Doktorların Psikolojisi Ne Olacak? 'Entübe Edilecek Hastalar Son İsteklerini Söylüyorlar'

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Salgın döneminde doktorların verdiği mücadelenin dozu her geçen gün artıyor. Hem vaka sayılarındaki artış, hem de entübe edilecek hastalarla kurdukları duygusal bağ doktorları psikolojik olarak yıpratıyor. Entübe edilecek hastaların birçoğu doktorlara son arzularını iletiyor... 

Geçen haftalarda vaka oranının iki kat arttığı Antalya’da yoğun bakım doluluk oranı da yüzde 71’e ulaşmıştı. Artışla birlikte Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Kovid-19 hastalarının tedavi edildiği yoğun bakım sayısı da altıya çıkarıldı.

Kentteki 46 pandemi hastanesinden birisi olan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kovid- 19 yoğun bakım servisini DHA görüntüledi.

'Yoğun bakımdaki tedavi 20-25 gün...'

Yoğun bakım sorumlusu Doç. Dr. Öztürk, “Buradaki tedaviler hastalar için sıkıntılı bir sürecin başlangıcı anlamına geliyor. Hastalarımızın bir kısmı tedaviyle iyileşirken bir kısmı da soluk borularına bir tüpün yerleştirilmesi ve mekanik ventilatör cihazına bağlanmak durumunda kalıyor” dedi.

Vaka sayıları arttıkça yoğun bakımlara daha ağır hastaları almak durumunda kaldıklarını belirten Doç. Dr. Nilgün Kavrut Öztürk, şunları söyledi: “Pandeminin başında servislerde yatan hastalarımız biraz daha iyi durumdaki hastalarken, şu an neredeyse çoğunluğu entübe ihtiyacı olan hastalarımız. Hastaların yoğun bakımdaki tedavileri ortalama 20- 25 gün sürüyor. Sohbet ederek buraya aldığımız hastaların bir kısmı taburcu oluyor, bir kısmı kötüleşiyor.”

'Son isteklerini söylüyorlar...'

Bu süreçte en büyük mutluluklarının hastaneden bir hastanın yürüyerek çıkması olduğunu söyleyen doktor şunları anlattı: “Entübe etmek durumunda kaldığımız hastalara öncesinden, uyutacağımızı ve soluk borularına bir tüp yerleştireceğimizi söylüyoruz. Hastalarımız bu aşamada ciddi ölüm korkusu yaşıyor. Hastalarla duygusal bir bağ kuruyoruz. Bir kısmı o sırada son isteklerini söylüyorlar. Ailelerinden kimse yanında olamazken, yanlarında olan kişi bizler oluyoruz. Bu bizim için de oldukça ağır bir psikolojik yük oluyor. 75 gün yatan ve daha sonra kaybettiğimiz hastalarımız oldu.”

Yoğun bakımda görev yapan Dr. Mustafa Deniz Sarı ise çok büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirterek şunları anlattı 👇

“Sadece öğle yemeklerinde oturmaya zaman bulabiliyoruz. Hastaları anlık olarak takip etmek durumundayız. Pandemi ilk başladığı süreçte eşim ve çocuğumdan ayrı bir evde kaldım. Dört ay kadar ailemi göremedim. Bu süreç herkes için zorlu bir süreç. Buradaki çalışanlar insanüstü bir emek veriyor. Vatandaşlarımızın da buradaki çalışma temposunu görüp biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Son dönemde yoğun bakıma gelen hastaların durumu çok ağır. Şu an buradaki yedi hastamız da cihaza bağlı, kendi soluk alıp verebilen hastamız yok.”

Dünyanın En Büyük Buzdağı Yok Oluyor: İstanbul'dan Büyüktü Şimdi Rize'den de Küçük - onedio.com
Dünyanın En Büyük Buzdağı Yok Oluyor: İstanbul'dan Büyüktü Şimdi Rize'den de Küçük - onedio.com
TÜİK Asgari Ücret Önerisini Açıkladı - onedio.com
TÜİK Asgari Ücret Önerisini Açıkladı - onedio.com
Azra Kohen ve Başak Sayan Yine Davalık Oldu - onedio.com
Azra Kohen ve Başak Sayan Yine Davalık Oldu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir