Görüş Bildir
Haberler
Dilipak Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Seccade Hediye Ettiğini Söyledi: 'Esrar Devlet Eliyle Bedava Olmalı'

etiket Dilipak Diyanet İşleri Başkanına Kenevirden Seccade Hediye Ettiğini Söyledi: 'Esrar Devlet Eliyle Bedava Olmalı'

Yeni Akit gazetesinde sık sık kenevirin yasallaşması yönünde yazılar yazan Abdurrahman Dilipak, kenevirden yapılan esrarın diğer uyuşturuculara yönelmekte bir bariyer olarak kullanılabileceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'a kenevirden yapılmış bir seccade hediye ettiğini söyleyen Dilipak, esrar kullanımında en alt seviyeden ceza verilmesi gerektiğini belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İndepentent Türkçe'ye konuşanYeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Türkiye’nin tek kenevir kooperatifinin merkezinde kenevir kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Kenevir Kooperatifi’nin sözcüsü olan Dilipak, Çin’den başlayıp dünyaya yayılan koronavirüse iyi geldiğini iddia ettiği bir ürün geliştirdiklerini de iddia eden Dilipak, yakında bununla ilgili olarak Çin konsolosluğuyla bir görüşme yapacaklarını da belirtti.

"Esrar diğer uyuşturuculara göre daha masum kalıyor"

"Esrar diğer uyuşturuculara göre daha masum kalıyor"

Kenevirin oksijen kaynağı olduğunu ve uyuşturucu formu olan esrarın ise diğer uyuşturuculara göre daha masum olduğunu söyleyen Dilipak şu ifadeleri kullandı:

'Önce bir arkadaş uyardı. Bu bitki çok ciddi bir oksijen kaynağı dedi.  Önce nasıl olur diye ben de tepki verdim ancak sonra okumalar yapınca gerçekten büyük faydalarını gördüm. Tamam uyuşturucu şeklinde kullanılabilir ama uyuşturucu kategorisinde de diğerleriyle kıyaslandığında en masumu kalıyor. Mesala bonzai birkaç ay kullanınca beyin hücrelerini yok edebiliyor. Eroin, biyolojik bağımlılık yapabiliyor. Esrar ise ileri bir seviyeye gelene kadar böyle bir bağımlılık yapmıyor dolayısıyla daha masum. Diğer uyuşturuculara geçiş kapısı olabildiği gibi diğer uyuşturuculara geçişte de bir bariyer olarak kullanabiliriz.'

"Tedavi olmak isteyenlere verilebilir"

"Tedavi olmak isteyenlere verilebilir"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Esrarın uyuşturucu bağımlılığında bir geri dönüşüm olabileceğini söyleyen Dilipak tedavilerde esrarın kullanılabileceğini şöyle anlattı:

'Esrar daha vahim uyuşturuculara geçişte bir bariyer, kurtulmaları için bir geri dönüş yolu olabilir. Maden solventi hırdavatçılarda satılıyor, kırtasiyelerde satılan yapıştırıcıları, eczanelerde satılan asetonları bir şeye bağlamıyorsunuz. Oysa bunlar daha tehlikeli. Biyolojik tahribata yol açıyor. Beyin hücrelerini öldürüyor. Kriminal risk katsayısı daha yüksek. Uyuşturucu kategorisinde kalmak kaydıyla ve bunu devlet tedavi olmak isteyenlere SGK üzerinden ücretsiz vererek bunun kontrollü hale getirilmesi gerekiyor. Zaten ticaret yapan olmayacak. Çünkü devlet bedava verince neden insanlar başka bir kaynağı zorlasın. Suç kategorisinde olması gerekiyor. Çünkü trafik kazalarında sadece siz zarar görmüyorsunuz topluma da bir faturası var. Bunu giderek artan bir dozda serbest bırakırsanız bir adım sonra daha tehlikeli noktaya geçebilirsiniz. Tedavi olmayı kabul edenler üç ayda bir doktorda muayene olmak kaydıyla, başka bir şekilde yaşadığı trajediyi çözemiyorsa iki üç yıl kullanabilir.  Ben Hollanda, Kanada modellerini benimsemiyorum. Parayla satan tüccar kafasını da benimsemiyorum. İlaç kategorisinde düşünülmesi gerekir. Devletin bir Türkiye modeli oluşturması ve bundan edilecek geliri başka ülkeler için çözüm modeli olarak sunabiliriz. Türkiye’de üretilecek THC’leri (esrar yapımında kullanılan kenevirdeki etken madde) bu formatta satabiliriz de.'

"Bıçakla adam öldürülüyor diye bütün bıçakları toplatmak gibi bir şey"

"Bıçakla adam öldürülüyor diye bütün bıçakları toplatmak gibi bir şey"

Uyuşturucunun kontrol edilemediğini söyleyen Dilipak, esrar kullananlara en alt seviyeden ceza verilmesi gerektiğini ve uyuşturucu bağımlılarına esrar verilerek krizlerinin giderilmesini şöyle savundu:

'Ticaretini yapana ceza getirmeli. Uygulayıcı ve kullanıcıya ceza en alt seviyede olmalı ki bonzaiye gitmesin. Solvente bir ceza uygulayabilir misin? Her yerde var. Ne satana ne imalatçısına ne kullanıcısına ceza yok. Esrar, uyuşturucu kategorisinde kalmalı ki ticareti yapılmasın.  Esrar kullanıcılarının risk sayısı diğer uyuşturuculara göre daha düşük. Esrar yoksunluğu durumunda daha çok yalvaracaktır, ağlayacaktır. İçince bir köşeye sinip kalacaktır. Saldırganlaşma noktasında başlangıçta çok risk yok. Biz bu riski tolere edebilirsek herkes için çok faydalı bir bitki. Bıçakla adam öldürülüyor diye bütün bıçakları toplatmak gibi bir şey olur kenevir yasağı. Eroin bağımlısı birine krize girdiğinde esrar verirseniz krizi bypass edersiniz. Mafyanın elinden almak için formül önerdik. TİGEM’le (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü), SGK işbirliği yapsın. Bütün üreticiler dişi kenevirin tepe filizlerini devlete versin makul bir fiyatla. Üretilen esrar maddesi kontrollü bir şekilde ücretsiz olarak tedavi olmak isteyenlere verilsin ki önce bu çocukları mafyanın elinden sonra da uyuşturucudan kurtaralım. Tedaviyi kabul ediyorsa önce seyreltilmiş dozlarla esrara alıştırırız, sonra esrardan kurtarabiliriz.'

Ali Erbaş'a kenevirden yapılan seccade hediye etmiş

Ali Erbaş'a kenevirden yapılan seccade hediye etmiş

Diyanet İşleri Başkanı'nın çocukluğunda evinin bahçesinde kenevir olduğunu söyleyen Dilipak, din adamlarından aldığı tepkileri ve Ali Erbaş'a hediye ettiği kenevirden yapılma seccadeyi şöyle anlattı:

'O konuda bazı girişimlerde bulunduk. Önümüzdeki aylarda Marmara İlahiyat ile ortak bir çalışma yapacağız halkın kafasındaki sorulara cevap vermek üzere. İlk defa size söylemiş olayım. 10 gün önce Diyanet İşleri Başkanı’mızla görüşmeye gittiğimizde ben başkanımıza kenevirden dokunmuş bir seccade hediye ettim. O da ‘Harika. Benim çocukluğumda bahçemizde kenevir ekiliyordu tırnaklarımla kenevir liflerini kazımıştık’ dedi. Diyanet İşleri Başkanı’mızın kendi evlerinde annesi kirman eyirmiş, dokuma yapmış. Diyanet İşleri Başkanı’mızın evinde artık kenevirden seccadesi var. Bütün camilerimize koyalım bundan diyorum. Haşerat girmesin. Rutubet de yapmıyor. Bakteri yapmadığından koku da yapmıyor. Radyasyonu da geçirmiyor.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Dilipak kenevirin faydalarını ise şöyle sıraladı:

Dilipak kenevirin faydalarını ise şöyle sıraladı:
  • Kağıt üretiminde kullanılabilir

  • İnanılmaz bir oksijen kaynağı

  • Tarımda kullanılabilir

  • Astım hastaları evde tedavi amaçlı kök olarak bulundurabilir

  • Kenevir yağı araçlarda benzin olarak kullanılabiliyor

  • Beyni geliştiriyor

  • Bina izolasyon malzemesi olarak kenevirden yapılan tuğlalar kullanılabilir

  • Radyasyonun zararlı etkileri engelliyor

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
350
258
71
40
30
16
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın