Görüş Bildir
Haberler
Domuz Gribinde Her Geçen Gün Yeni Vakalar Ortaya Çıkıyor

Domuz Gribinde Her Geçen Gün Yeni Vakalar Ortaya Çıkıyor

Onedio Medya
26.03.2015 - 17:49
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanlığı'nın 'Domuz gribi salgını' yaşanmadığını söylemesine rağmen, her geçen gün yeni vakalar ortaya çıkıyor. 

Kocaeli'nde bir kişinin grip sebebiyle öldüğü iddia edildi. Sakarya'da da soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 7'si çocuk 13 kişi, domuz gribi şüphesiyle gözlem altına alındı. CHP Kocaeli Milletvekili Hilal Kaplan, domuz gribinden 42 kişinin öldüğünün açıklandığını belirtirken, 'Belki de verilerin bazıları sağlıklı olmadığı için bu verinin de üstünde veri olduğu konusunda kaygım var' dedi.

Domuz gribi vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne başvuran 59 yaşındaki Mahmut S.'nin domuz gribi sebebiyle yaşamını yitirdiği iddia edildi. Hastane yetkilileri konuya ilişkin açıklama yapmazken, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği de telefonlara cevap vermedi. Bir süre önce de Darıca ilçesindeki Farabi Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan 35 yaşındaki Selda Tuğgün, domuz gribi nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Öte yandan, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 7'si çocuk 13 kişi, domuz gribi şüphesiyle gözlem altında tutuluyor. Hastalardan bazılarına zatürre teşhisi konurken 'domuz gribi' şüphesiyle hastalardan alınan kan örnekleri Ankara'daki laboratuvara gönderildi. Sonuçlar kesinleşinceye kadar hastaların gözlem altında tutulacağı bildirildi. 

Teşvikiye Mahallesi'nde yaşayan aynı aileden 10 kişi, dün gece yüksek ateş ve halsizlik şikayetiyle ambulansla Pamukova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastalar domuz gribi şüphesiyle acil serviste tedavi altına alındı. Daha sonra aynı aileden 3 kişi daha benzer şikayetlerle hastaneye başvurdu. Hastaneye başvuran 7'si çocuk 13 kişiden H1N1 virüsü şüphesiyle kan örnekleri alındı. Yapılan kontrollerde hastalardan bazılarına zatürre teşhisi konuldu. Hastanenin acil servisi bir süreliğine kapatıldı. Diğer hastalara hastanenin başka bir bölümünde hizmet verildi. Alınan kan örnekleri Ankara'daki laboratuvara gönderildi. Tedavi altına alınan hastalardan hamile bir kadın ve çocuğu Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, diğer hastalar ise Geyve Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastalar izole odalarda gözlem altına alındı. Sonuçlar kesinleşinceye kadar hastaların gözlem altında tutulacağı bildirildi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hilal Kaplan, domuz gribinden 42 kişinin öldüğünün açıklandığını belirterek, 'Belki de verilerin bazıları sağlıklı olmadığı için bu verinin üstünde olduğunda da kaygım var.' dedi. Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında domuz gribine değindi. Bir eylem planı olmadığı eleştirisini getiren Kaplan, şunları kaydetti: 'Ama aşılama ile ilgili soru önergesine verdiği yanıtta Sayın Bakan'ın 6 milyon doz civarında bir grip aşısının alındığını, 3 milyon dozunun kullanıldığını ve 3 milyon doz civarında da her olasılığa karşı bir salgın açısından bekletilmesi gerektiğini söyledi. Halbuki grip aşısının bekletilmesinin mantığı yok. Mart ayındayız. 3 milyon doz aşıyı Mart'ın sonuna kadar niye bekletiyorsunuz? 3 milyon doz aşı ne olacak? Diyelim ki önümüzdeki aya kadar yeterli oranda kullanmadınız 3 milyon doz aşı nereye gidecek, çöpe gidecek. 3 milyon doz aşı bir ay sonra çöpe atılacak' Domuz gribinden 42 kişinin öldüğünün açıklandığını ifade eden Kaplan, 'Belki de verilerin bazıları sağlıklı olmadığı için bu verinin üstünde olduğunda da kaygım var. Hekimim ben. Bir vakanın domuz gribi tanısı koyabilmeniz için boğazından süprüntü almanız lazım.' 

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da domuz gribinin son birkaç haftada tüm ülkeyi sardığını ve 33 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, 'Salgını kabul etmek ve aşılama başlatmak için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor?' dedi. Özkoç, yaptığı açıklamada, domuz gribi sebebiyle Sakarya'da önceki gün bir kişinin öldüğünü, bugün de 13 kişinin karantina altına alındığı bilgisini verdi. Son birkaç haftada Türkiye'de 33 kişinin domuz gribinden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Özkoç, 'Bu rakamı, Sağlık Bakanı açıklıyor ve 'yaygınlığı, salgın boyutunda değil' diyor. Biz de soruyoruz, kaç kişinin ölümü, bir hastalığı salgın kabul etmenizi ve önlem almanızı sağlar?' diye sordu.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun domuz gribinden korunmak için sadece el yıkamayı, odaları havalandırmayı tavsiye ettiğini ve bu önlemleri sıraladığını vurgulayarak, '33 candan bahsediyoruz burada. Bir an önce köklü önlemlerin hayata geçirilmesi lazım. Bakanlığın stoklarında grip salgınında kullanılmak üzere yaklaşık 3 milyon doz aşı olduğu belirtiliyor. Bu aşılar ne zaman kullanılacak? Nasıl kullanılacak? Domuz gribine çare olabilecek mi? Parti olarak da Meclis gündemine getirdik, cevabını arıyoruz.' açıklamasında bulundu.

Cihan

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın