Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

-

Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

Dini İnancı En Az Önemseyen 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler arası tartışmalar olduğu gibi, bir dinin içerisinde de yapılması ve yapılmaması gerekenler zaman zaman anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Farklı mezhepler, aynı mezhebin farklı yorumları, dini önem atfedilen kültürel objeler (örneğin nazar boncuğu) derken konu iyice dallanıp budaklanıyor. 

Peki din konusunun hayatımızdaki önemi nedir? ABD merkezli performans yönetimi ve danışmanlık şirketi Gallup, Inc., 155 ülkeyi kapsayan bir istatistik araştırma yapmış. Yöntem oldukça basit, “Din, hayatınızda önemli bir yer tutar mı?” diye soruluyor katılımcılara, “Hayır” cevapları listeleniyor. Ortaya da aşağıdaki sonuç çıkıyor.

Kaynak: http://www.ecotripsos.com/dineonemvermey...

10. Finlandiya

Finlandiya'da nüfusun %69'u (4 milyon kişi) için din hayat içerisinde önemli bir yer tutmuyor.

9. Japonya

127 milyon nüfuslu Japonya'nın da %71'i "din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diye cevap veriyor ankete. Yaklaşık 90 milyon kişi.

8. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti'nde de oran oldukça yüksek. 8 milyon kişiye denk gelen %72'lik bir grup dini inancı önemsemiyor.

7. Fransa

67 milyon nüfuslu Fransa'da 50 milyon kişi din önemli bir olgu değil. (%74)

6. İngiltere (Birleşik Krallık)

İngiltere'de bu oran daha da yükseliyor ve yine yaklaşık 50 milyona denk gelen bir %76'yı kapsıyor.

5. Norveç

Norveç'te 5 milyon kişiden 4 milyonu dini inancı önemsemiyor (%78).

4. Estonya

Hiç bir önemli olayda kolay kolay adından söz ettirmeyen Estonya'da 1 milyon 300 binlik nüfusun 1 milyonu için dini inanç çok da mühim bir konu değil (%78).

3. Çin

Çin sınırları içerisinde yaşayan 1 milyar 100 milyon kişi (%82) hayatını dini inancına göre yönlendirmiyor.

2. Danimarka

Yine Vikingler... Danimarka'da hayatını inançla yönlendirmeyen insanlar nüfusun %83'ünü oluşturuyor. Yaklaşık 4.5 milyon kişi...

1. İsveç

%88 gibi büyük bir oranla "Din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor" diyen İsveç, araştırmayı birincilikle kapatıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muallim-nuri

Allah'a karşı yalan uyduran ( " bunlar eskilerin uydurduklari safsatalar " diyen ) , yahut kendisine hak gelmişken onu yalan sayandan ( ateist,agnostic,nihilist .... ) daha zalim kimdir? Cehennemde kâfirlere yer mi yok? Ankebut/68 - Yani ...One way ticket veya No return back.... diyorsunuz !.. - O zaman biz de ... bon voyage ... diyoruz !..

aydin-selte

Öncelikle yazi karakterim icin kusuruma bakmayin. Ben Isvec'te yasiyorum. Turkce karakter bulmam, malumunuz kolay degil. Devlet hicbir kilisenin suyunu, elektirigini vs karsilamiyor. Nasil ki Turkiye'de ateist de olsa, laik de olsa Islam kulturunden etkilenme varsa burada da pek tabi hristiyanligin izleri var. Ama bakin izleri. Din dersi zorunlu degil, Pazar haric zirt pirt can calmak yasak, sabahin köunde ezan sesi de duymuyorsunuz. Din kimseyi rahatsiz etmiyor. Isteyen de istedigi gibi inanip öyle yasayabiliyor. Din burada kesinlikle yok.

gentoo

bir ara bizim ülkede bir anket yapılmıştı ateistlerin bazıları namaz kıldıklarını söylemişti bu da o hesap. o yüzden iyi de ateist ülke yok ki demek ya da şu ülke ateist demek doğru değil. kavram karmaşası yaşayanları da hesaba katarsak bu tür sonuçlar şaibelidir.

serxan-hbk

ateyis ulke yok onlar hirstiyan

srxan-bayramov

yalana bak 2.2 milyard hirstiyan oldmu

ali-ciftci4

100 yıl öncenin verisi o. avrupada şuan pek çok ülkede ateist oranı hristiyan oranına oldukça yakın. ayrıca ateist oranı demiyor galeride önem verme oranı diyor

srxan-bayramov

kim ne derse desin atesit ulke sadce cek cumuryetive estonia avrupa hirstiyan

ali-ciftci4

kardeşim neyi savunuyorsun istatistikler söylüyor bunu.

serxan-hbk

wikipedia oyle demiyor ateyis ulke yok onlar hirstiyan biz onideo unlu site degil wikpediaya bak ateyis ulke yok o bayraklarda hac var biz bayraklara bakriz kandirn kendnzi

ali-ciftci4

daha inançların adını yazamıyorsun

ali-ciftci4

ya kardesim ne cok konusuyorsunuz kafadan 1 sene isvecte kaldim gotumden atmiyorum ki istatistikler de acik almanya bile %30 dan fazla oranda ateist su an ki bunu da almanyadan yaziyorum

ali-ciftci4

aynen en norvec zaten avrupa oluyor. ot yedigimi de nereden cikardin bilmiyorum ama adam gibi konusmayi ögrenemediysen tartismaya da girme düsük seviyede bi insansin hala cukur kaziyorsun

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇek CumhuriyetiÇinFransaİngiltereİsveçJaponyaNorveç
Görüş Bildir