Görüş Bildir
Haberler
Dolardaki Düşüşün Sebebi: Merkez Bankası Satışlara Devam mı Ediyor?

Dolardaki Düşüşün Sebebi: Merkez Bankası Satışlara Devam mı Ediyor?

Son günlerde dolardaki düşüş Türkiye'nin ana başlığında yer alıyor. Erdoğan'ın pazartesi günkü açıklamaları ile başlayan gerileme sürüyor. Bu düşüşün devamı gelecek mi?

Ekonomist Uğur Gürses yazısında Merkez Bankası'nın son iki gündür piyasaya müdahale etmediğini ama satışların sürdüğünü yazdı...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kamu bankalarının döviz satışları sürüyor

Kamu bankalarının döviz satışları sürüyor

İşte Uğur Gürses'in ''Arka kapıdan' döviz satışının dönüşü' yazısı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından pazartesi akşamüzeri açıklanan, 'Kur korumalı TL mevduat' mekanizmasının ilanı ile 18 TL'ye kadar yükselmiş dolar kuru 12-13 TL seviyesine düşürmüştü. Bu açıklamanın olduğu saatler Türkiye'deki piyasaların kapandığı saatler olsa da uluslararası işlem platformlarında işlemler yapılabiliyordu. Cumhurbaşkanının açıklamalarının 'anons etkisi' ile kurların gerilediği görüldü. Kimi iktisatçıların 'örtülü faiz artırımı' diye tanımlamaları oldu. Ancak o saatlerde kimi bankacılar, kamu bankalarının eskiden olduğu gibi platformlarda döviz satışında görüldüğünü söylüyordu.

Döviz büfesi kuyrukları

Döviz büfesi kuyrukları

Kararın açıklandığı günün ertesi günü (21 Aralık Salı) kurların gerilemiş halinde bile yine aynı biçimde satış yapan kamu bankalarının izlerinden bahsediliyordu. Kurların gerilemesi ile dövize talep geldiği anlaşılıyordu. Bazı banka genel müdürleri de vatandaşın milyar dolarlık döviz bozdurduğunu anlatırken, Anadolu Ajansı da döviz büfesi önünde 'vatandaşların döviz bozdurmak için kuyrukta olduklarını' aktarıyordu.

Veriler ne diyor?

Veriler ne diyor?

Öyle ki kimi mecralarda 'bunu haber alanların milyar dolarlık satış yaparak kazanç elde ettikleri' iddia ediliyordu. Banka müşterileri için mobil bankacılık uygulamaları üzerinden öyle kolay olmayan bir yol.

'Anons etkisiyle' kurların düştüğünü düşünen bazı döviz yatırımcılarının ellerindeki dövizi satmaya çalışmaları gayet normal. Ancak kuru gerileten bu 'anons etkisi' miydi? Yoksa buna eşlik eden 'gaz verici' kamusal organize satışlar mıydı?

Bunların nihai izlerini verilerde aramak gerekiyordu.

Merkez Bankası döviz mi sattı?

Merkez Bankası döviz mi sattı?

Nitekim ilk akan verilerden biri olan Merkez Bankası'nın analitik bilançosu bize bu verileri ve ipuçlarını sunuyor.

Bankanın verileri, Merkez Bankası'nın pazartesi günü 3.5 milyar dolar, salı günü de 3.4 milyar dolar sattığını gösteriyor.

Özeti şu: 18 TL'den 12-13 TL'ye düşürmek için 7 milyar dolar satılırken, propaganda kanallarında da kamusal döviz satışları hiç söylenmeden, tek başına 'vatandaşın sattığı' anlatılmış oldu.

'Arka kapı' operasyonları

'Arka kapı' operasyonları

20 ve 21 Aralık günlerinde Merkez Bankası'nın hiç dövize satış yönünde doğrudan müdahale yapmadığı biliniyor. Böylelikle bu iki günlük toplam 7 milyar doların yine 'arka kapıdan' kamu bankaları aracılığıyla satıldığı apaçık ortada. Son bir aydaki en güçlü satışlar da bunlar olmuş.

Kaynaklarım kamu bankalarının yaptığı gibi bazı özel bankaların da 'arka kapı' operasyonlarına girmeye 'ikna edildiğini' anlatıyor.

Merkez Bankası son 3 ayda faizi enflasyonun altına çekerek TL'den kaçışı hızlandırdı. Aralık ayında ise döviz satış müdahalelerinde başlayarak 21 günde 17 milyar dolar satış yapmış oldu. Brüt döviz rezervleri ise 21 Aralık gün sonu itibariyle 113 milyar dolara gerilemiş durumda.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
13
6
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deniz Akay

dolar düşmedi, eski hâline geldi. kim bilir ne yaptılar doları o kadar yükseltip.