Görüş Bildir
Haberler
Dövüşmek İçin Evrilenler: Bu Erkekleri Kim Bu Hale Getirdi?

etiket Dövüşmek İçin Evrilenler: Bu Erkekleri Kim Bu Hale Getirdi?

cokiyiya
10.02.2016 - 12:54

2012 yılında yayımlanan 'Fiziksel Gücün İnsan Erkekleri Üzerindeki Önemi' adlı makalede de açıklandığı üzere erkeklerin bu durumda olması büyük oranda testosteron salgılamaları ile bağlantılı. Bu da onları daha fazla risk almaya, daha çok güç gerektiren işler yapmaya veya daha çok şiddete yönelmelerine olanak sağlıyor. Erkeklerin aslında bu aşamaya kadar evrilme konusu hem sosyolojik hem biyolojik hem de psikolojik bir konu; ve bunlar birbirleri içine o kadar karışmış durumda ki gerçekte ayırabilmek pek de mümkün değil.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Daha hızlı zihinsel dönüşüm ve görüntüyü uzaysal görselleştirebilme

1. Daha hızlı zihinsel dönüşüm ve görüntüyü uzaysal görselleştirebilme

Erkekler nesneleri görsel hale getirme konusunda oldukça başarılı. Araştırmacılar bu yeteneğin kavga etmekle bağlantılı olduğunu düşünüyorlar. Kadınlar açığı çok çalışarak kapatabilirler ama erkekler bu niteliğe doğuştan sahip.

2. Daha geniş omuzlar

2. Daha geniş omuzlar

Daha geniş omuzlar = Daha güçlü yumruklar. 👊 Geniş omuzlar; saldırgan kimselere karşı caydırıcı özellikte bir silah görevi gördüğünden, etrafa da “Bana bulaşma, seni döverim.” mesajı verirler. Konuyla ilgili olarak antropolog Richard Wrangham'ın açıklaması ise şöyle: “Geniş omuzlar boynuzlara eşdeğer!”

3. Daha büyük ve güçlü üst beden

3. Daha büyük ve güçlü üst beden

Büyük ve güçlü üst beden ise erkeklerin yumruklama, yakalama ve silah(taş, mızrak vb.) fırlatma gibi şeyleri daha iyi yapabilmelerine olanak sağlıyor.

4. Daha yüksek kapasiteli akciğerler

4. Daha yüksek kapasiteli akciğerler

Dövüşmek gibi yüksek gerilimli, kalp ve damarları zorlayan aktivitelerde erkeklerin daha iyi olmalarına olanak sağlayan şey ise gelişkin akciğerlere sahip olmaları.

5. Daha yoğun ve güçlü kemikler

5. Daha yoğun ve güçlü kemikler

Özellikle kollarda bulunan güçlü/yoğun kemikler rakibe daha fazla hasar vermek için oldukça kullanışlı. Ayrıca zorlayıcı fiziksel görevlerde kemiklerin kırılma ihtimalini de en aza indirdiği biliniyor. Bir erkekteki testosteron oranı ne kadar fazlaysa o erkeğin kemikleri o kadar güçlüdür! Yani güçlü kemikler erkeklerdeki testosteronla ile doğru orantılı.💪

6. Kısa sürede reaksiyon verebilme

Yumruklar, mermiler ve diğer tüm saldırgan ataklardan kaçınmak için  gerekli olan şey: hızlı refleksler!

7. Çene ve yüzde, daha kalın ve güçlü kemikler

Bu özellik ile bir yumruğun etkisini olabildiğince azaltabilen erkekler, çene kırılma ihtimallerini de en aza indirebiliyorlar. Ayrıca bir yumruk sonucu oluşabilecek beyin sarsıntısı riskini de çene ve yüzdeki bu kemiklerin sağlamlığı sayesinde ortadan kaldırıyorlar.

8. Daha büyük bir kalp ve yüksek kan basıncı

8. Daha büyük bir kalp ve yüksek kan basıncı

Erkeklerin daha büyük bir kalbe sahip olmaları, daha fazla kan pompalamalarına yardımcı oluyor.  Bu da dövüşmek gibi yorucu aktiviteler sırasında kanın kaslara daha iyi iletilmesini sağlıyor.  Kalbin aşırı büyük olması ve kan basıncının çok fazla olması kalp sağlığı için tehlikeli olabiliyor. 'Her şeyin fazlası zarar' diye boşuna dememişler.😂

9. Hedefe fırlatma ve gard almada hatasız olma

Erkekler dövüş sırasında taş ve mızrak fırlatma, yumruk atma gibi durumlarda oldukça başarılıdırlar. Karşı taraftan gelen ataklardan kaçınmada da aynı başarıyı sergilerler. Hatasız kul olmaz ama hatasız erkek neden olmasın🤔

10. Daha etkili ısı yayılımı ve daha fazla terleyebilme kapasitesi

10. Daha etkili ısı yayılımı ve daha fazla terleyebilme kapasitesi

Daha etkili ısı yayılımı ve daha fazla terleyebilme kapasitesi fiziksel aktivite sırasında dayanıklılığı arttırır. Özellikle de bu aktiviteler kuru ve sıcak havalarda yapılıyorsa. Erkekler daha geniş vücutlara sahip oldukça ısı yalıtımı açısından daha avantajlı vücutlara sahip olmuş olurlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Çok fazla kas yoğunluğu ve daha yüksek yağ/kas oranı

11. Çok fazla kas yoğunluğu ve daha yüksek yağ/kas oranı

Güç kesinlikle bir kavga sırasında ihtiyacınız olan şeydir. Bu yüzden sevgili erkekler ne kadar kas, o kadar güç! 💥

12. Daha fazla kan hacmi ve kandaki hemoglobin sayısının çokluğu

Daha fazla kan hacmi ve kandaki hemoglobin sayısının çokluğu, oksijen kullanım kapasitesini arttırır. Bu da rakiple savaş halindeyken işe yarayabilir! Erkeklerin bu özelliği ayrıca yaralarının daha hızlı iyileşmesini de sağlar. Hadi yine iyisiniz 😉

13. Daha kalın deri

13. Daha kalın deri

Kavga sırasında alınacak muhtemel yaraların oluşma ihtimalini azaltır.

14. Daha uzun boy

Aşağıya doğru yumruk atmakla yukarıya doğru yumruk atmak arasında elbette fark var! Aşağıya doğru yumruk atmak, attığınız yumruğun gücünün 2 katı kadar olmasını sağlar. Bu da takdir edersiniz ki kavga ederken büyük bir avantaj! 😏

Son olarak söylemeliyiz ki...

Kadınlara göre daha büyük, daha güçlü, daha kaslı olabilirsiniz. Bünyeniz kavgaya yatkın bir şekilde gelişmiş olabilir. İlkel içgüdüleriniz onları kaşıyıp şiddete eğimli olmanızı isteyebilir. Her sabah ayna karşısına geçip kendinize ve vücudunuza bir bakış atıp onunla gururlanabilirsiniz; onu daha da çok geliştirebileceğinizle övünebilirsiniz. Ne var ki bu sizin kötü bir insan olmanızı gerektirmez. Bazı zamanlarda bu kavgacı yönlerinize dur demeyi de bilmelisiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
302
138
46
24
16
9
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?