TL’deki Değer Kaybı Sürdü: Merkez Bankası'ndan İkinci Hamle

 > -

İstanbul seçimleri ve ABD ile ilişkiler başta olmak üzere TL'yi zorlayan başlıkların gündemdeki yerini koruduğu bir ortamda Çin-ABD müzakerelerinde iyimserliğin kaybolması ve İran-ABD arasında artan gerilimin de etkisiyle dolar 6.25 sınırına, euro da 7 liraya tırmandı. Türk Lirası'nda yaşanan sert değer kayıplarının ardından Merkez Bankası önce 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdi, ardından zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitti.

Detaylara bakalım... 

Bloomberg HT'nin aktardığı bilgiye göre, Türk Lirası, pazartesi gününden beri en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

Dolar/TL bugün 6.2460'a kadar tırmandı ve 24 Eylül 2018'den beri en yükseğini gördü. Euro/TL de 11 Ekim 2018'den bu yana ilk kez 7 lirayı aştı ve 7.0334'ü test etti. 

Geçen yıl yüzde 30 değer kaybeden TL, bu yıl yüzde 17 daha değer yitirdi.

Dünya gazetesinin haberine göre analistler, seçimin tekrar yapılacağı 23 Haziran'a kadar TL'ye yönelik risk algısının devam etmesini bekliyor. 

S-400 ve F35 nedeniyle ABD ile ilişkiler, TCMB'nin rezervleri, döviz tasarruf sahiplerinin TL'ye geçme isteksizliği gibi risk unsurları da göz önünde bulundurulduğunda TL'deki baskının ve kurdaki yükselişin süreceği düşünülüyor.

İçerideki risklerin yanı sıra ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının tekrar alevlenmesi küresel bazda endişe yaratıyor.

Öte yandan Türkiye'nin 5 yıl vadeli CDS primi 487 baz puan ile eylül ortasında bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Grafik: Bloomberg

Sert artışında ardından TCMB, 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini duyurdu. Bu kararla kurlar bir miktar gevşedi.

Merkez Bankası, Türk Lirası Likidite Yönetimine ilişkin yaptığı basın duyurusunda, "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır" ifadelerine yer verildi.

Uzman görüşü: 'Sert satışlar sonrası kısmi dip çabası görüyoruz'

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı Bloomberg HT'ye seçim belirsizliğinin bir süre daha ötelenmesi gibi konularla TL varlıklar ve risk priminin yüksek seyredeceğini belirtti. 

Pazı "5 yıllık risk priminin 400'lerin altından yeniden 470'lere geldiğini görüyoruz, bu önemli bir gösterge." dedi.

Kurda yukarı hareketle beraber enflasyonda öngörüldüğü gibi yılın sonuna doğru gevşeme olamayabileceğini belirten Pazı "Enflasyonun sene sonunda % 16'lara inmesinin mümkün olmadığı yavaş yavaş fiyatlanıyor. Gösterge tahvilde ve 10 yıllığın faizinde 5 - 6 ayın en yüksek seviyelerini görüyoruz.  

Yani ekimden bu yana TL varlıklar en zayıf noktada diyebiliriz. Endekste de sert satışlar sonrası kısmi dip çabası görüyoruz" yorumunu yaptı. 

Pazı temkinli duruşun korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ve ilerleyen saatlerde Merkez Bankası'ndan ikinci adım geldi ve TL zorunlu karşılık oranı yüzde 30'a indirildi.

Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Finansal piyasalarda son dönemdeki gelişmeler dikkate alınarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla

  • Türk lirası zorunlu karşılıkların Döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilmesine, 

  • Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan artırılmasına karar verilmiştir.

Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilebilmesi imkânına ilişkin yapılan değişiklik sonucunda piyasaya 2,8 milyar ABD doları likidite verilmesi ve piyasadan 7,2 milyar TL tutarında likidite çekilmesi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişiklik sonucunda ise piyasadan 3 milyar ABD doları likidite çekilmesi beklenmektedir."

Kurlar ilk tepkide hafif aşağı yönlü hareket etse de bu adımlara karşın piyasada tansiyon sürdü. Saat 17:10'da dolar 6.2400, euro 7.0290 ve sterlin 8.1370 seviyelerinden işlem gördü. 

Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki değer kaybı sosyal medyanın da gündeminde...

Dünya, Bloomberg HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir