Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diyarbakır Valisi: 'İzinsiz Gösterilere Katılmayın'

Anasayfa > Gündem

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, HDP'nin Çarşamba günü Sur için yaptığı yürüyüş çağrısı üzerine, halkı, izinsiz gösteri ve yürüyüşler konusunda sağduyuya davet etti. Sur'daki 6 mahallede bulunan 'sıkıntılı bölge'nin de bugün itibariyle yüzde 98’lik kısmının temizlendiğini açıklayan Vali Aksoy, yaşanan olaylar nedeniyle 4 bin 500 ailenin evini terkettiğini söyledi.

Diyarbakır Valiliği'nde basın açıklaması yapan Vali Hüseyin Aksoy, PKK'ya yönelik operasyonlar ve kentteki son durumla ilgili bilgi verdi. Vali Aksoy, kentteki 6 mahallede bulunan 'sıkıntılı bölge'nin bugün itibariyle yüzde 98’lik kısmının temizlendiğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakırlıları çarşamba günü operasyonların ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesine yürümeye çağırmıştı. Demirtaş, ilçede sokağa çıkma yasağının kalkmasını istemişti.

'Çıkmak isteyen sivillere her kolaylık sağlanır'

'Çıkmak isteyen sivillere her kolaylık sağlanır'

Vali Aksoy, izinsiz gösteri ve yürüyüşlere kimsenin katılmamasını istedi. Vali'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

'Özellikle çalışmalar yürütülürken sivillerin zarar görmemesi için sokağa çıkma yasağı ilân etmek zorunda kaldık. Güvenlik birimlerimiz çalışmalar sürecinde en önemli hassasiyeti sivillerin zarar görmemesi üzerine kurmuştur. En baştaki komutanlardan en uçtaki uzman çavuşa kadar bütün birimlerimize bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. 6 mahallemizdeki sıkıntılı bölgenin bugün itibarıyla yüzde 98’lik kısmı temizlenmiştir. Bu güne kadar 7 çukur kapatıldı, 204 barikat kaldırıldı. Sivillerin güvenlik bölgeye taşınmalarıyla ilgili bir sürü çalışma gerçekleştirildi. Birçok vatandaşımız güvenlik birimlerimizce bölgeden çıkarıldı.

Özellikle içeride sivillerin var olduğu konusunda STK’lar tarafından bize taleplerde bulunuldu. Biz de her önlemi alacağımızı ifade ettik. Bu amaçla operasyonlara ara verdik. Siviller çıkmak istiyorsa imkân tanıdık. İlk aşamada 1 saatlik aralar verdik. Her türlü tedbiri aldık. Daha sonra yeni talepler geldi, süre uzatılabilir mi diye, biz de 15:30 – 17:00 arasına uzattık. Güvenlik önlemlerini aldık. Bugüne kadar içeriden çok sayıda sivil vatandaşımız dışarı çıktı. Yine biz açıklamalarımızda şunu ifade ettik, dedik ki; içeriden çıkmak isteyen terörist de varsa onların can güvenliği de devletin teminatı altındadır. Onları da adalete teslim ederiz dedik. Çıkan üç kişiyi de adalete teslim ettik.

Bundan sonra da çıkacak olan herhangi bir sivil vatandaşımız varsa, her kolaylık sağlanır. Terörist de çıkacaksa yargıya teslim edilir. Bugün de dâhil her gün, güvenlik birimlerimiz anonslar yapıyor. Siviller çıkmak istedikleri takdirde her kolaylık kendilerine gösterilecek. Eğer içeride sivil, çocuk varsa her türlü tedbiri almaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bizim buradaki amacımız kimsenin burnu kanamadan Diyarbakır’ın huzurunun yeniden tesisidir. Güvenlik birimlerimiz aynı kararlılık ve heyecanı taşımaya devam edecek.'

'Herkesin sağduyulu davranması gerekir'

'Herkesin sağduyulu davranması gerekir'

'Diyarbakır’da toplantı ve yürüyüşlere hassasiyet gösteriyoruz. Basın açıklamalarına müdahale etmiyoruz. Ancak önce izin alınması gerekir, yürüyüşler için. Diyarbakır’ın huzur ve güven ortamını bozmamak adına herkesin sağduyulu davranması gerekir.'

'Yaklaşık 4 bin 500 aile evini terk etti'

'Yaklaşık 4 bin 500 aile evini terk etti'

'6 mahallemizde yaklaşık 24 bin insanımız yaşıyordu. Büyük bir kısmı yaşanan olaylar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 4 bin 500 aile terk etti. Bir kısmı ev kiraladı, bir kısmı akrabasına gitti. Bazılarını da biz otellerde misafir ediyoruz. 801 aile misafir ettik. 104 aile ve 406 kişi şu anda yaşıyor.

'Taşınan ailelere 1000'er lira yardım yaptık. 5 bin aileye, 3, 5 milyonu Başbakanlık, diğer kısmı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan olmak üzere toplam 10 milyon 769 bin lira nakdi yardım bu vatandaşklarımıza yapılmıştır.'

'Sur içerisinde çatışmaların olduğu bölgede değil ama diğer bölgelerde 2 bin 100 koli gıda yardımı ve 11 bini aşan ekmek dağıtımı gerçekleşmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce 4 bin koli, Kızılay tarafından 750 paket gıda ve 750 battaniye, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca ise 8 bin koli gıda, 8 bin battaniye dağıtılmıştır. Sur, ticari yaşamın yoğun olduğu bir alan. 1.160 esnafa da 3 milyon 322 bin yardım Başbakanlık Acil Destek'ten ulaştı. Özellikle bölgeden taşınmak zorunda kalan ailelerin mağduriyetini en aza indirmek için 3 bin toplum yararına çalışma kadrosu tahsis edildi Bakanlık tarafından. 3 bin toplum yararına çalışan kişiyi istihdam etmeye başlayacağız. İlk başta 3 ay sürecek.'

Ajanslar ve Al Jazeera

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

kandilden gelen talimat '' şehir savaşında çok kayıp veriyoruz bundan vazgeçelim'' içeride 50 tane yabancı ajan sıkışmış,kurtarmak için halkı yürütelim :)) ... Devamını Gör

itsasin

gösterinin iznimi olur .ben devleti protesto etmek için devletten izinmi alıcam.