Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler arası tartışmalar olduğu gibi, bir dinin içerisinde de yapılması ve yapılmaması gerekenler zaman zaman anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Farklı mezhepler, aynı mezhebin farklı yorumları, dini önem atfedilen kültürel objeler (örneğin nazar boncuğu) derken konu iyice dallanıp budaklanıyor. 

Peki din konusunun hayatımızdaki önemi nedir? ABD merkezli performans yönetimi ve danışmanlık şirketi Gallup, Inc., 155 ülkeyi kapsayan bir istatistik araştırma yapmış. Yöntem oldukça basit, “Din, hayatınızda önemli bir yer tutar mı?” diye soruluyor katılımcılara, “Hayır” cevapları listeleniyor. Ortaya da aşağıdaki sonuç çıkıyor.

Kaynak: http://www.ecotripsos.com/dineonemvermey...

10. Finlandiya

Finlandiya'da nüfusun %69'u (4 milyon kişi) için din hayat içerisinde önemli bir yer tutmuyor.

9. Japonya

127 milyon nüfuslu Japonya'nın da %71'i "din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diye cevap veriyor ankete. Yaklaşık 90 milyon kişi.

8. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti'nde de oran oldukça yüksek. 8 milyon kişiye denk gelen %72'lik bir grup dini inancı önemsemiyor.

7. Fransa

67 milyon nüfuslu Fransa'da 50 milyon kişi din önemli bir olgu değil. (%74)

6. İngiltere (Birleşik Krallık)

İngiltere'de bu oran daha da yükseliyor ve yine yaklaşık 50 milyona denk gelen bir %76'yı kapsıyor.

5. Norveç

Norveç'te 5 milyon kişiden 4 milyonu dini inancı önemsemiyor (%78).

4. Estonya

Hiç bir önemli olayda kolay kolay adından söz ettirmeyen Estonya'da 1 milyon 300 binlik nüfusun 1 milyonu için dini inanç çok da mühim bir konu değil (%78).

3. Çin

Çin sınırları içerisinde yaşayan 1 milyar 100 milyon kişi (%82) hayatını dini inancına göre yönlendirmiyor.

2. Danimarka

Yine Vikingler... Danimarka'da hayatını inançla yönlendirmeyen insanlar nüfusun %83'ünü oluşturuyor. Yaklaşık 4.5 milyon kişi...

1. İsveç

%88 gibi büyük bir oranla "Din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diyen İsveç, araştırmayı birincilikle kapatıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
radicpan

Abde yide koymalıydınız hem ırkçılar hem dinciler hemde ülkelerine bazı müslüman ülkeler giremiyor müslümanlara küfür herşey var

maksimx999

insanlarin çogunun inanmadigini Allah kuran da soyluyor zaten onlar mahser gunu buyuk bir pismanlik için de olacaklar ama geri donus yok musluman ol dunyanin en fakir ulkesinde bile yasa esas hayat ahret hayatti oldugunu yuce Allah kuran da belirtiyor

mizahbukucu

İnançlara karışmamalıyız herkesin dini kendine doğru.

benim-adim-deniz

Bu şekilde sonuçlar alınması gayet normal. Bakın işte, istatistiğe göre liste başı İsveç ki bu ülke dünyanın her anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri. Herşeyden önce insana değer veriliyor !!! Fazlada uzatmadan söylemek istiyorum, bence din bir algı yaratmanın toplumu kontrol altında tutmak ve buna bağlı olarak yönlendirmenin en kuvvetli yoludur. Bilgiyi kültürü refere almış bir ülke ile dini ön planda tutup yönetilen ülkere ve sonucunda sahip olduları şeyleri bir bakın, karşılaştırın. Buna ülkemiz de dahil.. Yazık, gerçekten çok yazık..

refikzafer

Dini az önemseyen ülkelerin çoğunun gelişmişlik ,zenginlik ,insan hakları (çin) hariç istatistiklerde en üst ülkeler kategorisinde olması da manidar!Az gelişmiş ülkelerin de dine ne kadar bağlı olması ve genel de diktatörlük ve tek adam yönetimleri ile yönetilmesi de bir o kadar manidar!

muallim-nuri

Allah'a karşı yalan uyduran ( " bunlar eskilerin uydurduklari safsatalar " diyen ) , yahut kendisine hak gelmişken onu yalan sayandan ( ateist,agnostic,nihilist .... ) daha zalim kimdir? Cehennemde kâfirlere yer mi yok? Ankebut/68 - Yani ...One way ticket veya No return back.... diyorsunuz !.. - O zaman biz de ... bon voyage ... diyoruz !..

Görüş Bildir