hudaydah'ın stratejik öneme sahip Kızıldeniz Limanındaki evine bir havan mermisinin düşmesiyle sol bacağını kaybetti.

Dakar Modası, Finbarr O’Reilly

Dakar, Franco-Afrika modasının büyüyen bir merkezidir ve tamamen modaya adanmış olan ilk istasyon olan Fashion Africa TV'ye ev sahipliği yapmaktadır. Yıllık Dakar Moda Haftası, herkese açık ve başkentin her köşesinden binlerce kişinin katıldığı, abartılı bir sokak gösterisi içeriyor. Adama Paris, moda haftasının ardındaki güçtür ve tasarım sahnesinde bir tasarımcıdan çok daha fazlasıdır.

Özgürlük için Ağlamak, Forough Alaei

İran'da kadın taraftarların futbol stadlarına girmesi yasaklandı. Futbol, ulusun en popüler sporu olduğundan, yasak tartışmalı bir kamu sorunu haline geldi. 1 Mart 2018'de FIFA başkanı Gianni Infanto, konuyu ele almak için İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ile bir araya geldi. Sosyal medya grupları da cumhurbaşkanını baskı altına aldı ve 20 Haziran 2018'de bir karar, Tahran’ın Azadi ve Takhti stadyumlarının uluslararası maçlar için kadın gruplarını kabul etmesine izin verdi. Kadın taraftarlara imtiyazlar yalnızca uluslararası maçlar için uygulandı ve 2018 yılının Ekim ayında itiraz edilen kıdemli bir adli subaydan sonra geri çekildi. 10 Kasım 2018'de Tahran'daki AFC Kupası maçına katılan FIFA Başkanı kadınların katılmasına izin verildiğini görmek istedi. Yasak olmasına rağmen, bazı kadınların girmesine izin verildi.

Nişan Al, Sarah Blesener

Öğrenciler, Rusya'nın 1812'de Napolyon’un kuvvetleriyle savaştığı savaş alanı Borodino’da hava tabancalarını kullanarak ateşli silahlarla eğitim görüyorlar. Vatanseverlik eğitimi, genellikle askeri bir alt metinle, hem Rusya hem de ABD’de birçok gençlik programının temelini oluşturmaktadır. Amerika’da ‘Amerika’nın’ ve ‘Amerikancılığın" mesajları yalnızca yetişkinlerin siyasi hareketlerinin arkasındaki itici güç olarak değil, ülke çapında gençlere Amerikalı olmanın ne demek olduğunu öğrettiği kamplarda ve kulüplerde de kullanılır. Rusya'da vatansever kulüpleri ve kampları hükümet tarafından teşvik ediliyor. Fotoğrafçı, ABD'deki on gençlik programının yanı sıra Rusya'daki okullar ve askeri yaz kamplarını ziyaret etti.

Erkek Tecavüzü, Mary F. Calvert

Eski ABD denizcisi Ethan Hanson, ABD'nin Minnesota eyaletinde evde banyo yapıyor. Askerlik döneminde yaşanan cinsel travmadan sonra duş alamıyor. Kampta bulunduğu sırasında, Ethan ve arkadaşlarının birliği basıldığında ortak bir duştan çıplak olarak geçmeleri emredildi. Ethan olayı bildirdi ancak diğer adamlar tarafından taciz edildi. Kabuslar ve panik ataklar daha sonra onu istifaya zorladı. Son Savunma Bakanlığı rakamları, ordudaki cinsel saldırıların artmakta olduğunu gösteriyor. Askerlerin cinsel travma, misilleme veya damgalanma korkusu yaşamaları kadınlardan daha düşüktür.

Güneş Isığı Servisi, David Gray

22 Ocak'ta Avustralya, Melbourne Court Margaret Court Arena'da Avustralya Açık tenis Turnuvası sırasında Naomi Osaka'nın Romanya'dan Simona Halep ile yaptığı maçta attığı servis.

Arkada Kalanlar Arasında Yaşamak, Mário Cruz

Geri dönüştürülebilir malzeme toplayan bir çocuk, Filipinler'in Manila kentindeki Pasig Nehri'nde yüzen çöplerle çevrili bir yatağa uzanır. Pasig Nehri, 1990'larda, endüstriyel kirlilikten ve atıkların yeterli temizlik altyapısı olmaması nedeniyle biyolojik olarak ölü ilan edildi. Nature Communications tarafından yayınlanan 2017 raporunda Pasig, her yıl okyanusa bırakılan 63.700 ton plastikle dünyadaki en kirli 20 nehirden biri olarak gösteriliyor. 2018 yılında Pasig'in temizlenmesi için önemli çabalar sarf edilmiştir, ancak nehrin bazı bölgelerinde atıklar çöpün üzerinde yürümenin mümkün olduğu kadar yoğundur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustybal

ah o arkada kalanların üstünde uyumak zorunda olan çocuk..

winstonlight

son fotoğraf çok üzdü beni.

la-havle-vela

ADININ BASIN FOTOĞRAFÇILIĞI YARIŞMASI DEĞİL,EMPERYALİST ÜLKELERİN DÜNYADA AÇTIĞI YARALAR YARIŞMASI OLSA DAHA DOĞRU OLUR.

salih-demir12

Sınırda ağlayan kız ço etkileyici.

hulytan

her fotoğrafta en az 1 dakika durdum kavrayabilmek ve anlayabilmek için

Görüş Bildir