Dövizin Yükselmesiyle Birlikte Türkiye'deki Vatandaşlar ve Gurbetçiler Arasındaki "İyi Yaşam" Savaşı ve Oy Kullanma Meselesi

2.6bPAYLAŞIM

Bu tartışmalar nasıl sonuçlanacak bakalım.

Euro ve Dolar'ın yükselmesiyle birlikte Türkiye ekonomisi de havlayan köpekler binilen atlar şeklinde tartışılıyor. Her zamanki gibi bilimsel verilerle karşımıza çıkan bir muhatap bulamıyoruz. Piyasalardaki her aşırı oynaklık durumunda da biz vatandaşlarda sinirler bi' geriliyor.

Geriliyor çünkü insanlar gelecek kaygısı yaşıyor. Cepte duran para olduğu yerde değer kaybediyor, eriyip gidiyor. Biz sinirlenmeyelim de kim sinirlensin? E bu siniri de vatandaşımız gurbetçilerden çıkartıyor.

Her dolar, euro yükseldiğinde gurbetçiler ve Türkiye vatandaşları arasında gerçekleşen tartışmalara şahit oluyoruz. Türkiye'deki vatandaşlarla gurbetçilerin bu konuda aynı düşünmediklerini, sözlü olarak birbirlerine girdiklerini görüyoruz. Bu ne kadar doğru ya da kim haklı bilemem. Sizlere sadece yürütülen tartışmalardan önemli olan 2-3 konuyu aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle dövizde aşırı dalgalamalar meydana geldiğinde ilk düşünülen ve söylenenlerden biri gurbetçilerin bu durumdan büyük zevk aldığı. TL'nin değer kaybetmesiyle gurbetçilerin ellerini ovuşturdukları düşünülüyor.

Ellerindeki paranın değerlendiği bir gerçek tabii ama bu duruma seviniyorlar mı bilemiyoruz.

E durum böyle olunca Türkiye'deki insanlar da gurbetçilerin güllük gülistanlık bir şekilde yaşadığını düşünüyor.

Gurbetçiler de bunu kabul etmeyip Türkiye'deki insanların kendilerinden daha iyi yaşam şartlarına sahip olduklarını söyleyerek ekonomik kriz olduğuna inanmıyor.

Anlayacağınız bir yaşam savaşı, karşılıklı bir suçlama durumu var.

Türkiye'de lüks içinde yaşadığımızı birçok gurbetçiden duyabilirsiniz. E tabii bu üretilen argümanlar da vatandaşın canını sıkıyor.

Tüm yapılan bu tartışmalar da "gurbetçiler oy kullanmasın!" sonucuna bağlanıyor. Hatta bir tık daha ileri giderek Türk vatandaşlığından çıkarılmaları gerektiğini düşünenler bile mevcut.

Gördüğünüz gibi olay çok farklı bir boyuta geçmiş durumda. İnsanlar, yılda sadece 2 hafta geldikleri Türkiye'nin kaderinde belirleyici olmalarını istemediklerini dile getiriyor.

Sizce gurbetçilerin belli kurallar çerçevesinde oy hakları ellerinden alınmalı mı? Benim durumum kötü senin durumun iyi tartışması sizce nasıl sonuçlanır?

Yorumlarda bu meseleyi tartışalım.

Bu da bonus olsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

gurbetcıler kendı ayaklarına sıkıyor. mıllet nefret edıyor bunlardan yuzlerıne gulup paralarını sogusledıklerı arkasındanda kufrettırdıklerı ıle kalıyorlar. o kadar medenıyet yuzu gor ama ortadogulu olan kafandan cıkama:P bunlar japonyada sırket sahıbı bısıkletle ıse gıdınce "mal mı bu patron o kadar araba uretıyor bısıklette neymıs" dıyen zıhnıyetle aynı kafa ortacagda beyınlerı cogunun. buraya gelınce bı acındırmalar sonra kazandıgı ıle hava atmaya ugras gostermeler felan. ozellıkle kazandıgı herseyı gosterme derdındeler bu neyın kafası dıyor ınsan

aycaipekci

Euro'ları Türkiye'de değerli, Yılda bir gelsinler, krallar gibi yaşasınlar, gezsinler. Buna kimsenin bişey demeye hakkı yok, bizi hiç bağlamaz. Ama oy kullanmasınlar, bu hiç adil değil. Yurt dışında da sürünüyoruz ayaklarına hiç bir gurbetçi yatmasın, inanmam. Gurbetçi eniştem yılda bir gelir, Almanya'nın şusu iyi busu iyi hep anlatır. Ya adam bel fıtığı şüphesi ile Almanya'da emekli edilmiş. Bakın fıtık olduğu için değil. Fıtık başlangıcı şüphesi ile emekli olmuş. Var mı ? Bizim iş yerinde fıtıktan 5 gün rapor alan işçinin, patron tarafından bu böyle olmaz, ya kal ya git diye fırçalandığını gördüm ben.

pazartesi

Ablacım sen kalburüstü kesimden çık bi hele. Biz çeşmeyi anca tuvalette görüyoruz 🤣

gizem.dikmen

Ablam gelmiş hademelik yaparak kazandığı parayla Çeşme'den 2 milyonluk ev almış, bi de diyor ki "yan villanın 2 tane arabası var"... Yan villada İstanbul sosyetesinden bilmem kim oturuyor da ondan salak! Bak ben o sosyetiği yolda dahi göremiyorum lakin sen bok temizleyerek komşu olabiliyorsun! Aramızdaki fark bu işte!

corpse-bride

doyumsuz bunlar

kendineassassin

Duruma tepki gösteren gurbetçilerin söylediklerinden bile anlaşılıyor kimi gerçekler.. Mâdem orada zor geçiniyorlar, Türkiye'de de kriz falan yok o hâlde niye elin ülkesinde yaşamaya devâm ediyorlar?? Gelip ülkelerinin sefâsını(!) 365 gün sürseler ya.. (: Oy moy vermesinler, kardeşim; senede en fazla bir ay dövizle tâtil yapacakları ülkenin diğer 11 ayı üzerine de söz söyleme hakları olmamalı..

Görüş Bildir