Düğününden Bir Hafta Önce Felç Geçirip, Engelli Kalan Kadının İnanılmaz Hikâyesi

 > 
9.9bPAYLAŞIM

Hepimiz gündelik hayatımızı sanki hiç hasta olmayacak, başımıza hiç kötü bir şey gelmeyecek hatta hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Bu yüzden de hayatta aslında hiç takılmamak gereken birçok ayrıntıya üzülüyor; hayatı kendimize dar ediyoruz.

Ancak hayatta öyle "an"lar vardır ki, sadece birkaç saniye tüm yaşamımızı sonsuza kadar değiştirebilir. Bir kişinin hayatında başına gelebilecek böyle çok az an vardır. Belki de hiç gelmez... Ancak o bir "an" insanın hayatındaki her şeyi değiştirebilir: Aile, gönül ilişkilerini, işini, mali durumunu, evini, giysilerini, bağımsızlığını...Kısacası akla gelebilecek her şeyi...  

23 Mayıs 2010 tarihinde, Rachelle Friedman yaşadığı "an" da tam olarak böyleydi...

Rachelle Friedman birçoğumuz gibi, hayatı dolu dolu yaşamaya çalışan; hayalleri, mutlu bir hayat ve evlilik düşüncesi olan, işinde ve kariyerinde ilerlemek isteyen bir insandı.

Rachelle 22 yaşında üniversiteden mezun olmayı, sonra nişanlanmayı, 24 yaşında evlenmeyi, 27 yaşında ise çocuk sahibi olmayı arzu eder.

Hayat istediği gibi gitmektedir. Müstakbel eşi Chris ile mezun olurlar, bir yıl içinde iyi birer iş bulurlar ve ilk evlerini satın alırlar.

Evlilik hayali de gerçekleştirmek üzeredir, evlilik hazırlığındadır.

Ancak 23 Mayıs 2010 tarihinde Rachelle'nin hayatı tamamen altüst olur...

Düğününden bir hafta önce, bekârlığa veda partisinde Rachelle'nin en iyi arkadaşı, güle eğlene arkadaşını havuza iter. 

Başını havuzun dibine vuran ve boynu kırılan Rachelle çok ciddi bir omurilik sakatlanması yaşar. 

İlk yardım ekibi geldiğinde ilk sorduğu soru "çocuk sahibi olabilecek miyim ?", olur. "Evet" yanıtı ile bir nebze olsa da rahatlar. 

Sonrasında Rachelle acı gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Göğüsünden aşağısı felç olur ve hayatının geri kalanını, yürüme engelli olarak geçirmek durumunda kalır.

Rachelle "neden ben", diye sorduğu bir süreç yaşar. Kolayca hayata küsebilecekken, o pozitif bir tutum ve azimle hayatta ilerlemeye karar verir.

Yaşadığı kazadan sadece 13 hafta sonra, tekerlekli sandalye ile rugby, el bisikleti ve hatta engelliler için özel olarak tasarlanmış sörf ile spor yapmaya başlar.

Rachelle dalgaların tadını çıkarırken...

19 yaşında tanıştığı ve "âşık" olduğu Chris ile planları biraz ertelense de evlenirler.

Chris olay günü babasıyla birlikte kamp yapmaktadır. Trajik olayın akabinde hemen nişanlısının yanına gelir. Chris bu olayın ardından, Rachelle'den ayrılmayı düşünmez. Aksine ona olan bağlılığı güçlenir.

Rachelle'nin mutluluğu görülmeye değerdir.

Düğünden kareler (1)

Düğünden kareler (2)

Düğünüyle birlikte Rachelle büyük bir medya ilgisi ile karşılaşır.

Herkes hikâyesini, azmini ve kararlığını merak ve takdir eder. The Today Show, Headline News, MSNBC, VH1, Inside Edition, Cosmopolitan gibi yayın kuruluşları ve programlar hikâyesini haberleştirir.

Medya ilgisinden dolayı ilk yıl zor geçer. Her şey rayına oturmaya başladıktan sonra "ciddi" biçimde çocuk sahibi olmayı düşünürler.

Fakat sağlık durumundan ötürü bazı zorluklar vardır. Kullandığı birtakım ilaçlar hamile kalmasını, kalsa bile kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olabilecek niteliktedir.

Bu tehlikeden dolayı, alternatif fikirler düşünürler ve "taşıyıcı annelik" seçeneğinde karar kılarlar. Çiftin yakın arkadaşları Laurel, onlar için taşıyıcı anne olmayı kabul eder.

Doğuma az bir süre kala...

Ailenin yeni üyesi gelmiştir: Minik Kaylee aralarına katılır!

Elbette Rachelle'nin engelinden dolayı, sorumluluk daha çok Chris'in üzerindedir ancak bu koca yürekli adam üstesinden gelir.

Rachelle engeline ve sorumluluklarına rağmen, ayrıca motivasyon alanında çalışan bir yazar ve konuşmacı olur.

Tüm bunlardan sonra Rachelle kendine yeni bir hedef daha koyar: Engelli insanların da "güzel" ve "seksi" olabileceklerini göstermek ister.

Bunu ispatlayabilmek adına iç çamaşırı modelliği yapar.

Fotoğraflarını #whatmakesmesexy hashtag'i ile paylaşır. Fotoğraflar büyük bir ilgi ve beğeni toplar. Sosyal medyada da epeyce paylaşılır.

Rachelle bunu yapma amacını şöyle açıklar: "Medyada ve toplumda engelli insanların güzel ve seksi olamayacağı ve aseksüel oldukları gibi bir düşünce var. Bu düşünceyi değiştirmek istedim. Bizler cinselliği yaşayabilen varlıklarız."

Rachelle başta diğer engelli insanlar olmak üzere herkese de bedenlerini kabul etmeleri, sevmeleri ve ondan utanmamalarını öğütler.

Rachelle başka insanlara, kendilerine verilen her gün en iyi şekilde değerlendirmeleri için ve başkalarına ilham olmak umuduyla öyküsünü yaymayı âdeta misyon haline getirir.

Ve bizlere şunu der: "Önemsiz şeyler üzerinde zaman kaybetmeyin. Hayatınızı "pozitif" anlar ile tanımlayın "negatif" anlar ile değil.

Biz de Rachelle'ye inanılmaz azmi, kararlığı, pozitifliği için tebrik ediyoruz. Ayrıca hem kendisine hem eşine hem de taşıyıcı annelik sorumluluğunu üstlenen arkadaşlarına da ilham veren hikâyeleri ve güzel yürekleri için çok teşekkür ediyor, mutlulukları daim olsun diyoruz. 👏👏👏

Rachelle'nin inanılmaz hikâyesi için siz ne düşünüyorsunuz?

Her yönden çok etkileyici bir hikâye. Takdir ve tebrik ediyorum!
Her şey çok güzelmiş de iç çamaşırı mankeni olmasına gerek yokmuş.
Hikâyesine üzüldüm ama işi farklı yönlere çekmiş, olmamış.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozleemctk

gerçek aşk, ve onun gücünü izlediniz.. Şimdi hava durumu..

hakan-havva-arici-castiel

Aklı apış arasında olan bir milletin böyle bir durumu anlaması beklenemez teknoloji ve bilimde eksik olan bir toplumun at gözlükleriyle baktıkları hayattan bir beklentide bulunmuşsunuz bu haberi yayınlayarak koskoca hayatın içerisinde yine vajina vs takılmış millet. Bu ülkede çocuğa tecavüz edenler var iken kapı kapı şerefsizce eli kolu sağlam dilenenler var iken bir koca'nın eşi sırf eski özgüvenini kazanması için bir modellik yapmasına izin vermesi sizce şerefsizlik diğmi ? Cidden acınacak durumdasınız kaçınız felç yada kazazede olduğunda bu medeni cesareti kullanıp standart bir hayat sürer aranızda diye bakıyorum birkaç kişi çıkar diye umut ediyorum hayatınızda yemediğiniz yemeğin tadını tarif edemeyeceğiniz gibi sakat kalmak yada felç geçirmenin'de tarifini biz engellilere yapmayın maruz kalınan durumlar içerisinde buradaki fotoğraf en masumu ...

oztrk-mtl

bende 2011 de kaza geçirdim belden aşağım felç kaldı hiç soyunarak dikkat çekmek aklıma gelmedi saçma gayet pazarlamış kendini

selda-demir

belki bir gün bizde böyle bi duruma duşucez (allah düşrmesin ) kimse gelecekte ne olacağını bilemez . o yüden bedeninize iyi bakın . kilolu olsanızda (bazılarımız) takmayın çünkü felç değilsiniz bi de bu yönden bakın .

yagmur-ilgaz

Keşke engelli insanlarında seksi ve güzel olabileceğini göstermek yerine güzel ve seksi olmanın bir öneminin olmadığını göstermeye çalışsaymış daha iyi olurmuş. Ama tabi yaptığı takdire şayan ve özgüven isteyen birşey.

Görüş Bildir